{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Ile powinien jeść kot?

Jeśli jesteś świeżo upieczonym właścicielem kota, z pewnością nurtuje Cię kilka pytań, dotyczących opieki nad nowym pupilem. Zastanawiasz się pewnie ile powinien jeść Twój mruczek i jak często go karmić. Niestety niełatwo udzielić prostej odpowiedzi na te pytania. Żywienie kota zależy bowiem od wielu czynników, takich jak jego wiek, waga, tryb życia, ogólny stan zdrowia, a także składu jadłospisu. Jak zatem ustalić optymalną dawkę jedzenia dla kota? Oto kilka wskazówek.

Ile jedzenia potrzebuje kot?

Przyjmuje się, że zdrowy, dorosły kot potrzebuje około 5 gram białka na 1kg należnej masy swojego ciała. Należną masą ciała nazywamy prawidłową wagę, jaką powinien osiągnąć kot z racji swego wieku, wzrostu, budowy ciała, rasy czy trybu życia. To znaczy, że jeśli kot waży więcej niż powinien podajemy mu mniej karmy, jeżeli natomiast jego waga nie jest wystarczająca, wtedy odpowiednio zwiększamy ilość podawanego mu jedzenia. Oszacowano również, że dorosły, mało aktywny kot domowy potrzebuje około 40 kilokalorii na 1kg masy ciała w ciągu doby. Jeśli jednak nasz mruczek jest bardziej aktywnym kotem, który nie tylko śpi na kanapie, ale również chętnie spędza czas na zewnątrz, to jego zapotrzebowanie energetyczne wzrasta nawet do 60 kilokalorii.

Jak karmić kota wychodzącego z domu?

 

Ile karmy dziennie podawać kotu?

Niestety nie wszyscy producenci karm dla kotów podają na opakowaniach informację o ich kaloryczności. Znajdziemy co najwyżej notkę o tym, ile powinna wynosić dzienna dawka pożywienia. Takie dane wystarczą nam w zupełności, pod warunkiem, że nasz pupil żywi się tylko i wyłącznie tą jedną, konkretną karmą. Wtedy po prostu dzielimy preferowaną dzienną dawkę pokarmu na kilka mniejszych porcji i podajemy je regularnie w ciągu dnia. Pamiętajmy jednak, że ilość podawanego jedzenia zmieni się, jeżeli poza suchą karmą podajemy mruczkowi jeszcze mięso lub karmę mokrą. W takim wypadku powinniśmy nauczyć się określania kaloryczności wszystkich posiłków naszego pupila, tak aby uniknąć dużych nadwyżek.

PRZYSMAKI DLA KOTA

Naturalny sposób odżywiania się kotów

Niektórzy właściciele utrzymują, że nie ma potrzeby karmić kota częściej niż 1-2 razy w ciągu dnia. Kot to zwierzak niezwykle wytrzymały, który zniesie bardzo dużo i poradzi sobie w wielu trudnych sytuacjach, więc być może przywykłby do takich rygorów. Niestety w dłuższej perspektywie taki sposób karmienia mógłby poważnie odbić się na jego zdrowiu. Dzikie koty polują na niewielkie zwierzęta, takie jak myszy czy młode ptaki, którymi nie mogą najeść się z zapasem na cały dzień. Dlatego też w naturze koty polują i jedzą kilka, a czasem nawet kilkanaście razy dziennie, zależnie od tego co uda im się złowić. Ponadto koty mają bardzo małe żołądki, mniej więcej wielkości orzecha włoskiego, a zatem nie mogą ich za nadto wypełnić, ponieważ zakłóciłoby to proces trawienia. Podsumowując, organizm i naturalny metabolizm kota przyzwyczajony jest do częstego przyjmowania pokarmu rozdzielonego na niewielkie porcje.

Jak często karmić kota?

Naszemu mruczkowi powinniśmy serwować kilka niedużych posiłków w ciągu dnia. Wielu właścicieli karmi swego pupila od 4 do 6 razy na dzień. Taki sposób wydaje się najodpowiedniejszy, dzięki niemu kot nie musi najadać się na zapas, a jego organizm funkcjonuje prawidłowo. Ustalając częstotliwość karmienia naszego pupila powinniśmy wziąć pod uwagę jego wiek, wagę, stan zdrowia oraz to, jaki tryb życia prowadzi (przeczytaj więcej o tym, jak często karmić kota KLIK).

↓ MOKRA KARMA DLA KOTA ↓

Niektórzy kociarze przyjmują jeszcze inną strategię. Podają swoim mruczkom dwa większe posiłki dziennie, na przykład mokrą karmę lub kawałek mięsa, zapewniając jednocześnie stały, nieograniczony dostęp do suchej karmy. Dzięki temu kot może podjadać chrupki wtedy, gdy sam ma na to ochotę. Taka metoda ma równie wielu zwolenników, co przeciwników. Krótko mówiąc wszystko zależy tu od samego kota. Jeśli nasz mruczek jest łakomczuchem, który zje na raz wszystko, co przed nim postawimy, to taki brak ograniczeń doprowadziłby do otyłości.

Jak ocenić czy waga kota jest prawidłowa?

Pamiętajmy, że dieta kota musi być modyfikowana na każdym etapie jego życia (sprawdź, jak wybrać karmę dla kota KLIK). Powinniśmy także regularnie kontrolować kondycję, wagę oraz sylwetkę naszego ulubieńca. Im szybciej zauważymy ewentualnie nieprawidłowości, tym skuteczniej będziemy mogli je zwalczyć. Jak powinien wyglądać zdrowy i prawidłowo odżywiany kot? Wystarczy przesunąć dłonią wzdłuż kręgosłupa zwierzaka, a następnie po jego żebrach. Jeżeli są one wyczuwalne pod cienką warstwą tkanki tłuszczowej, to znaczy, że wszystko jest w porządku. Wystające żebra i widoczny kręgosłup świadczą o niedowadze. Natomiast, jeśli głaszcząc kota nie wyczuwamy pod ręką żeber znaczy to, że nasz pupil za bardzo przybrał na wadze. Walka z nadwagą u kota to trudne zadanie, lepiej więc od początku uważnie kontrolować jego dietę.

↓ SUCHA KARMA DLA KOTA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl
Źródło: http://www.endocrinevet.info/2011/11/optimal-protein-requirements-for-older.html

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Ptaki
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu