Jak dbać o żołądek kota?

Jak dbać o żołądek kota?

Wydaje się, że koty to zwierzęta o niezwykle delikatnych żołądkach. Nadwrażliwość ich układu pokarmowego może być następstwem różnych chorób, jak również świadczyć o niewłaściwych nawykach żywieniowych. Nieodpowiednia dieta i źle dobrana karma nie tylko nie odpowiadają naturalnym potrzebom kota, ale również podrażniają żołądek i jelita zwierzęcia. A okazuje się, że kotów z problemami gastrycznymi jest niemało. Są to zwierzęta o wiele bardziej wybredne w jedzeniu niż psy i częściej cierpią na nietolerancję niektórych pokarmów. Objawami, których występowanie sugeruje problemy układu trawiennego to częste wymioty, biegunka oraz wzdęcia. Można zaobserwować również brak apetytu lub apetyt zmienny, utratę wagi oraz ból brzucha. Właściciel obserwujący u swego kota podobne, niepokojące objawy powinien skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Przyczyny problemów żołądkowych u kota

Niestety, najczęstszą przyczyną problemów układu pokarmowego u kotów jest brak odpowiedniej diety. Nie wszyscy właściciele karmią swoich ulubieńców tym co zdrowe i właściwe. Niektórzy zaopatrują się w tańsze, dostępne w supermarketach karmy o wątpliwym składzie. Jeszcze inni częstują koty resztkami ze stołu, co jest wyjątkowo niezdrowe zważywszy na przyprawy jakich dodajemy do naszych dań. Dla kotów sól i inne mieszanki są szkodliwe. Są i tacy, którzy chcąc dogodzić pupilowi sami przygotowują mu pyszne posiłki. Niestety, nie zawsze udaje nam się odpowiednio zbilansować niezbędne składniki odżywcze.

Koci żołądek często daje o sobie znać, gdy nie radzi sobie z usuwaniem tworzących się w nim pilobezoarów. Są to kule włosowe uformowane z sierści kota, którą zwierzę połyka podczas wylizywania futerka. Dobrze jest od czasu do czasu podawać kotu preparaty lub specjalne karmy odkłaczające, zwłaszcza w czasie okresu linienia.

Zanim zabierzemy się za naprawianie nawyków żywieniowych kota dobrze jest wykluczyć możliwe choroby. Takie jak zapalenie lub nieżyt żołądka oraz mocznicę nerkową, która również objawia się wymiotami, biegunką i brakiem apetytu. Dlatego tak ważne jest, aby podczas wizyty u weterynarza ustalić co kot je oraz jak często, jakie leki, preparaty czy inne środki zwierzę ostatnio przyjmowało. Wywiad lekarski i odpowiednie badania pozwolą wykluczyć podłoże chorobowe.

Zapobieganie problemom żołądkowym u kota

Właściwa dieta oraz odpowiedni sposób karmienia kota są kluczowe dla uporania się problemami żołądkowo-jelitowymi naszego ulubieńca. Potrzeby kota są zróżnicowane, na przykład ze względu na wiek, wagę czy ilość ruchu. Są to zwierzęta mięsożerne, dlatego najlepiej będą trawiły białka i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Świeżego mięsa nigdy nie może zabraknąć w kociej diecie. Należy jednak ograniczać podawanie wątróbki, ze względu na szkodliwość witaminy A i D dla kotów starszych.

Podstawą kociej diety powinna być sucha karma, odpowiednio dobrana i zbilansowana. Kupujmy karmy bogate w biało i tłuszcz pochodzenia zwierzęcego. Uważnie czytając etykiety zauważymy, że opakowania karm o uboższym składzie niezbyt dokładnie podają zawartość, na przykład nie określają pochodzenia mięsa czy roślin.

Niezwykle ważny jest również sposób karmienia. Posiłki kotów nie powinny być monotonne. Nie podawajmy zwierzęciu tylko jednego rodzaju karmy. Gdy przyjdzie mu zjeść coś innego niż zwykle może przypłacić to niestrawnością. Postarajmy się urozmaicać menu, zmieniać rodzaj podawanego mięsa. Dbajmy o to, by mięso zawsze było świeże a miseczka czysta. Jedzenie nie może być zimne, nie podawajmy kotu czegoś co dopiero wyjęliśmy z lodówki. Szczególnie ważny dla kotów jest stały dostęp do wody, zatem dobrze jest rozmieścić w mieszkaniu kilka miseczek.

Dbając o dietę pupila z pewnością uchronimy go od zapadnięcia na wiele groźnych chorób. Poprawimy jego kondycję i ogólne samopoczucie. W ten sposób możemy również znacznie wydłużyć jego życie.

Zdjęcie: Fotolia.com
{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu