Jak karmić jeża?

Jak karmić jeża?

Jeże to zwierzaki, o których wciąż jeszcze niewiele wiadomo. Opieka nad nim może sprawiać więc pewne kłopoty, zwłaszcza w zakresie prawidłowego żywienia. Aby nie popełnić błędu i nie narazić pupila na poważne kłopoty zdrowotne, warto dowiedzieć się, czym i jak właściwie należy go karmić. Na szczęście ułożenie zdrowej i odżywczej diety dla jeża nie stanowi większego kłopotu. Zobaczmy więc, jak karmić jeża?

Jak zaprosić jeża do ogrodu?

Czym żywi się jeż w warunkach naturalnych?

Z czego składa się naturalna dieta jeża? Warto wiedzieć, że zwierzaki te zaliczają się do grona ssaków owadożernych, a podstawą ich menu na wolności są przede wszystkim świerszcze, chrząszcze, ćmy oraz motyle. Żaden jeż nie pogardzi także drobnymi bezkręgowcami, takimi jak dżdżownice, ślimaki czy pająki, a niekiedy zdarzają im się także większe kąski w postaci żaby czy jaszczurki. Jak widać jadłospis jeża składa się głównie z pokarmów mięsnych. Co prawda zwierzaki te od czasu do czasu urozmaicają swą dietę jajami ptaków czy pokarmem roślinnym, ale owoce i warzywa stanowią w niej tylko niewielki dodatek.

Pokarm dla jeża – jaki wybrać?

Dieta jeża hodowanego w domu powinna jak najbardziej przypominać tę, którą preferują zwierzaki w warunkach naturalnych. Jadłospis powinien być mocno urozmaicony i składać się głownie z pokarmów mięsnych. Trzeba pamiętać, że jeż wykazuje duże zapotrzebowanie na białko zwierzęce, a pozbawiony tego składnika może szybko stracić dobrą kondycję i witalność. Podstawą jego menu w warunkach domowych może być specjalny pokarm dla jeży lub dobrej jakości karma dla kota. Zawartość białka w karmie powinna wynosić co najmniej 30%, z kolei dawkę tłuszczy należy ograniczyć jak najbardziej, ze względu na skłonność do nadwagi i otyłości. Równie ważna jest zawartość włókna roślinnego, na poziomie minimum 15%.

↓ SUCHA KARMA DLA KOTA ↓

Jeśli decydujemy się na karmę dla kota, to pod uwagę należy wciąć jeszcze jedną kwestię. Chodzi oczywiście o wielkość i konsystencję granulek. Nie mogą być one ani zbyt duże, ani za twarde, bo nasz pupil po prostu sobie z nimi nie poradzi. Jeżowi podawać można także mokre przekąski dla kotów, o konsystencji dużo bardziej odpowiadającej ich preferencjom.

↓ MOKRA KARMA DLA KOTA ↓

Czym jeszcze można karmić jeża?

Naturalny jadłospis jeża jest dość urozmaicony i o to samo powinniśmy zadbać w naszej domowej hodowli. Do jego diety powinien zaliczać się zwłaszcza pokarm żywy, w postaci larw, świerszczy, mączników czy drewnojadów. Takie przekąski na pewno przypadną do gustu pupilowi i dostarczą mu kilku cennych składników odżywczych, takich jak chityna.

Możemy także karmić jeża gotowanym mięsem. Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się kurczak, indyk, mięso wołowe lub ryba. Przed podaniem należy jednak ostudzić je i pokroić w drobną kostkę. Równie dobrze sprawdzą się ugotowane jaja kurze lub przepiórcze. Od czasu do czasu warto podać pupilowi także świeże owoce i warzywa. Jeżowi na pewno posmakuje kawałek jabłka, banana, ogórka czy pomidora. W formie przekąski wystąpić może także gotowany ryż lub płatki owiane. Pamiętajmy jednak, by nie podawać jeżowi żadnych produktów mlecznych, gdyż ssaki te nie trawią laktozy.

Kiedy i jak często podawać pokarm jeżowi?

Warto wiedzieć, że ssaki te aktywne są głównie po zmroku, dlatego powinniśmy karmić jeża głownie późnym wieczorem . Odrobinę pokarmu czy jakiś dodatkowy przysmak można podać także w ciągu dnia, ale porcja powinna być raczej niewielka. Niezjedzone kąski należy też codziennie usuwać, tak aby pupil nie zjadł przypadkiem niczego nieświeżego czy nadpsutego. Większe przekąski należy też rozdrobnić przed podaniem, bo niewielki pyszczek jeża nie poradzi sobie z większym kawałkiem.

Wszystkie posiłki w chwili serwowania powinny mieć temperaturę pokojową. Najlepiej podawać je w niskich, stabilnych miskach, do których jeż będzie miał łatwy dostęp. Niektóre przysmaki, na przykład larwy, można podawać żywe i pozostawić gdzieś w otoczeniu pupila. Jeże w warunkach naturalnych poświęcają wiele czasu i energii na zdobywanie pokarmu, więc samodzielne polowanie w domu powinno sprawić im wiele frajdy i pobudzić je większej aktywności.

↓ POKARM DLA JEŻA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © DamianKuzdak — istockphoto.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu