jak karmic bernenskiego psa pasterskiego 938x535 - Jak karmić berneńskiego psa pasterskiego?

Jak karmić berneńskiego psa pasterskiego?

Psiaki tej rasy to zwierzaki zdecydowanie dużych rozmiarów, ze sporym zapotrzebowaniem energetycznym, ale jednocześnie delikatnym żołądkiem i skłonnościami do alergii. Kaloryczność posiłku musi oczywiście zależeć od wieku kudłacza (czego innego potrzebuje szczeniak, dojrzały osobnik i senior), jego stanu zdrowia, ale również, a może przede wszystkim trybu życia. Berneńskie psy pasterskie to psiaki pracujące z człowiekiem jako ratownicy, pupile stróżujące, opiekujące się niepełnosprawnymi. Nie zawsze jednak tak jest. Możemy z powodzeniem trzymać berneńskiego psa pasterskiego w domowym zaciszu i wychodzić z nim na tradycyjne spacery. Ważne jest wówczas, aby podawać mu właśnie mniej kaloryczne karmy, ponieważ w przeciwnym wypadku zacznie przybierać na wadze (nie będzie miał jak spalić takiej ilości pożywienia).

Berneński pies pasterski – zasady żywienia

Dziko żyjące psiaki tej rasy polują oczywiście na swoje pożywienie. Ofiarę pożerają w całości, a to oznacza, że zjadają nie tylko mięso i futro, ale też narządy wewnętrzne. W nich z kolei często znajduje się niestrawiony jeszcze pokarm roślinny, bogaty w witaminy i minerały. To właśnie powinno być dla nas wskazówką, jak należy te psiaki karmić na co dzień. Nie chodzi oczywiście o podawanie im całych zwierząt do zjedzenia (to dobre tylko na wolności!), ale o zapewnienie różnorodnej, kompleksowej diety, bogatej zarówno w tłuszcze i białko zwierzęce, jak i w witaminy oraz minerały. Berneńskie psy pasterskie nie powinny zatem jeść wyłącznie mięsa. Bardzo potrzebują wapnia, którego w tym pożywieniu nie ma, a jest niezbędny do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania układu kostnego. Niedobór wapnia w okresie szczenięcym może prowadzić do ciężkich zniekształceń układu ruchu, które potem okażą się już nie do naprawienia.

↓ KARMY DLA SZCZENIĄT RAS DUŻYCH I OLBRZYMICH ↓

Berneńskie psy pasterskie mają także delikatny układ pokarmowy. Serwowanie zbyt dużych porcji jedzenia na raz może prowadzić do bólu brzucha, biegunki, a nawet bardzo nieprzyjemnego i niebezpiecznego skrętu jelit (sprawdź, ile powinien być pies KLIK). Nigdy też nie wolno podawać im pożywienia tuż przed wysiłkiem, nawet jeśli jest to zwyczajny, dosyć spokojny spacer. Kolejny problem, z jakim boryka się ta rasa, to kamień nazębny i paradontoza. Dlatego tak ważne jest podawanie psiakom suchej karmy – chrupanie twardych granulek powoduje ścieranie kamienia i masaż dziąseł, wzmacniający ich ukrwienie. Berneńskim psom pasterskim należy bardzo ostrożnie podawać nowe produkty, ponieważ potrafią mieć alergie. Zdecydowanie nie służą im też słodycze. Powodują nie tylko nadwagę i problemy z zębami, ale prowadzą też często do nieprzyjemnych zmian skórnych. Uważajmy też na kości. Są twarde i kanciaste, a ich nadmierna ilość może powodować zaparcia i wzdęcia. Co zatem warto serwować? Zdecydowanie glukozaminę i chondroitynę (dowiedz się więcej o chondroitynie dla psa) KLIK, które ochronią stawy, witaminy, minerały, antyoksydanty spowalniające procesy starzenia się, nienasycone kwasy tłuszczowe i białko zwierzęce. Nie zaszkodzi też L-karnityna albo kolagen. Wszystko to znajdziemy w dobrej jakości karmie.

↓ KARMA DLA SENIORÓW RAS DUŻYCH I OLBRZYMICH ↓

Karma dla berneńskiego psa pasterskiego

Szykowanie posiłków w domu jest nie tylko bardzo czasochłonne i męczące, ale również nie daje żadnej gwarancji, że psiak otrzyma posiłek idealnie zbilansowany i bogaty we wszystkie potrzebne mu substancje. Nie wolno też nigdy podawać pupilowi resztek z naszego stołu. To uboga dieta, która może dodatkowo prowadzić do wielu alergii. Co zatem zrobić? Najlepiej jest kupić karmę – wysokiej jakości, z bogatym składem, przebadaną przez sztab specjalistów. W ten sposób zyskamy pewność, że serwujemy psiakowi produkt pełnowartościowy i odżywczy. W sklepach zoologicznych Kakadu dostaniemy zarówno karmy dla psów ras dużych i olbrzymich », jak i dedykowane specjalnie berneńskim psom pasterskim. Najlepiej zdecydować się na te ostatnie. Na opakowaniach znajdziemy informacje, dla jakiego wieku przeznaczony jest produkt. Są też karmy dla psiaków aktywnych, z problemami zdrowotnymi, cierpiących na brak apetytu i wiele innych przypadłości. Do wyboru mamy karmy suche i mokre. Karmy mokre zazwyczaj bardziej smakują zwierzakom, są wyrazistsze, mają mocniejszy smak i zapach. Nie wolno jednak na nich poprzestać, ponieważ szybko pojawią się problemy z zębami. Karmy mokre są miękkie, a zatem w żaden sposób nie walczą z kamieniem nazębnym. Warto w związku z tym kupić także karmę suchą (jest również mniej kaloryczna) albo dodać do psiej diety specjalne twarde suchary do gryzienia. Szczeniaki i psi seniorzy mogą mieć problemy z twardymi granulkami, ale jeśli preferują karmę suchą, zawsze możemy ją wcześniej trochę rozmoczyć. Zawsze podawajmy też psiakowi wodę. Niech stoi w misce przez cały dzień. Należy ją regularnie wymieniać. Od czasu do czasu możemy także kupić pupilowi jakiś przysmak, ale należy to robić okazjonalnie, ponieważ tego typu produkty są tuczące.

↓ KARMY DLA PSÓW RAS DUŻYCH I OLBRZYMICH ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: Fotolia.pl

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu