Sklep online
Sklep online

Jak kąpać psa?

Zabiegi pielęgnacyjne psiego futra, poza regularnym szczotkowaniem, obejmują również kąpiele. Niestety wszystkie zwierzaki się brudzą, nawet te, które większość czasu spędzają na kanapie. Musi więc w końcu nadejść moment, w którym trzeba będzie zapakować pupila do wanny i porządnie „wyprać”. To zaś nie zawsze jest takie proste, ponieważ nie wszystkie psy za tym przepadają. Jak kąpać zwierzaka bez stresu i demolowania połowy łazienki?

Kąpiel powinna być dla psa przyjemna

Problemy z kąpaniem psów biorą się zwykle stąd, że zabieg ten źle się im kojarzy. Niestety bywa tak, że to my, przynajmniej częściowo, przyczyniamy się do tego. Zmuszanie pupila do kąpieli, wkładanie go na siłę do wanny z wodą, gwałtowny prysznic, zbyt obcesowe szorowanie z użyciem drażniących środków – nic dziwnego, że zwierzak na sam widok akcesoriów do kąpieli zmyka gdzie pieprz rośnie.

Jak sprawić, by kąpiele były dla naszego psa przyjemne? Zaczynamy, gdy jest jeszcze szczeniakiem. Przede wszystkim zaleca się, by z pierwszą kąpielą poczekać przynajmniej do czasu, aż zwierzak skończy pół roku. Zanim to nastąpi powinniśmy stopniowo oswajać pupila z wodą, łazienką i wszystkimi akcesoriami do mycia.

Pozwólmy mu zwiedzać łazienkę, zapoznajmy go z wanną i prysznicem. Oswajanie z wodą możemy zacząć od pozwolenia szczeniakowi na to, by asystował nam w kąpieli. Zwierzęce dzieci uczą się poprzez naśladownictwo. Jeśli więc psiak zobaczy, że my zanurzamy się w wodzie i nic złego nam się nie dzieje, nabierze pewności sobie i może zechce pójść w nasze ślady.

Na podłodze w łazience możemy postawić płaską miskę z niewielką ilością wody i zachęcać pupila do zabawy w niej. Na spacerach zaś nie strofujmy go za każdym razem, gdy wejdzie do kałuży, ponieważ uczymy go w ten sposób lęku przed zamoczeniem. Naszym zadaniem jest przekonanie psa, że woda może dostarczać rozrywki, dlatego we wszystkich tych ćwiczeniach używajmy zabawek, smakołyków i oczywiście chwalmy zwierzaka.

Technika kąpania psa

Najlepszą porą dnia na kąpiel jest wieczór, po ostatnim spacerze. Chodzi o to, by zwierzak miał czas dobrze wyschnąć przed wyjściem na dwór, co zminimalizuje ryzyko przeziębienia. Może się to wydawać przesadą, gdy nasz pupil nie raz już pływał w jeziorze czy moknął na deszczu i nic mu się nie stało. Jednak kąpiel w wannie i chodzenie po deszczu to nie zupełnie to samo.

Duże psy bez problemu możemy kąpać w wannie, w przypadku małych bardziej praktyczne i wygodne będzie użycie odpowiednich rozmiarów miski. Na dno (szczególnie wanny) dobrze jest położyć matę antypoślizgową, co zwiększy jego poczucie bezpieczeństwa i ułatwi utrzymanie równowagi.

Wannę lub miskę napełniamy wodą o temperaturze około 37-39°C – powinna sięgać do klatki piersiowej psa. Oczywiście możemy naszego pupila kąpać również pod prysznicem. W przypadku osobników, dla których zanurzanie w wodzie jest zbyt stresujące, jest to nawet lepszym rozwiązaniem.

Sposób mycia psiego futra niewiele różni się od tego, jaki stosujemy przy szorowaniu własnej głowy. Sierść pupila dokładnie moczymy wodą, uważając, by nie nalać zwierzakowi do oczy i uszu. Następnie polewamy go szamponem, który dokładnie rozprowadzamy po całym ciele, delikatnie wmasowując w futro, posuwając się od grzbietu do brzucha. Po czym szampon dokładnie spłukujemy. Całą procedurę powtarzamy przynajmniej raz. Jeśli chcemy, po myciu wcieramy we włosy specjalną odżywkę.

Po kąpieli dokładnie wycieramy pupila ręcznikiem. Postarajmy się to jednak zrobić w miarę delikatnie, zwłaszcza w przypadku psa długowłosego. Jeśli nasz podopieczny się nie boi, możemy użyć suszarki. Po wszystkim pozostawiamy go przynajmniej na godzinkę w ciepłym pokoju, bez narażania na przeciągi.

Jakich kosmetyków do kąpieli psa używać?

Szampony i odżywki, których używamy do kąpania pupila, powinny być przeznaczone dla psów. Dobrze jest również wybrać produkty, które dostosowane są do rodzaju okrywy włosowej naszego zwierzaka i jego umaszczenia. Idealne kosmetyki nie powinny bowiem wpływać ani na strukturę włosa ani na jego barwę.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

Jacek P. Narożniak
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkuset artykułów opublikowanych w serwisie Kakadu.pl. Behawiorysta oraz wielki miłośnik zwierząt. Od kilkunastu lat zajmuje się hodowlą kotów rosyjskich niebieskich. Specjalizuje się w pisaniu tekstów popularnonaukowych o zwierzętach, które zostały opublikowane w wielu czasopismach, takich jak Wiedza i Życie czy Charaktery oraz na licznych portalach internetowych.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Jak dbać o sierść psa jesienią?

Żadnego psiarza nie trzeba chyba przekonywać o tym, że o wygląd futra zwierzaka dbać powinni nie tylko właściciele psów wystawowych. Schludna sierść nie jest wyłącznie kwestią higieny i estetyki. Zdrowa...

Czytaj więcej
Psy myśliwskie – rasy psów odpowiednie na polowanie

Psy od zarania dziejów były niezastąpionymi pomocnikami ludzi. Umiejętności łowieckie niektórych czworonogów są do dziś wysoko cenione przez myśliwych. Rasy psów myśliwskich to idealni towarzysze polowań. W tej grupie psów...

Czytaj więcej
Jak przygotować psa do udziału w wystawie?

Przygotowanie pupila na wystawę wcale nie jest proste. Wymaga nie tylko dopełnienia licznych formalności, ale też odpowiedniej pielęgnacji zwierzaka i tresury. To ostatnie może okazać się najtrudniejsze i z pewnością...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram