Jak chronić psa przed dysplazją stawów

Jak chronić psa przed dysplazją stawów?

Dysplazja stawów – diagnoza, która dla wielu właścicieli psów brzmi jak wyrok. Czym jest, jak powstaje i czy możemy ustrzec przed nią naszego czworonoga?

Dysplazja (HD) jest schorzeniem polegającym na niewłaściwym ukształtowaniu stawów biodrowych podczas rozwoju układu szkieletowego szczenięcia. Istotą choroby jest niedopasowanie kości udowej do panewki miednicy, na skutek braku stabilności stawu.  W efekcie dochodzi do zwichnięć, pojawiają się zmiany zapalne i zwyrodnieniowe.  Choroba najczęściej ujawnia się u psów młodych, między 4 a 12 miesiącem życia.  Nie jest to jednak regułą – objawy mogą pojawić się także w zaawansowanym wieku, ze względu na dodatkowe zmiany związane z procesem starzenia. Jeśli zauważymy u naszego pupila kulawiznę, problemy z chodzeniem, niechęć do aktywności ruchowej natychmiast skonsultujmy się z weterynarzem, który wdroży odpowiednie leczenie.  Warto pamiętać, że dysplazja może dotyczyć również stawów łokciowych.

Czynniki ryzyka

Choć choroba powstaje na podłożu genetycznym nie jest prawdą, że nie mamy żadnego wpływu na jej rozwój.  Warto wiedzieć, że dziedziczne są wyłącznie predyspozycje – odpowiednie postępowanie może zapobiec rozwojowi wady. Szczególnie narażone na dysplazję są rasy duże, charakteryzujące się szybkim tempem wzrostu. Już na etapie zakupu szczeniaka należy upewnić się, że żaden z rodziców nie choruje. W przypadku wybranych ras (m.in. bernardyn, nowofundland, hovawart, golden i labrador retriever) badania w tym kierunku są obowiązkowe, a psy chore nie mogą być rozmnażane.  Mimo, że zdrowi rodzice nie gwarantują zdrowego potomstwa ryzyko choroby jest wtedy dużo niższe.

Jeśli nasz ulubieniec należy do rasy, która posiada predyspozycje do schorzenia należy podjąć natychmiastowe środki zapobiegawcze. Jak się okazuje warunki środowiskowe mogą w znaczący sposób ograniczyć rozwój choroby, a co za tym idzie zwiększyć komfort życia naszego podopiecznego.  Nadmierna aktywność pupila – forsujące ćwiczenia i psie sporty w okresie szczenięctwa, mogące obciążać stawy stanowią jeden z najpoważniejszych czynników ryzyka. Czy oznacza to jednak konieczność wyeliminowania wszelkiej psiej aktywności?  Z całą pewnością nie – wręcz przeciwnie umiarkowana dawka ruchu jest niezbędna, a nawet może chronić czworonoga przed rozwojem choroby.  Jak wykazały badania szczególnie istotna jest możliwość codziennych spacerów na zróżnicowanym i umiarkowanie pofałdowanym terenie. U psów, które w okresie do 3 miesięcy miały zapewnioną taką aktywność rozwój dysplazji był wyraźnie ograniczony. Chorobie może z kolei sprzyjać codzienne korzystanie ze schodów w okresie wzrostu. [1]

Co robić, aby nasz pies nie zachorował?

Istotną rolę w zapobieganiu dysplazji odgrywa prawidłowa dieta.  Podstawą jest dobrze zbilansowana karma – dostarczająca odpowiednią dawkę energii i składników odżywczych. Warto pamiętać, że utrzymanie psa szczupłego jest w tym przypadku niezbędne. Nadwaga lub otyłość prowadzi do nadmiernego obciążenia stawów, a w konsekwencji może wpływać na progresję wady. Szczególnie istotna jest odpowiednia podaż wapnia – jego nadmiar może być przyczyną niewspółmiernego rozwoju kośćca, więzadeł i torebek stabilizujących staw.  Ruch i aktywność fizyczna są wskazane, zalecane jest jednak ograniczenie intensywnych ćwiczeń, które mogłyby doprowadzić do urazu. Lepiej wybierać krótkie i częste spacery niż długie i intensywne przechadzki. Warto zaopatrzyć się w chondroprotetyki – suplementy z kwasem hialuronowym, glukozaminą i chondroityną chroniące chrząstkę stawową.

Jak leczyć dysplazję stawów?

W łagodnych przypadkach dąży się jedynie do zatrzymania postępu choroby i ograniczenia bólu. Służą temu odpowiednio dobrane przez lekarza środki farmakologiczne. Pomocne w redukowaniu objawów mogą być zabiegi rehabilitacyjne i masaż leczniczy. W przypadku zaawansowanej choroby często jedynym skutecznym rozwiązaniem pozostaje leczenie operacyjne.

Zdjęcie: Fotolia.com
Źródła: 1.    http://www.sciencedaily.com/releases/2012/03/120326112842.htm

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

 

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

2 komentarze

Dodaj komentarz
  1. Karolina
    gru 13, 2015 - 10:40 PM

    Moja suczka Mery od dłuższego czasu jest na preparacie Game Dog AniFlexi+ i bardzo jej pomaga. Wielka szkoda, że nie mogę go kupić w żadnym z Waszych warszawskich sklepów (kiedyś obdzwoniłam wszystkie), na szczęście jest w innych sklepach. Powinniście wprowadzić!

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu