jak dlugo zyja psy

Jak długo żyją psy?

Długość życia czworonożnych pupili, w ostatnich latach, ulega stopniowemu wydłużeniu. Choć tajemnicy długowieczności nie udało się dotąd do końca rozwikłać, istnieją pewne czynniki, które mają na nią silny wpływ. Które rasy psów najczęściej dożywają sędziwego wieku? Czy można przewidzieć, jak długo będzie żył nasz ulubieniec?

Średnia długość życia psów

Długość życia czworonogów znacznie różni się od siebie w zależności od rasy. W dużym uproszczeniu należy przyjąć, że mniejsze psy żyją średnio o kilka lat dłużej niż psy ras dużych i olbrzymich. Ma to ścisły związek z procesami starzenia, które u większych czworonogów zachodzą znacznie szybciej [1]. Przedstawiciele małych ras żyją przeciętnie nawet do 16 lat, podczas gdy psy duże tylko do 13. Zazwyczaj jeszcze krócej, bo tylko około 8 lat, będziemy cieszyć się z towarzystwa pupila należącego do ras olbrzymich (np. doga niemieckiego). Warto jednak pamiętać, że zdarzają się zwierzaki, które żyją nawet o kilka lat dłużej, niż wynosi średnia. Często wyjątkowo długowieczne okazują się też kundelki, dla których nie jest niczym nadzwyczajnym osiągnięcie nawet 20 lat.

Najbardziej długowieczne rasy psów

Do psów długowiecznych należą przedstawiciele ras pierwotnych – odpornych na choroby i przystosowanych do trudnych warunków życia. Właściciele australijskich psów pasterskich zwykle mogą opiekować się pupilami około 15 lat. Również wśród psów miniaturowych nie brakuje czworonogów, które dożywają sędziwego wieku. Przyjaciółmi na długie lata mogą być psy, takie jak: chihuahua, yorkshire terier, shiz tzu, maltańczyk, pomeranian, hawańczyk. Przeciętnie będą one obecne w naszym życiu aż przez 16 lat.

Psi rekordziści

Według Księgi rekordów Guinnessa najdłużej żyjącym psem na świecie był australijski pies pasterski o imieniu Bluey. Czworonóg przeżył dokładnie 29 lat i 160 dni. Jest jednak wielce prawdopodobne, że rekord ten został niedawno pobity przez Maggie – owczarka australijskiego. Zwierzak w momencie śmierci miał aż 30 lat. Niestety, ten imponujący wynik nie został oficjalnie potwierdzony, ponieważ właściciel nie posiadał dokumentów poświadczających wiek psa [2].

Jak przeliczyć wiek psa na ludzki?

Życie każdego czworonoga jest dużo krótsze niż nasze, dlatego też rozwój psów przebiega o wiele szybciej. Wcześniej niż my doświadczają też procesów starzenia. Możemy przyjąć, że roczny zwierzak jest na podobnym etapie życia jak 15-letni człowiek. Czworonóg, który ukończył 2 lata ma w przeliczeniu na wiek ludzki około 24 lata. W każdym kolejnym roku pies starzeje się o około 4 lata. Jednocześnie należy pamiętać, że u psów dużych ras rozwój przebiega trochę inaczej. W rzeczywistości 10-letni mastif będzie więc dużo starszy niż chihuahua w tym samym wieku.

Od czego zależy długość życia psów?

Jak się okazuje, w tej kwestii nie tylko wielkość ma znaczenie. Bardzo istotna jest również prawidłowa dieta (przeczytaj więcej o tym, jak ocenić czy karma dla psa jest dobra KLIK). Psy żywione wysokokalorycznym pokarmem są bardziej narażone na otyłość i inne problemy zdrowotne. Niewłaściwe żywienie może z pewnością skrócić życie naszego pupila.

Należy również pamiętać o zapewnieniu swojemu ulubieńcowi odpowiedniej opieki weterynaryjnej. Kiedy zwierzak staje się seniorem, jest to szczególnie istotne. Regularne badania i zabiegi profilaktyczne (np. szczepienia, odrobaczanie) pozwolą zachować zwierzakowi zdrowie przez długie lata.

Długiemu życiu sprzyja również odpowiednia dawka ruchu. Warto więc umożliwiać czworonogowi długie spacery (dowiedz się, dlaczego pies potrzebuje spacerów KLIK) i jak najwięcej czasu spędzać z pupilem aktywnie (przeczytaj więcej o tym, jaką piłkę wybrać dla psa KLIK).

Pewne znaczenie może mieć również sterylizacja lub kastracja ulubieńca. Jak się okazuje, długość życia zwierzaków, które zostały poddane tym zabiegom, jest prawdopodobnie nieco wyższa niż pozostałych czworonogów [3].

Psiak, który jest stale zestresowany i nie czuje się dobrze w swoim otoczeniu, jest bardziej podatny na choroby. Z tego względu należy zadbać nie tylko o zdrowie fizyczne czworonoga, ale również o jego dobre samopoczucie. Nie zapominajmy o dostarczeniu ulubieńcowi odpowiedniej stymulacji intelektualnej. Dla psa nie ma jednak nic cenniejszego niż nasze towarzystwo. Spędzajmy więc z nim jak najwięcej czasu, a z pewnością po wspólnych latach pozostanie nam w pamięci wiele pięknych chwil.

Źródła:
1. http://www.jstor.org/stable/10.1086/669665?seq=1#page_scan_tab_contents
2. http://www.focus.pl/przyroda/umar-najprawdopodobniej-najstarszy-pies-wiata-owczarek-maggie-13862
3. https://www.sciencedaily.com/releases/2013/04/130417185904.htm

Zdjęcie: Fotolia.pl

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz
  1. Miastowy
    cze 12, 2020 - 07:30 PM

    Nawet nie wiedziałem że piski żyją tak krótko, myślałem że z 30 lat a tutaj o tyle mniej. Przywiąże się do niego a potem płacz, naprawdę nie sądziłem że mają tak krótki życie.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu