Jak dbać o zęby gryzoni?

Jak dbać o zęby gryzoni?

Zęby to najważniejszy atrybut każdego gryzonia. Specyficzne uzębienie pozwala małym zwierzakom czerpać mnóstwo frajdy z gryzienia i ze smakiem pałaszować twarde przekąski. Aby domowe gryzonie mogły jednak zawsze poszczycić się zdrowymi, wypielęgnowanymi zębami, nie powinniśmy nigdy zaniedbywać u nich profilaktyki stomatologicznej. Jak prawidłowo dbać o zęby gryzoni?

Kolby dla gryzoni

Czym wyróżniają się zęby gryzoni?

Wyjątkowe uzębienie to charakterystyczna cecha gryzoni. Wszystkie zwierzaki należące do tej grupy mają zęby hypselodontyczne (otwartokoronowe), które rosną przez całe życie. Proces ciągłego wzrostu zębów u gryzoni dotyczy siekaczy. U niektórych gatunków (np. świnek morskich, szynszyli) stale rosną również zęby trzonowe. U gryzoni w uzębieniu brakuje kłów, a czasami także przedtrzonowców. Między siekaczami, a zębami policzkowymi widoczna jest diastema. Nasi podopieczni nie przechodzą wymiany zębów wraz z osiągnięciem dojrzałości – nie występuje u nich pokolenie zębów mlecznych. Złamane zęby mogą jednak odrosnąć. Liczba zębów jest różna u poszczególnych gatunków, np. u szczura, myszy, chomika wynosi 16, u szynszyli i świnki morskiej – 20. Naturalnie białymi zębami mogą poszczycić się nieliczni amatorzy gryzienia – są one m.in. atutem świnek morskich. U większości gatunków szkliwo ma jednak barwę od żółtej do pomarańczowej, co wbrew pozorom świadczy o dobrej kondycji uzębienia. Pigmentacja zębów szczęki i żuchwy często jest trochę inna.

Struktura przedniej i tylnej powierzchni siekaczy gryzoni różni się twardością. Znajdujące się z przodu szkliwo jest twarde, natomiast występująca z tyłu zębina – miękka. Umożliwia to zwierzakom naturalne ostrzenie zębów w trakcie gryzienia twardych pokarmów i przedmiotów. Ścieranie zębów u gryzoni w naturze jest następstwem spożywania roślinnego pokarmu włóknistego oraz wykorzystywania roślinnych elementów do budowy gniazda czy modyfikacji tuneli i nor. Zęby gryzoni rosną w różnym tempie. U szczurów siekacze mogą przyrastać o nawet 2,2-2,8 mm tygodniowo. U świnek morskich tempo ich wzrostu jest wolniejsze i wynosi 1,1-1,8 mm tygodniowo. Co ciekawe, przyspieszony wzrost zębów bywa skutkiem ich nadmiernego skrócenia lub starcia.

Po czym poznać, że gryzoń ma problem z zębami?

Jedną z najpowszechniejszych przypadłości gryzoni jest przerost siekaczy. Zbyt długie zęby powodują u naszych zwierzaków wiele dolegliwości. Gryzonie nie są w stanie konsumować pożywienie, a w trakcie posiłków odczuwają dotkliwy ból. U niektórych podopiecznych występuje również próchnica. Kłopotliwe bywają ponadto złamania zębów, które mogą powodować powstawanie ran w jamie ustnej lub wad zgryzu.

Sygnałami problemów z zębami u gryzoni są przede wszystkim: niechęć do żucia i jedzenia, trudności w gryzieniu, nieprzyjemny zapach z pyszczka, rany w okolicach dziąseł i pyszczka, ślinotok, zgrzytanie zębami, łzawienie oczu, spadek masy ciała, preferencja do jedzenia miękkich pokarmów. Warto zwrócić też uwagę na przebarwienia szkliwa. U niektórych podopiecznych można dodatkowo zaobserwować zmiany w zachowaniu: apatię, rozdrażnienie, gryzienie prętów klatki. Jeśli zauważymy tego typu objawy u naszego pupila, jak najszybciej powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Poważne zaniedbania w pielęgnacji zębów mogą całkowicie uniemożliwić zwierzakowi jedzenie, a w konsekwencji doprowadzić do śmierci głodowej.

↓ PRZYSMAKI DLA GRYZONI ↓

Podstawy profilaktyki stomatologicznej u gryzoni

W naturze wszystkich gryzoni silnie zakorzeniony jest nawyk żucia. Gryzienie twardych pokarmów umożliwia im utrzymanie uzębienia w odpowiednim stanie, bez specjalnych zabiegów. Podstawowym elementem pielęgnacji zębów gryzoni jest więc dostarczenie im gryzaków i pokarmów ułatwiających ścieranie zębów. W roli gryzaków doskonale sprawdzą się gałązki drzew owocowych oraz drewniane, wiklinowe i sizalowe zabawki. Warto utworzyć z nich kryjówki, miejsca wypoczynku, mostki, karmniki czy akcesoria do wspinaczki – dzięki temu zwierzaki będą bardziej skłonne do ich badania i gryzienia. Ważne jest ich odpowiednie ulokowanie w klatce. Jeśli usytuujemy je w kluczowych obszarach aktywności gryzoni, z pewnością szybciej się nimi zainteresują. Aby ograniczyć gryzienie prętów klatki, warto zamontować na nich gryzaki.

↓ GAŁĄZKI DLA GRYZONI ↓

Jak jeszcze możemy dbać o zęby gryzoni? Duży wpływ na ich stan ma także odpowiednia dieta. Do jadłospisu małych pupili powinniśmy włączyć twarde i chrupiące przysmaki, np. kolby, ciasteczka, orzechy, nasiona (np. jęczmienia, kukurydzy, pszenicy), korzenie roślin. Ścieranie zębów u gryzoni wspomogą także pokarmy o wysokiej zawartości włókna, zachęcające do długiego i intensywnego żucia np. siano, suszone zioła, warzywa (np. marchewka, dynia, topinambur). Zwierzakom, które wykazują szczególną tendencję do przerostu zębów, warto zaoferować specjalną karmę z formułą dentystyczną. Dzięki odpowiedniej twardości i kruchości oraz unikalnej strukturze z włóknami roślinnymi skutecznie wspomaga ona ścieranie uzębienia. Należy ponadto ograniczyć udział w diecie podopiecznych miękkich pokarmów, niewymagających dokładnego rozgryzania, oraz wysokocukrowych przekąsek, które u niektórych gatunków mogą wywołać próchnicę.

W profilaktyce stomatologicznej u gryzoni istotną rolę odgrywają regularne kontrole uzębienia. Przynajmniej co pół roku należy udać się ze zwierzakiem na wizytę u weterynarza. W przypadku gryzoni z wadami zgryzu niezbędne mogą być konsultacje nawet co kilka tygodni. Jeśli zęby gryzonia uległy przerośnięciu lub złamaniu, konieczna jest ich korekcja w gabinecie. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Po jego przeprowadzeniu wskazana może być czasowa zmiana diety na półpłynną – łatwą w pobieraniu.

KOLBY DLA GRYZONI

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © yocamon — istockphoto.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 62 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu