jak dbac o siersc schnauzera

Jak dbać o sierść sznaucera?

Sznaucerom z pewnością nie można odmówić wrodzonej elegancji i gracji. Aby uwidocznić wszystkie atuty tych psiaków, niezbędne są jednak regularne i bardzo skrupulatne zabiegi pielęgnacyjne. Jak dbać o sierść sznaucerów? Jakie kosmetyki i akcesoria pomogą nam utrzymać szatę czworonogów w odpowiednim stanie?

Czym odznacza się sierść sznaucerów?

Sierść sznaucerów, wyróżniająca się specyficzną strukturą, już na pierwszy rzut oka przykuwa uwagę. Szata tych czworonogów zbudowana jest z dwóch warstw – puszystego, gęstego podszerstka i twardego, szorstkiego, przylegającego do ciała włosa okrywowego. Charakterystyczną cechą sznaucerów jest ponadto dłuższa sierść na pysku, formująca brodę. Dodatkowo okrywa włosowa tych psiaków powinna odznaczać się silną pigmentacją. Sznaucery zaliczane są do psiaków nieliniejących, co ma niebagatelny wpływ na ich pielęgnację. Martwy włos zwierzaków musi być bowiem regularnie usuwany – w innym wypadku może utrudniać wentylację skóry i zaburzać odnowę sierści. Zaniedbanie tego typu zabiegów może doprowadzić także do poważnych problemów dermatologicznych i estetycznych.

Podstawowe zasady pielęgnacji sierści sznaucera

Szatę sznaucerów należy dokładnie szczotkować przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Wyczesywanie pozwala usuwać nadmiar podszerstka i zapobiega filcowaniu się sierści. Podczas szczotkowania szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na obszary z dłuższym bądź obfitszym włosem. Z dużą starannością, a zarazem delikatnością, trzeba rozczesać zwłaszcza brodę i łapy. Nie można zapominać również o odpowiednim wymodelowaniu szaty psiaka. Jest ono konieczne do nadania okrywie włosowej właściwego wyglądu i podkreślenia urody pupila.

Niezbędnym elementem pielęgnacji sierści sznaucerów jest też trymowanie. Polega ono na okresowym wyskubywaniu martwych, matowych i suchych włosów, a co za tym idzie – odsłanianiu odrastającej sierści. Trymowane najczęściej przeprowadza się co 3-4 miesiące. Jego częstotliwość zawsze należy jej jednak dostosować do potrzeb pupila. Prawidłowo przeprowadzony zabieg nie jest dla zwierzaka bolesny. Jeśli nie mamy jednak wprawy w tego typu działaniach, najlepiej poprosić o pomoc groomera. Pamiętajmy, że trymowania nie powinniśmy nigdy całkowicie zastępować strzyżeniem – w jego wyniku okrywa włosowa psiaka może bowiem stracić typową strukturę i pigmentację. Nożyczki i maszynkę warto natomiast wykorzystać do skrócenia określonych partii sierści, m.in. na szyi, uszach, kończynach, ogonie, brodzie.

↓ SZAMPONY DLA SCHNAUCERA ↓

Sznaucery zwykle nie wymagają częstych kąpieli. Na ogół gruntowne czyszczenie sierści wystarczy przeprowadzić raz na kilka miesięcy. Wskazane jest zwłaszcza wykąpanie psiaków po trymowaniu. Nie zaleca się natomiast mycia czworonogów bezpośrednio przed tym zabiegiem – mogłoby to utrudnić usuwanie sierści.

↓ AKCESORIA DO CZESANIA SCHNAUCERA ↓

Jeśli mimo skrupulatnej pielęgnacji okrywa włosowa sznaucera jest pozbawiona blasku i łamliwa, prawdopodobnie należy wzmocnić ją także od wewnątrz. Warto rozważyć zatem podawanie czworonogowi suplementów z biotyną, cynkiem, aminokwasami siarkowymi oraz kwasami tłuszczowymi omega-3 i omega-6.

↓ WITAMINY DLA SCHNAUZERA WSPOMAGAJĄCE SIERŚĆ↓

Akcesoria do pielęgnacji sierści sznaucera

Niezbędne do codziennej pielęgnacji sierści sznaucerów będą różnego rodzaju szczotki i grzebienie. Trzeba nabyć przede wszystkim pudlówkę (do wyczesywania podszerstka) i szczotkę włosianą (do układania szaty). Przydatne będą też grzebienie różniące się rozstawem zębów. Gęsty grzebień może posłużyć nam do rozczesania brody i łap, rzadki natomiast do rozdzielenia podszerstka. Jeśli planujemy samodzielnie modelować szatę pupila, powinniśmy zaopatrzyć się również w trymer i specjalne nożyczki.

Kosmetyki dla sznaucera

Dla sznaucerów należy wybierać kosmetyki dedykowane psiakom ras szorstkowłosych. Pamiętajmy, że preparaty pielęgnacyjne powinny umożliwiać zachowanie naturalnej struktury sierści. Trzeba zatem raczej zrezygnować ze specyfików zmiękczających włos. W przypadku sznaucerów dobrze sprawdzą się natomiast kosmetyki pigmentacyjne, które zintensyfikują kolor sierści i usuną ewentualne przebarwienia. Warto mieć ponadto w zanadrzu preparat antystatyczny w sprayu, którym można spryskać sierść pupila przed szczotkowaniem. Godne polecenia dla sznaucerów są także suche szampony, dzięki którym można wyczyścić sierść czworonogów między kąpielami.

↓ KARMA DLA PSA WSPOMAGAJĄCA WYGLĄD SIERŚCI ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu