Gupik pawie oczko

Gupik pawie oczko

Gupik jest najbardziej popularną rybką akwariową. Wiele dzieci zaczyna swoją przygodę z akwarystyką właśnie od kilku kolorowych gupików.

Środowisko naturalne gupików

Ojczyzną gupików są północne rejony Ameryki Południowej. Jednak za sprawą człowieka występują obecnie również w innych rejonach świata. Można je spotkać w USA, w Ameryce Środkowej, na wyspach Oceanii, w Australii, w w Indonezji, Indiach, Arabii Saudyjskiej, w Afryce, a podobno nawet w w Albanii, Czechach, Słowacji, Holandii i na Węgrzech

Gupiki zyją w najróżniejszych zbiornikach wodnych, w rzekach, stawach, rowach melioracyjnych, górskich strumieniach, a nawet w estuariach, czyli rozlewiskach tworzących się u ujścia rzek, ponieważ tolerują nawet wody słonawe.

Wygląd gupików

Gupik jest rybą o najbardziej zróżnicowanych wyglądzie ze wszystkich gatunków ryb na świecie. Nawet w naturze możemy obserwować duża zmienność barw u tego gatunku. Naturalną skłonność do mutacji barwnej wykorzystali hodowcy, którzy w ciągu wieloletniej selekcji uzyskali liczne odmiany barwne gupików.

Zachowanie i wymagania gupików

Gupik jest rybką ruchliwą i towarzyską. Nie należy jednak do gatunków stadnych, dlatego w akwarium możemy trzymać zarówno sporą grupkę tych ryb, jak i jedną parę.

W akwarium powinno znaleźć się więcej samic niż samców. Na jednego samca powinno przypadać minimum dwie lub trzy samice. Samce gupików bowiem bez przerwy adorują samiczki, i jeśli będzie ich więcej niż samic, mogą je zamęczać. Jeśli nie zależy nam na potomstwie, najlepiej trzymać w akwarium grupkę złożoną z samych samców.

Wymagania gupików nie trudno zaspokoić. Nie są to ryby kłopotliwe w hodowli. Musimy jednak pamiętać, że wyselekcjonowane odmiany, których jest obecnie najwięcej w sklepach, są znacznie bardziej wymagające od swoich nierasowych kuzynów.

Gupikom wystarczy woda z kranu z dodatkiem uzdatniacza. Temperatura około 26-28°C. Akwarium może być nawet niewielkich rozmiarów. Powinno być gęsto obsadzone roślinami, co pozwoli samicom ukryć się przed natarczywymi samcami.

Pożywienie gupików

Gupiki nie gardzą żadnym pokarmem, ale do ich ulubionych przysmaków należą larwy komarów.

Rozmnażanie gupików

Płeć u gupików można bardzo łatwo rozpoznać. Samce są znacznie mniejsze od samic i znacznie bardziej kolorowe. Ponadto ich płetwa odbytowa przekształcona jest w narząd kopulacyjny – gonopodium.

Gupiki są żyworodne. Zapłodnienie następuje wewnątrz ciała samicy. Co ciekawe, samice mają zdolność magazynowania nasienia samców, nawet do 14 miesięcy. Samica może zatem rodzić młode, nawet gdy nie ma już samców w pobliżu. To bardzo ważne w naturze zjawisko, znacznie utrudnia pracę hodowcom.

Ciąża trwa od 4 do 6 tygodni. Młode rybki rodzą się bardzo sprawne i od samego początku muszą sobie dawać radę samemu. Nawet własna matka stanowi dla nich zagrożenie. Pożre swoje dzieci, gdy tylko będzie miała okazję. Dlatego hodowcy stosują specjalne kotniki dla ryb żyworodnych, by zapobiegać pożeraniu przez matkę potomstwa.

Jeśli nie zależy nam jednak na dużej liczbie młodych, wystarczy gęsto obsadzić akwarium drobnolistnych roślinami, które będą stanowić kryjówkę dla narybku. Prawdę powiedziawszy jednak, choć miło jest doczekać się potomstwa od naszych rybek, niekontrolowane rozmnażanie gupików jest bardzo kłopotliwe. Bardzo szybko z kilku sztuk, które wpuściliśmy do naszego akwarium, robi się kilkadziesiąt.

Systematyka gupików

Gupiki należą do rodziny piękniczkowatych. Najbliżej spokrewnione są z nimi np. molinezje, które zaliczamy do tego samego rodzaju.

Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ryby
Rząd: karpieńcokształtne
Rodzina: piękniczkowate
Rodzaj: Poecilla
Gatunek: Poecilia reticulata (gupik pawie oczko)

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu