{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Jak kąpać psa?

Zabiegi pielęgnacyjne psiego futra, poza regularnym szczotkowaniem, obejmują również kąpiele. Niestety wszystkie zwierzaki się brudzą, nawet te, które większość czasu spędzają na kanapie. Musi więc w końcu nadejść moment, w którym trzeba będzie zapakować pupila do wanny i porządnie „wyprać”. To zaś nie zawsze jest takie proste, ponieważ nie wszystkie psy za tym przepadają. Jak kąpać zwierzaka bez stresu i demolowania połowy łazienki?

Kąpiel powinna być dla psa przyjemna

Problemy z kąpaniem psów biorą się zwykle stąd, że zabieg ten źle się im kojarzy. Niestety bywa tak, że to my, przynajmniej częściowo, przyczyniamy się do tego. Zmuszanie pupila do kąpieli, wkładanie go na siłę do wanny z wodą, gwałtowny prysznic, zbyt obcesowe szorowanie z użyciem drażniących środków – nic dziwnego, że zwierzak na sam widok akcesoriów do kąpieli zmyka gdzie pieprz rośnie.

Jak sprawić, by kąpiele były dla naszego psa przyjemne? Zaczynamy, gdy jest jeszcze szczeniakiem. Przede wszystkim zaleca się, by z pierwszą kąpielą poczekać przynajmniej do czasu, aż zwierzak skończy pół roku. Zanim to nastąpi powinniśmy stopniowo oswajać pupila z wodą, łazienką i wszystkimi akcesoriami do mycia.

Pozwólmy mu zwiedzać łazienkę, zapoznajmy go z wanną i prysznicem. Oswajanie z wodą możemy zacząć od pozwolenia szczeniakowi na to, by asystował nam w kąpieli. Zwierzęce dzieci uczą się poprzez naśladownictwo. Jeśli więc psiak zobaczy, że my zanurzamy się w wodzie i nic złego nam się nie dzieje, nabierze pewności sobie i może zechce pójść w nasze ślady.

Na podłodze w łazience możemy postawić płaską miskę z niewielką ilością wody i zachęcać pupila do zabawy w niej. Na spacerach zaś nie strofujmy go za każdym razem, gdy wejdzie do kałuży, ponieważ uczymy go w ten sposób lęku przed zamoczeniem. Naszym zadaniem jest przekonanie psa, że woda może dostarczać rozrywki, dlatego we wszystkich tych ćwiczeniach używajmy zabawek, smakołyków i oczywiście chwalmy zwierzaka.

Technika kąpania psa

Najlepszą porą dnia na kąpiel jest wieczór, po ostatnim spacerze. Chodzi o to, by zwierzak miał czas dobrze wyschnąć przed wyjściem na dwór, co zminimalizuje ryzyko przeziębienia. Może się to wydawać przesadą, gdy nasz pupil nie raz już pływał w jeziorze czy moknął na deszczu i nic mu się nie stało. Jednak kąpiel w wannie i chodzenie po deszczu to nie zupełnie to samo.

Duże psy bez problemu możemy kąpać w wannie, w przypadku małych bardziej praktyczne i wygodne będzie użycie odpowiednich rozmiarów miski. Na dno (szczególnie wanny) dobrze jest położyć matę antypoślizgową, co zwiększy jego poczucie bezpieczeństwa i ułatwi utrzymanie równowagi.

Wannę lub miskę napełniamy wodą o temperaturze około 37-39°C – powinna sięgać do klatki piersiowej psa. Oczywiście możemy naszego pupila kąpać również pod prysznicem. W przypadku osobników, dla których zanurzanie w wodzie jest zbyt stresujące, jest to nawet lepszym rozwiązaniem.

Sposób mycia psiego futra niewiele różni się od tego, jaki stosujemy przy szorowaniu własnej głowy. Sierść pupila dokładnie moczymy wodą, uważając, by nie nalać zwierzakowi do oczy i uszu. Następnie polewamy go szamponem, który dokładnie rozprowadzamy po całym ciele, delikatnie wmasowując w futro, posuwając się od grzbietu do brzucha. Po czym szampon dokładnie spłukujemy. Całą procedurę powtarzamy przynajmniej raz. Jeśli chcemy, po myciu wcieramy we włosy specjalną odżywkę.

Po kąpieli dokładnie wycieramy pupila ręcznikiem. Postarajmy się to jednak zrobić w miarę delikatnie, zwłaszcza w przypadku psa długowłosego. Jeśli nasz podopieczny się nie boi, możemy użyć suszarki. Po wszystkim pozostawiamy go przynajmniej na godzinkę w ciepłym pokoju, bez narażania na przeciągi.

Jakich kosmetyków do kąpieli psa używać?

Szampony i odżywki, których używamy do kąpania pupila, powinny być przeznaczone dla psów. Dobrze jest również wybrać produkty, które dostosowane są do rodzaju okrywy włosowej naszego zwierzaka i jego umaszczenia. Idealne kosmetyki nie powinny bowiem wpływać ani na strukturę włosa ani na jego barwę.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu