Gotowe karmy dla psów

Gotowe karmy dla psów

Czasy przygotowywanych samodzielnie posiłków dla psów należą już praktycznie do przeszłości. Komu by się chciało gotować jedzenie, gdy w każdym sklepie zoologicznym stoją na półkach gotowe karmy dla psów? I to najróżniejszych rodzajów: mokra, sucha, dla psów dużych i małych, starych i młodych. Dobrej jakości karmy stanowią pełnowartościowe posiłki, które nie ma potrzeby urozmaicać. Można to oczywiście robić, jednak zwykle producenci sugerują, by karma była jedynym składnikiem psiej diety. Ich zdaniem tylko wówczas możliwe jest zastosowania odpowiedniego dawkowania. Generalnie jednak dotyczy to przede wszystkim suchych karm, które są w tej chwili najczęściej stosowanym pokarmem dla psów.

Karmy dla psów mokre czy suche?

Wszystkie gotowe karmy dla psów możemy podzielić najbardziej ogólnie na dwie grupy:

  • karmy suche dla psów,
  • karmy mokre dla psów.

A każde z nich mają swoje wady i zalety.

Mokre karmy dla psów

Karma mokra to nic innego, jak zwykłe konserwy, czyli puszki. Określenie „mokra” nie jest nazbyt trafne. Lepsza była by nazwa „karma wilgotna”, ale jakoś się nie przyjęła. Generalnie chodzi o to, że karma dla psa mokra cechuje się dużą wilgotnością.

Dzięki temu, jest łatwa do pogryzienia (właściwie to wcale nie trzeba jej gryźć) i do połknięcia. Idealna zatem dla psów mających problemy z uzębieniem. Jednocześnie jednak duża wilgotność sprawia, że tego rodzaju karma dla psa łatwo się psuje i po otwarciu puszki nie można jej długo przechowywać.

Największą zaletą mokrych karm dla psów jest bardzo duży wybór smaków. Najwięcej z nich zawiera oczywiście mięso kurczaka, które jest najtańsze, ale dostępne są również karmy z jagnięciną, rybą, dziczyzną, itd.

Skład przykładowych mokrych karm dla psów:

ANIMONDA GRANCARNO ADULT Z DZICZYZNĄ: Składniki: Mięso i produkty zwierzęce (88% wołowiny, 5% drobiu, 5% dziczyzny), substancje mineralne. Analiza składu: Białko (10%), tłuszcz (7%), błonnik (0,5%), popiół (1,6%), wilgotność (78%).

BUTCHERS SUPERIOR Z KURCZAKIEM, KACZKĄ I WARZYWAMI: Składniki: Mięso i surowce zwierzęce, (kurczak min 30%, kaczka min. 4%, świeże mięso min. 4%), (całkowita zawartość mięsa min. 40%), warzywa (grzyby min. 3%, por min. 2%), minerały. Analiza składu: Wilgotność 83%, Białko 9%, Olej 3.2%, Popiół 2%, Włókno 0.2%, Witamina A 1000 i.u./kg, Witamina D3 100 i.u./kg, Witamina E 10 mg/kg.

EVANGERS CLASSIC Z WOŁOWINĄ I KURCZAKIEM: Składniki: Wołowina, kurczak, bulion drobiowy, guma guar. Analiza składu: Białko (10%), tłuszcz (6%), włókno (1,5%), wilgotność (78%).

Suche karmy dla psów

Karma dla psa sucha ma niewielką wilgotność, przez co jest znacznie trwalsza od puszek i może być długo przechowywana po otwarciu opakowania (byle w szczelnie zamkniętym pojemniku). Jest niezwykle wygodna w użyciu, a przez to niezastąpiona w podróży.

Sucha karma ma jeszcze tę zaletę, że produkowana jest w licznych odmianach przeznaczonych dla różnych grup wiekowych, psów rożnej wielkości, a nawet dla konkretnych ras.

Skład przykładowych suchych karm dla psów:

EUKANUBA BREED ADULT GERMAN SHEPHERD: Składniki: Kurczak i indyk (> 20%), kukurydza, ryż, pszenica, tłuszcz zwierzęcy, mączka drobiowa, suszona pulpa buraczana, mięso z kurcząt wstępnie trawione enzymami, suszone całe jaja, suszone drożdże piwne, chlorek potasu, sorgo, sól, olej rybi, heksametafosforan sodu, fruktooligosacharydy, siemię lniane, DL–metionina, chlorowodorek glukozaminy, siarczan chondroityny. Analiza składu: Białko nieoczyszczone: 23,0%, Tłuszcz surowy: 13,0%, Popiół surowy: 7,0%, Włókno surowe: 3,0%, Wilgotność: 8,0%, Wapno: 1,00%, Fosfor: 0,80%

ROYAL CANIN BREED YORKSHIRE: Składniki: Suszone mięso drobiowe, izolat białka sojowego, gluten kukurydziany, drożdże, jaja, pulpa buraczana, ryż, fruktooligosacharydy, celuloza. Analiza składu: Białko 28%, tłuszcze 18%, sole mineralne 4,5%, skrobia 32,2%, włókno 8,3%,polifenole 150 mg/kg, glukozamina + chondroityna 500mg/kg.

EUKANUBA BREED ADULT LABRADOR RETRIEVER: Składniki: Kurczak i indyk(> 20%), kukurydza, pszenica, sorgo, jęczmień, tłuszcz zwierzęcy, mączka drobiowa, suszona pulpa buraczana, mięso kurcząt wstępnie trawione enzymami, suszone całe jaja, suszone drożdże piwne, chlorek potasu, sól, olej rybi, heksametafosforan sodu, siemię lniane, DL–metionina, chlorowodorek glukozaminy, siarczan chondroityny. Analiza składu: Białko nieoczyszczone: 23,0%, Tłuszcz surowy: 13,0%, Popiół surowy: 7,0%, Włókno surowe: 3,0%, Wilgotność: 8,0%, Wapno: 1,05%, Fosfor: 0,85%

Dla każdego coś dobrego
Wśród karm dla psów suchych i mokrych możemy wyróżnić jeszcze produkty skierowane dla psów w różnym wieku, różnej rasy i wielkości, oraz dla zwierząt o specjalnych potrzebach żywieniowych. Największą różnorodność pod tym względem oferują karmy suche.

Karmy dla psów w różnym wieku

Młody, rozwijający się organizm wymaga specyficznego żywienia. Karma dla szczeniąt musi zawierać więcej witamin, białka i innych składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu psiego dziecka.

Mało tego, tempo wzrostu, a tym samym potrzeby pokarmowe jest uzależnione od wieku szczeniaka. Z tego powodu niektóre firmy produkują nie tylko suche karmy przeznaczoną dla szczeniaków, ale i suche karmy przeznaczone dla różnych ich grup wiekowych.

Dorosłe psy również mają różne zapotrzebowanie na pokarm. Trudno przecież porównywać młodego psa z psim staruszkiem. Ich organizmy pracują inaczej, inny jest metabolizm, dlatego też powinny dostawać inne jedzenie. Wśród suchych karm znaleźć można zatem takie, które przeznaczone są dla dorosłych, ale jeszcze młodych psów, jak i te dla psich seniorów.

Psy, tak jak i ludzie, mogą mieć problemy z utrzymaniem właściwej wagi ciała. To właśnie z myślą o nich produkowane są również karmy niskokaloryczne. Z kolei psy pracujące, bardzo ruchliwe, lub spędzające większą część roku na zewnątrz mają większe zapotrzebowanie na energię i powinny dostawać karmę wysokoenergetyczną. Taka sucha karma dla psów jest również produkowana.

Karmy dla psów różnej wielkości

O tym, że bernardyn zjada znacznie więcej niż malutki chihuahua, nie trzeba nikomu mówić. Nie chodzi jednak tylko o ilość zjadanego pokarmu, ale również o jego skład.

Różnice te są szczególnie istotne w okresie dorastania, ponieważ tempo wzrostu szczeniąt dużych ras jest całkowicie różne od tempa wzrostu szczeniąt ras miniaturowych.

Powyższe fakty przyczyniły się do tego, że produkowane jest pożywienie dla psów należących do różnych grup wagowych. Producenci wypuszczają więc na rynek karmy dla psów ras małych, karmy dla psów ras średnich, karmy dla psów ras dużych i karmy dla psów ras olbrzymich.

Nie wszyscy stosują jednak taki podział. Większość firm ogranicza się jedynie do produkcji karm dla wszystkich ras oraz karm dla ras dużych. Jednak np. Royal Canin, oprócz pożywienia dla wymienionych wyżej grup wagowych, wytwarza jeszcze karmy dla psów ras miniaturowych, czyli takich, które w dorosłym życiu ważą nie więcej niż 4 kg.

Oczywiście w poszczególnych grupach wagowych można znaleźć karmy dla szczeniąt, karmy dla psów dorosłych i karmy dla psów seniorów. Jak również produkty dla zwierząt o konkretnych potrzebach, np. karmy dla psów z nadwagą, karmy dla psów po sterylizacji i karmy dla psów z alergią pokarmową.

Karmy dla konkretnych ras

Sucha karma dla psa rasy małej lub dużej to dziś norma. Nie wszystkim właścicielom to wystarcza. Chcą mieć karmę przeznaczoną wyłącznie dla psów swojej rasy. Niektórzy producenci starając się sprostać tym wymaganiom, wypuszczają na rynek coraz więcej pokarmów przeznaczonych wyłącznie dla psów konkretnych ras.

Są zatem już karmy dla owczarków, niemieckich, buldogów, pudli, yorków i wielu innych. Wbrew pozorom nie zawsze jest to zwykły chwyt marketingowy. Wiadomo, że na przykład jamniki miewają problemy ze stawami, dlatego karma dla nich przeznaczona wzbogacana jest o substancje działające ochronnie na stawy.

Produkty przeznaczone wyłącznie dla wybranych ras znajdziemy wśród karm dla psów Royal Canin oraz karm dla psów Eukanuby. Nie jest to dużo, jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę dostępnych na rynku marek, ale zawsze coś.

Karmy dla psów weterynaryjne

Istnieje również grupa karm, które potocznie nazywamy weterynaryjnymi. Przeznaczone są dla psów cierpiących na różne choroby i schorzenia. Oczywiście nie leczą, tylko wspomagają leczenie, dlatego podawanie ich psu, nie uzdrowi go! I co najważniejsze, powinniśmy je podawać tylko w porozumieniu z lekarzem weterynarii!

Czym różnią się karmy dla psów od karm dla kotów?

Mimo, że obydwa gatunki należą do rzędu drapieżnych, to jednak przystosowane są do nieco innej diety. Zatem karmy dla psów muszą się różnić i różnią się składem od tych, które są przeznaczone dla psów.

Najważniejszą różnicą między jest mniejsza zawartość białka w karmach dla psów. Zwierzęta te są w zasadzie wszystkożercami. Mimo że mięso jest podstawą ich diety, w toku ewolucji do pewnego stopnia przystosowały się również do trawienia pokarmu roślinnego.

Natomiast koty są typowymi mięsożercami, którzy wszystkie niezbędne do życia składniki pokarmowe czerpią z mięsa. A mięso to przede wszystkim białko, dlatego karmy dla psów mają go znacznie mniej, średnio 25 – 30%. W karmach dla kotów zawartość białka waha się natomiast w granicach 30 – 40%.

Z powodu tych istotnych różnic nie powinniśmy podawać psom kociej karmy. Niestety, u psów, które przez dłuższy czas otrzymują karmę dla kotów, mogą wystąpić poważne schorzenia nerek, spowodowane nadmiarem białka.

Tekst: Jacek P. Narożniak

Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Terrarystyka
Ptaki
Psy
Małe ssaki
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu