{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

HMB dla psa

W sklepach zoologicznych pojawia się coraz więcej preparatów przeznaczonych dla psów aktywnych i uprawiających sport. Pełnowartościowa i dobrze zbilansowana dieta to podstawa, ale może nie wystarczyć, jeśli nasz pupil trenuje wyjątkowo intensywnie, przygotowując się do zawodów sportowych. Takie zwierzaki potrzebują dodatkowej suplementacji, która wzmocni mięśnie i dostarczy im energii. Jednymi z ciekawszych produktów są preparaty zawierające HMB. Co to takiego i kiedy warto podać psu suplement z HMB?

Co to jest HMB?

Co kryje się pod tajemniczym skrótem HMB? Otóż jest to po prostu krótsza nazwa beta-hudroksy-beta-metylomaślanu, substancji występującej naturalnie w organizmach zwierząt oraz ludzi. Związek ten jest produktem przemiany aminokwasu znanego jako leucyna, a zatem powstaje w skutek rozpadu i syntezy białek w organizmie. Leucyna jest substancją niezbędną dla organizmu, ponieważ stanowi składnik białek pokarmowych oraz główne źródło HMB, wytwarzanego w mięśniach i wątrobie. W zależności od rasy, masy ciała oraz zawartości leucyny w pokarmie, organizm psa może wyprodukować od 0,25 do nawet 1grama HMB w ciągu dnia. Wydaje się, że to całkiem sporo, a psom prowadzącym typowo kanapowy tryb życia taki zapas HMB z pewnością wystarcza. Niestety czworonogi aktywne oraz sportowe mogą potrzebować dodatkowej suplementacji (poczytaj więcej o suplementach dla psa KLIK), gdyż ich zapotrzebowanie na ten składnik jest dużo większe. Dlaczego?

Jak działa HMB?

Na podstawie wieloletnich badań i eksperymentów, miedzy innymi z udziałem psów zaprzęgowych stwierdzono, że HMB jest przede wszystkim środkiem o działaniu anabolicznym oraz antykatabolicznym. Co to oznacza? Otóż, jako anabolik, HMB stanowi budulec tkanki mięśniowej, przyspiesza proces dzielenia się komórek organizmu, a w związku z tym przyczynia się do tworzenia oraz rozbudowy mięśni. Suplementacja HMB powoduje rozrost masy mięśniowej oraz spotęgowanie ich siły i wytrzymałości.

Ponadto preparaty zawierające HMB wykazują działanie antykataboliczne, czyli hamujące rozkład białek w organizmie. Duży wysiłek fizyczny, na przykład podczas intensywnego treningu, może doprowadzić do uszkodzenia mięśni szkieletowych oraz utraty białek, budujących mięśnie. W takich awaryjnych sytuacjach organizm wykorzystuje je jako zapasowe źródło energii, co oczywiście kończy się uszkodzeniami mięśni, spadkiem masy, a także zmniejszeniem siły i wytrzymałości mięśni.

Kiedy podawać psu HMB?

Co prawda organizmy naszych czworonogów same produkują pewne ilości HMB, jednak w niektórych przypadkach dawki te mogą być niewystarczające, jak na potrzeby zwierzaków. Powiedzieliśmy już sobie, że suplementacja preparatami zawierającymi HMB wskazana jest zwłaszcza podczas wyjątkowo intensywnych treningów i wzmożonego wysiłku fizycznego. Psy uprawiające sport potrzebują dodatkowego źródła energii, a ich mięśnie, kości i stawy są bardziej narażone na uszkodzenia. Dodatek HMB do codziennej karmy może znacznie poprawić wydolność i kondycję psa oraz przyśpieszyć regenerację jego organizmu po wysiłku. To samo tyczy się psów pracujących w ciężkich warunkach, na przykład ratowniczych. Od tych zwierzaków oczekuje się siły i dużej wytrzymałości, a suplement z HMB na pewno skutecznie wzmocni cały ich organizm.

HMB dla psów starych i chorych

Preparaty z HMB warto podawać również starszym psom, które z wiekiem stały się mniej sprawne i odporne na choroby. Na skutek przyspieszenia procesów rozpadu białek dochodzi do znacznego osłabienia mięśni oraz zmniejszenia się ich masy. Czworonożni seniorzy stają się słabsi, miewają kłopoty z poruszaniem się lub wstawaniem z wygodnego posłania. HMB może skutecznie opóźnić procesy starzenia się, a także poprawić wydolność i zdolności ruchowe psów w podeszłym wieku.

Suplementy zawierające HMB przydadzą się również psom borykającym się z chorobami i uszkodzeniami stawów. Zwyrodnienia i dysplazje utrudniają zwierzakom chodzenie i znacznie uprzykrzają im życie. Niechęć do poruszania się powoduje z kolei osłabienie mięśni, szczególnie mięśni nóg, co jeszcze bardziej pogarsza stan zdrowia psa. Wzmocniona preparatami HMB tkanka mięśniowa stanowi podporę dla układu kostno-stawowego, a tym samym hamuje dalszy rozwój zwyrodnień.

Czy HMB może być niebezpieczne?

Suplementy HMB uważa się za całkowicie bezpieczne i niegroźne dla zdrowia oraz życia naszych czworonogów. Na podstawie przeprowadzonych badań przyjmuje się, że preparaty te nie powodują żadnych skutków ubocznych. Ewentualne nadwyżki substancji są wydalane z organizmów zwierząt wraz z moczem. Niemniej jednak zanim zdecydujemy się podawać pupilowi suplement, warto skonsultować się z weterynarzem. Chociażby po to, by ustalić z nim optymalne dawki, które na pewno pomogą pupilowi, a przede wszystkim nie zaszkodzą.

↓ PREPARATY Z HMB DLA PSA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Źródło: http://zoobranza.com.pl/hmb-w-suplementacji-psiej-diety-jak-to-dziala/
Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu