Jak długożyją świnki morskie?

Jak długo żyją świnki morskie?

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title
Karmę dla świnki morskiej kup w e-sklepie Kakadu »

Świnki morskie to niezwykle pocieszne stworzenia. Są doskonałymi kompanami do zabawy dla dzieci, ale mnóstwo radości przysparzają również dorosłym. Zachwycają swoją inteligencją i rozczulają wesołym podskakiwaniem i popiskiwaniem. Jeśli zadbamy o zdrowie pupila, będzie nam towarzyszył przez długie lata.

Długość życia świnki morskiej

Świnki morskie żyją stosunkowo długo, bo ok. 5-8 lat. A zdarza się, że nawet dłużej – rekordzista wpisany do „Księgi rekordów Guinnessa” to świnka Snowball z Anglii, która przeżyła 14 lat i 10 miesięcy. Istnieją doniesienia o kawiach żyjących nawet dłużej, choć nie są one oficjalnie potwierdzone. Średnia długość życia jest zróżnicowana nie tylko w zależności od warunków, w jakich świnka mieszka, ale także od jej rasy – uważa się, że nieco krócej żyją kawie bezwłose (średnio ok. 5-6 lat), a dłużej – długowłose (średnio ok. 7-8 lat) [1].

Jak wiek naszego pupila ma się do wieku ludzkiego? Przyjmuje się, że jeden rok życia kawii to 10 lat ludzkich [2], a więc świnka mająca 5-6 lat to już senior, u którego zaobserwować można pierwsze objawy starzenia się. Gryzoń jest wówczas coraz mniej chętny do zabawy, więcej śpi, ma mniejszy apetyt, rzadziej okazuje podekscytowanie, podskakując i popiskując, spada jego odporność, więc często dołączają się różne choroby – nierzadko prowadzące do śmierci świnki.

Jak przedłużyć życie świnki morskiej?

Bardzo wiele zależy od tego, jakie warunki do życia stworzymy śwince morskiej. Kawia jest zwierzakiem naziemnym, jej budowa nie pozwala na wspinanie się po pochyłościach, wskakiwanie na wyższe poziomy czy kręcenie się w kołowrotku. Trzeba więc zadbać o to, aby nasz pupil miał odpowiednio dużą powierzchnię do poruszania się – przyjmuje się, że klatka dla świnki morskiej » powinna mieć wymiary co najmniej 80×50 cm. Jeśli świnek ma być kilka, odpowiednio większe musi być też ich mieszkanie. Klatkę umieszczamy w miejscu spokojnym, z dala od kaloryfera czy przeciągów, nie na podłodze, lecz np. na szafce. Zaoszczędzimy w ten sposób śwince stresu, który także może skrócić jej życie, unikniemy też jej przegrzania czy przeziębienia.

↓ KLATKA DLA ŚWINKI MORSKIEJ ↓

Decydując się na zakup świnki, warto zastanowić się nad przygarnięciem co najmniej dwóch osobników. Kawie są zwierzętami stadnymi, lepiej czują się w grupie niż żyjąc samotnie. Nawet jeśli będziemy mieć postanowienie, aby jak najwięcej czasu poświęcać pupilowi, nic nie zastąpi drugiego takiego samego towarzysza do wspólnej zabawy. Aby uniknąć ciąży i porodu, które mogą stanowić zagrożenie dla życia samiczki, warto wybierać świnki tej samej płci. Można również wybrać dwie świnki odmiennej płci, pod warunkiem że przynajmniej jedna z nich jest wysterylizowana.

Oczywiście kluczowe jest zadbanie o dietę gryzonia, w której podstawę powinny stanowić: świeże siano, warzywa i owoce (owoce w mniejszej ilości niż warzywa, bo zawierają sporo cukru), a także świeży mlecz, natka pietruszki czy liście buraka. Należy pamiętać o podawaniu witaminy C, która jest niezwykle ważna dla zdrowia świnki – jej niedobór może prowadzić np. do paraliżu świnkowego.

Siano dla świnki morskiej

Świnka musi ścierać stale rosnące zęby w większości dzieje się to podczas przeżuwania siana. W przeciwnym wypadku będą zbyt długie i uniemożliwią przyjmowanie pokarmu. Zadbać trzeba też o pazurki, które wymagają regularnego podcinania. Należy zaopatrzyć się także w szczotkę czy grzebień dla gryzoni. O ile świnki krótkowłose mogą się obejść bez zabiegu czesania, o tyle osobniki długowłose muszą być czesane kilka razy w tygodniu.

Warto mieć pod ręką numer telefonu do weterynarza, który ma szeroką wiedzę na temat świnek morskich. Jeśli tylko zauważymy jakieś niepokojące objawy, np. kawia jest osowiała, chwieje się, nie ma apetytu, ma biegunkę, jak najszybciej należy się z nim skontaktować.

[1] http://animals.mom.me/average-life-span-guinea-pig-2242.html
[2] http://www.guineapigtoday.com/2012/03/12/calculate-your-guinea-pigs-age-in-human-years/

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz
 1. Kasia
  paź 15, 2016 - 01:02 AM

  Pierwszy solidny artykuł, jaki znalazłam na tej stronie 🙂 Wtrącę tylko, że sztucznej witaminy C lepiej unikać, gdyż w nadmiarze szkodzi świńskim wątrobom. Przy odpowiedniej diecie (warzywa bogate w witaminę C, ogórek zawsze podawany osobno, bez innych warzyw) jest to zupełnie zbędne.
  Pozdrawiam autorkę 🙂
  Kasia

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu