Jak dbać o chomika?

Jak dbać o chomika?

Niby taki malutki, a radości dostarcza co niemiara. Wypycha policzki ziarnami, kręci się godzinami w kołowrotku, biega tam i z powrotem. W całej tej radosnej zabawie nie można zapomnieć, że wraz z zakupem chomika bierzemy na siebie odpowiedzialność za jego życie – i to dosłownie. Od nas zależy, czy będzie cieszyć się dobrym samopoczuciem. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Karmienie chomika

Podstawowym warunkiem zachowania zdrowia jest pełnowartościowa dieta, dostarczająca wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Niedobory witamin i minerałów mogą prowadzić do gorszego funkcjonowania organizmu, a w efekcie do pojawienia się groźnych dla życia gryzonia chorób. Decydując się na przygarnięcie chomika, koniecznie trzeba uwzględnić jego gatunkowe preferencje co rodzaju pokarmu. Część właścicieli błędnie sądzi, że każdy gryzoń zadowoli się tym samym. Tymczasem wymagania chomika są inne niż potrzeby np. świnki morskiej. Podczas gdy w diecie świnki dominować powinny rośliny, zioła, warzywa, a ziarna zbóż mogą stanowić jedynie dodatek (i to w niewielkiej ilości), w przypadku chomika jest dokładnie na odwrót: najchętniej pałaszuje ziarna zbóż i nasiona roślin, a warzywa i owoce stanowią uzupełnienie jadłospisu.

Różnice te wynikają z odmiennych warunków, w jakich na wolności żyją te gryzonie. Chomik to zwierzę zamieszkujące suche obszary, takie jak pustynie, półpustynie, stepy. Próżno więc szukać tam świeżych owoców i soczystej zieleniny. Stosunkowo najłatwiej o ziarna, nasiona i… drobne owady. Bo chomik powinien otrzymywać nie tylko pokarm pochodzenia roślinnego, lecz od czasu do czasu również niewielką ilość białka zwierzęcego, np. w postaci kawałka ugotowanego mięsa z kurczaka. W sklepach zoologicznych znajdziemy też gotowe suszone larwy, np. mącznika. Do wyboru mamy też całą gamę karm – kupujmy te, które przeznaczone są specjalnie dla chomików. Oprócz gotowych mieszanek podawać możemy też sianko, warzywa i owoce (np. marchewka, brokuł, jabłko, dynia). Smakołyki, takie jak kolby, podsuwajmy pupilowi tylko okazjonalnie (są kaloryczne).

Klatka dla chomika

Przy wyborze lokum dla chomika pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim powierzchnię podstawy. Dno klatki czy akwarium nie powinno mieć wymiarów mniejszych niż 60×40 cm. Wysokość nie musi, a nawet nie powinna być duża. Może się zdarzyć, że nasz pupil spróbuje wspiąć się do góry po ścianie klatki, może też pokusić się o… zawiśnięcie u jej sufitu. Jeśli klatka będzie mieć dużą wysokość – upadek może skończyć się tragicznie. W przypadku akwarium problem ten mamy z głowy – gryzoń nie wdrapie się po jego szklanych ścianach. Klatka ma jednak tę istotną przewagę nad akwarium, że zapewnia „wentylację”. Jest to szczególnie ważne latem, podczas upałów, kiedy każdy ruch powietrza jest na wagę złota.

Klatkę z chomikiem umieścić należy w miejscu spokojnym, na niewielkim podwyższeniu. Najlepszym rozwiązaniem jest niewysoka szafka w salonie. Uwzględnijmy fakt, że gryzonie te prowadzą zazwyczaj nocny tryb życia. Nasza sypialnia nie będzie więc dobrym wyborem, chyba że żadne szmery i hałasy nie są w stanie nas obudzić. Klatka nie powinna znajdować się w pobliżu okna czy drzwi balkonowych, gdzie chomik byłby narażony na przeciągi. Zimą natomiast trzeba ją trzymać z dala od kaloryferów. Pamiętajmy, że gryzoń ten jest bardzo delikatnym stworzeniem, niezwykle wrażliwym na zbyt wysokie lub zbyt niskie temperatury.

Wyposażenie klatki dla chomika

W mieszkanku chomika nie może zabraknąć kilku podstawowych akcesoriów. Kołowrotek to bez wątpienia numer jeden. W naturalnych warunkach zwierzątka te pokonują znaczne odległości w poszukiwaniu pokarmu. To właśnie kołowrotek stanowi substytut tych wędrówek – i dlatego chomik potrafi spędzić bardzo dużo czasu, kręcąc się w nim. Wybierając kołowrotek, sprawdźmy, jaką ma średnicę. Jeśli posiadamy chomika syryjskiego, powinna ona wynosić ok. 20 cm. Dlaczego? Gdy będzie mniejsza, gryzoń podczas biegania będzie miał w nienaturalny sposób wygięty kręgosłup. W przypadku osobników karłowatych wystarczy, że średnica wyniesie ok. 11 cm.

Koniecznie zakupić trzeba też domek, w którym pupil będzie mógł się schować. W rogu klatki warto ustawić słoiczek bądź plastikową kuwetkę – gryzoń w mig zrozumie, że w tym miejscu może załatwiać swoje potrzeby. Jedzenie najlepiej podawać na ceramicznych miseczkach, które nie przewracają się tak jak plastikowe czy metalowe, a na jednym z boków klatki powiesić należy poidełko z wodą.

Szczęśliwy chomik to taki, który ma zapewnioną rozrywkę. W klatce umieśćmy więc kilka zabawek. Doskonale w tej roli sprawdzą się różnego rodzaju hamaki, tunele, bujaki. Pupila warto też wypuszczać z klatki, aby mógł pobiegać po pokoju. Zanim jednak otworzymy drzwiczki, upewnijmy się, czy nic mu nie będzie zagrażać. Kable muszą być zabezpieczone, a wszelkie kuszące chomika dziury, np. za szafami, zasłonięte.

Pielęgnacja chomika

Pod względem pielęgnacji chomik nie jest zwierzątkiem wymagającym. Nie należy go kąpać, a o futerko potrafi zwykle zadbać sam. Można mu to ułatwić, umieszczając w klatce miseczkę z piaskiem (kupionym w sklepie zoologicznym). Pupil chętnie będzie się oddawał piaskowym kąpielom, które nie tylko sprawią mu sporo frajdy, ale też pomogą usunąć z futerka zanieczyszczenia. Czesania wymagają jedynie osobniki długowłose – idealnie sprawdzi się zwykła szczoteczka do zębów.

Nie obcinamy chomikowi pazurków. Pamiętać trzeba natomiast o tym, że stale rosną mu siekacze. Aby mógł je ścierać, podsuwajmy mu gałązki drzew owocowych, a raz na jakiś czas wspomniane kolby z ziarnami. Wybierając dla niego domek, warto zdecydować się na drewniany – będzie mógł wówczas ścierać zęby również na nim.

Jeśli zaobserwujemy, że gryzoń jest osowiały, nie chce jeść, ma biegunkę, w jego moczu obecna jest krew bądź w oczach pojawiła się ropna wydzielina, nie zwlekajmy z wizytą u weterynarza. W przypadku tak małych zwierzątek choroby postępują bardzo szybko.

Zdjęcie: Fotolia.pl

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Trackbacks/Pingbacks

  1. Klatka dla chomika | Sieć sklepów zoologicznych Kakadu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu