Jak dbac o akwarium w upaly

Jak dbać o akwarium w upały?

Wysokie temperatury mogą doskwierać nie tylko nam, ale i mieszkańcom naszego akwarium. Gdy w upalne dni temperatura przekracza 30, a niekiedy nawet i 35°C, woda w zbiorniku szybko się nagrzewa, stwarzając zagrożenie dla ryb oraz roślin akwariowych. Jak zatem zadbać o akwarium w upały? Oto kilka niezawodnych sposobów na obniżenie temperatury wody w akwarium podczas upałów.

Jak obniżyć temperaturę w wody w upalne dni?

Temperatura wody w akwarium przekraczająca 30°C stwarza poważny problem. Takie warunki wpływają negatywnie nie tylko na ryby, ale również rośliny żyjące w naszym zbiorniku. Nagrzana woda sprzyja nadmiernemu rozrostowi glonów, większemu parowaniu oraz procesom gnilnym niektórych gatunków roślin. Jak rozwiązać ten problem?

Naszym pierwszym krokiem powinno być obniżenie temperatury w samym pomieszczeniu, w którym stoi akwarium. Włączmy wentylator, klimatyzację lub zasłońmy wszystkie okna, aby zmniejszyć panujący w pomieszczeniu upał choć o kilka stopni. Gdy uda nam się zbić ją do około 25oC, możemy zabrać się za zbiornik. Najlepiej zacząć od usunięcia glonów oraz zgniłych i opadłych fragmentów roślin. Dobrym sposobem na schłodzenie akwarium jest podmiana wody na schłodzoną. Tej metody nie należy jednak stosować zbyt często, by nie dopuścić do zachwiania równowagi biologicznej wewnątrz zbiornika.

Wentylatory akwariowe do chłodzenia wody

Na rynku dostępne są także specjalne chłodziarki akwariowe, polecane zwłaszcza do zbiorników morskich. Nie jest to najtańsze rozwiązanie, ale z pewnością bardzo skuteczne. Dzięki takiej chłodziarce utrzymamy odpowiednią temperaturę nawet w bardzo dużym zbiorniku. Montuje się ją na krawędzi szyby, tuż nad lustrem wody. Wiatraczek wytwarza stały ruch powietrza, powodując ruch tafli wody, co pozwala na zmniejszenie jej temperatury nawet o kilka stopni.

Innym rozwiązaniem – nieco bardziej chałupniczym, ale także skutecznym – jest wykorzystanie wiatraczka komputerowego chłodzącego procesor. Taki wentylator spisze się równie dobrze co chłodziarka, z tym że niestety nie da sobie rady w zbiornikach o większych gabarytach. Takie domowe rozwiązanie sprawdzi się jedynie w przypadku niewielkich akwariów. Trzeba mieć także zacięcie do majsterkowania, bo montaż takiego wiatraczka będzie wymagał nieco więcej kreatywności.

Inne sposoby na schłodzenie akwarium w upał

Wyżej opisane sposoby należą do najskuteczniejszych, ale co zrobić, gdy nie mamy pod ręką ani wiatraka z komputera, ani tym bardziej specjalnej chłodziarki? Na szczęście jest kilka prostych, doraźnych sposobów na schłodzenie wody w akwarium. W upalny dzień możemy wykorzystać choćby i zwykły wentylator pokojowy. Jeśli mamy go na wyposażeniu mieszkania, to wystarczy otworzyć pokrywę zbiornika i skierować strumień powietrza na powierzchnię wody. Pamiętajmy jednak, że woda może wtedy szybciej parować. Należy więc uzupełnić brak wody, nie zapominając o zachowaniu równowagi biologicznej w zbiorniku.

Innym sposobem na schłodzenie wody akwarium podczas upału jest wykorzystanie butelek ze zmrożoną wodą lub woreczków z lodem. Wystarczy zamrozić wodę w butelce lub wrzucić kilka kostek lodu do woreczka, a następnie włożyć je do zbiornika. W takiej sytuacji powinniśmy oczywiście na bieżąco monitorować temperaturę wody. Kilka półtora litrowych butelek powinno schłodzić wodę nawet o kilka stopni, w akwarium o pojemności 100-120 litrów. Warto dodać, że jest to sposób nieinwazyjny, który nie wymaga specjalnego majstrowania przy akwarium, a mimo to gwarantuje powodzenie.

↓ AKCESORIA AKWARYSTYCZNE ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Trackbacks/Pingbacks

  1. Co zrobić z akwarium, gdy wyjeżdżamy na wakacje? | Sieć sklepów zoologicznych Kakadu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu