jak-dlugo-zyja-chomiki

Jak długo żyją chomiki?

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title
Karmę dla chomika kup w e-sklepie Kakadu »

Każdy, kto miał kiedyś chomika, dobrze wie, ile radości może wnieść ten pupil w szarą codzienność. Wraz z upływem czasu coraz silniej przywiązujemy się do gryzonia. Niestety, życie chomika upływa dużo szybciej niż nasze. Nie da się ukryć – chomiki nie należą do zwierząt długowiecznych. Jaka jest przeciętna długość życia tych gryzoni? Co zrobić, aby nasz ulubieniec żył jak najdłużej?

Średnia długość życia chomików

Większość chomików żyje przeciętnie około 2 lata. Średnia długość życia nieco różni się w zależności od gatunku. Przyjmuje się, że chomiki syryjskie (Mesocricetus auratus) mogą dożyć nawet do 5 lat (dowiedz się jak oswoić chomika syryjskiego KLIK). W rzeczywistości zdarza się to jednak bardzo rzadko. Nie ulega jednak wątpliwości, że przedstawiciele tego gatunku na ogół żyją najdłużej ze wszystkich chomików, bo aż 3 lata. Podobny wynik może czasem osiągnąć również chomik Roborowskiego (Phodopus roborovskii) i chomik chiński (Cricetulus griseus). Zazwyczaj krócej będziemy mogli cieszyć się z towarzystwa innych chomików karłowatych. Chomik Campbella (Phodopus campbelli) osiąga średnio wiek 1-2 lat, a chomik dżungarski (Phodopus sungorus) przeciętnie żyje 1,5-2 lat [1] (przeczytaj więcej o tym, jak oswoić chomika dżungarskiego KLIK).

Jak oswoić chomika Roborowskiego?

Cykl życiowy chomika

Przez zaledwie kilka lat chomiki muszą przejść przez wszystkie etapy życiowe – od narodzin do śmierci. W związku tym rozwój gryzoni przebiega bardzo szybko. Ciąża u chomików trwa (w zależności od gatunku) około 15-25 dni. Zwierzaki osiągają dojrzałość płciową już w pierwszym lub drugim miesiącu życia. Po ukończeniu pierwszego roku życia u naszego pupila mogą być już widoczne objawy starzenia – spadek aktywności i wydłużenie czasu snu. Z wiekiem zwierzak może zacząć też podupadać na zdrowiu. Wiele zależy jednak od nas – jeśli będziemy należycie dbać o chomika, prawdopodobnie dłużej zachowa on świetną kondycję.

Jak przedłużyć życie chomikowi?

Długość życia naszego podopiecznego jest wypadkową wielu czynników. Istotną rolę odgrywają geny, na które nie mamy wpływu. Nie mniej ważne są jednak warunki środowiskowe, które kształtujemy samodzielnie. Jeśli chcemy, aby nasz gryzoń dożył sędziwego wieku, musimy starannie zadbać o jego przestrzeń życiową. Klatka chomika (przeczytaj, jak wybrać klatkę dla chomika KLIK) musi być na tyle duża, aby zwierzak miał miejsce do wspinaczki i ćwiczeń. Niezbędne jest też zainstalowanie w lokum pupila zabawek, które umożliwią mu odpowiednią aktywność fizyczną. Pamiętajmy o regularnym sprzątaniu klatki i wymianie ściółki. Chomiki są bardzo wrażliwe na upały – należy to uwzględnić, ustawiając lokum zwierzaka. Klatka nie może stać w przeciągu ani w miejscu silnie nasłonecznionym.

Z całą pewnością można stwierdzić, że dieta jest jednym z najważniejszych czynników, jakie wpływają na długość życia zwierzaków. Tak też jest w przypadku chomików. Monotonny jadłospis nie służy zdrowiu gryzonia. Oprócz ziaren i nasion powinniśmy podawać pupilowi także zieleninę (np. mniszek lekarski, krwawnik), warzywa (np. marchew, sałata), owoce (np. jabłka, banany). Dietę gryzonia można też wzbogacać żywym pokarmem (np. mącznikiem młynarkiem). Należy również dostarczać chomikowi świeże gałązki, które umożliwią mu ścieranie zębów.

Choć chomiki, utrzymywane w dobrych warunkach, chorują rzadko, warto stale kontrolować zdrowie podopiecznego. Zwracajmy szczególną uwagę na stan jego futerka i skóry. Nie lekceważmy też nigdy braku apetytu, chudnięcia i zmian w zachowaniu. Częstym problemem u chomików jest przerost zębów, dlatego powinniśmy regularnie sprawdzać uzębienie pupila. Najlepiej zawczasu znaleźć weterynarza specjalizującego się w gryzoniach, który w razie potrzeby udzieli naszemu zwierzakowi fachowej pomocy.

Jak dbać o chomika?

Chomiki to małe i delikatne zwierzaki – łatwo zrobić im krzywdę. W kontaktach z pupilem powinniśmy zachować dużą ostrożność. Unikajmy nieuzasadnionego wyjmowania gryzonia z klatki, jeśli zwierzak nie jest oswojony. Ruchliwy i zestresowany chomik może próbować atakować i uciekać – a w takiej sytuacji nie trudno o tragiczny w skutkach wypadek. Z tego względu warto nadzorować również kontakty dzieci ze zwierzątkiem.

Większość chomików to zdeklarowani samotnicy. Choć niektóre gatunki mogą żyć w parach lub grupach rodzinnych, często dochodzi między nimi do konfliktów. Pojedynczo powinny być utrzymywane zwłaszcza chomiki syryjskie, które w skrajnych wypadkach mogą nawet śmiertelnie zranić współtowarzysza.

Jeśli chcemy, aby pupil towarzyszył nam jak najdłużej, powinniśmy zadbać również o jego dobre samopoczucie. Zwierzak musi mieć zapewnioną bezpieczną kryjówkę. Warto też dołożyć wszelkich starań, aby chomik nie był narażony na hałas i stresujące dla niego bodźce. Od początku oswajajmy też pupila, aby kontakt z ludźmi kojarzył mu się wyłącznie pozytywnie.

Źródła:
1. http://www.smallanimalchannel.com/critter-species/hamsters_all_landing.aspx

Zdjęcie: Fotolia.pl

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu