infekcje skory u kota

Infekcje skóry u kota

Choroby i infekcje skóry u kotów to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt w poradniach weterynaryjnych. Dolegliwości tego rodzaju nader często przytrafiają się mruczkom, a powodów takiego stanu rzeczy jest naprawdę wiele. Zdarza się, że infekcja dermatologiczna jest objawem innej choroby rozwijającej się w orgiazmie pupila, dlatego odwiedziny u weterynarza to podstawa. Na jakie objawy warto zwracać szczególną uwagę? Co powoduje infekcje skóry u kota i jak je wyleczyć?

Grzybica u kota

 

Najczęstsze przyczyny infekcji skóry u kota

Jak już wspomnieliśmy, czynników wywołujących infekcje skórne u kotów jest bardzo wiele. Jedną z najczęstszych przyczyn dolegliwości tego rodzaju jest alergia, przeważnie alergia pokarmowa (dowiedz się więcej na temat alergii u kota KLIK). Uczulenie na składnik diety często objawia się niestrawnością, ale co ciekawe, wpływa także na kondycję skóry pupila. Pod wpływem alergenu mogą pojawić się kłopoty z nadmiernym wypadaniem sierści, opuchnięcia i zaczerwienienia.

Trzeba pamiętać, że dieta to często decydujący czynnik, jeśli chodzi o kondycję kociej skóry oraz sierści. Pokarm ubogi w witaminy, minerały i substancje odżywcze osłabia skórę, czyni ją podatną na urazy oraz infekcję, a ponadto prowadzi do pogorszenia się wyglądu sierści, nadmiernego wypadania lub zmatowienia włosów.

↓ WITAMINY DLA KOTA WSPOMAGAJĄCE STAN SIERŚCI ↓

Dolegliwości dermatologiczne u kotów mogą wiązać się także z infekcją bakteryjną, grzybiczą lub zakażeniem pasożytami skóry (dowiedz się więcej na temat pasożytów u kota KLIK). Żerujące na niej grzyby, roztocza albo drobnoustroje stopniowo doprowadzają do wyniszczenia kociego naskórka oraz mieszków włosowych. Szczególnie niebezpieczne dla kota jak alergiczne pchle zapalenie skóry oraz zakażenie zarodnikami świerzbowca » i nużeńca.

Widoczne zmiany na skórze pupila mogą pojawić się także pod wpływem chorób nowotworowych lub zaburzeń hormonalnych, a dokładnie niedoczynności jednego z gruczołów, przeważnie tarczycy.

Objawy infekcji skóry u kota

Jakie objawy mogą świadczyć o tym, że nasz mruczek boryka się z infekcją skóry? Jednym z najczęstszych symptomów chorób dermatologicznych u kotów jest świąd skóry. Nasz pupil może się nieustannie drapać, ocierać o meble, a nawet wygryzać sobie sierść.

Charakterystyczne dla infekcji tego rodzaju są także widoczne zmiany skórne. Najczęściej pojawiają się na pysku i łapach pupila, ale z czasem przenoszą się także na pozostałe partie ciała, głównie brzuch, grzbiet oraz głowę. W zależności od rodzaju i przyczyny infekcji na ciele czworonoga mogą pojawić się krosty, strupy, owrzodzenia oraz miejscowe wyłysienia.

Silny świąd sprawia, że zwierzak mocno się drapie, a tym samym jeszcze bardziej podrażnia skórę. Z czasem na jej powierzchni mogą więc pojawić się rany z wydzieliną ropną, podatne na zakażenia i infekcje grzybicze oraz bakteryjne.

Warto wiedzieć, że przy zaawansowanych infekcjach i problemach skórnych u kotów » możemy zaobserwować także niepokojące zmiany w zachowaniu pupila. Naszą czujność powinien wzbudzić widoczny spadek energii zwierzaka, brak apetytu, senność, problemy z utrzymaniem równowagi, a także biegunka i wymioty.

Leczenie infekcji skóry u kota

Większość infekcji skóry u kota daje bardzo podobne objawy. W związku z tym, że nie są one jednoznaczne, bardzo trudno samodzielnie orzec, z jakim problemem właściwie mamy do czynienia. Wizyta u weterynarza i odpowiednia diagnostyka są niezbędne. Leczenie pupila na własną rękę może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jeśli więc zaobserwujemy jakiekolwiek niepokojące objawy, koniecznie zabierzmy zwierzaka do specjalisty.

↓ SZAMPONY DLA KOTA ↓

Diagnostyka infekcji skórnych u kota opiera się na wykonaniu odpowiednich badań mikroskopowych. Jeżeli przyczyną kłopotów jest alergia należy przede wszystkim zmienić jadłospis pupila, przechodząc na tak zwaną dietę eliminacyjną. Po usunięciu szkodliwego składnika z diety kota, objawy powinny ustąpić.

Bardziej skomplikowane jest leczenie infekcji bakteryjnych, grzybic oraz zakażeń pasożytniczych. Terapia tych dolegliwości polega zwykle na podawaniu antybiotyków doustnych oraz stosowaniu preparatów miejscowych, takich jak szampony, maści czy kremy.

↓ ŚRODKI PRZECIWPASOŻYTNICZE DLA KOTA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu