Prędzej czy później nadchodzi taki moment, kiedy nasza pociecha zaczyna upominać się o wprowadzenie do mieszkania nowego członka rodziny. Najlepiej z futerkiem, lubiącego się bawić i przytulać, znającego różne sztuczki...
Kolorowe i ruchliwe brzanki można polecić każdemu początkującemu akwaryście. Nie mają dużych wymagań, a ich żywe barwy i ruchliwość przyciągają uwagę. Zaliczane są do wielkiego rodzaju Barbus w rodzinie karpiowatych. Jak wszystkie karpiowate mają zęby gardłowe.
Większość gatunków pochodzi z tropikalnych rejonów Azji. Wśród azjatyckich brzanek znajdziemy miedzy innymi popularne brzanki różowe lub sumatrzańskie. Kilka gatunków, które hodujemy w akwariach, żyje także w Afryce. Ryby z rodzaju Barbus możemy spotkać także w Europie, ale bardzo rzadko goszczą one w domowych akwariach.
W akwarium z brzankami zawsze coś się dzieje. Rybki są pełne energii i bardzo ruchliwe, niemal bez przerwy uganiają się jedna za drugą. Najlepiej czują się w towarzystwie osobników tego samego gatunku lub pokrewnych gatunków, albo innych szybkich i zwinnych rybek. Powinno trzymać się je w stadkach, nigdy pojedynczo.
Niestety niektóre z nich, na przykład brzanki sumatrzańskie, mogą podgryzać płetwy innym rybom, szczególnie powolnym i długopłetwym. Ale są i takie, które nadają się do akwariów towarzyskich, na przykład brzanka różowa lub brzanka titteya.
Rybki te lubią jasno oświetlone akwaria, porośnięte gęstą drobnolistną roślinnością, ale z dużą ilością wolnego miejsca do pływania. Niestety delikatne rośliny mogą przez nie zjadane. Do hodowli najlepiej nadają się zbiorniki niezbyt wysokie, ale za to długie i szerokie.
Rozróżnienie płci u brzanek może być trudne. Samce niektórych gatunków są bardziej jaskrawo ubarwione. Samice mają zwykle bardziej zaokrąglone brzuchy, szczególnie w okresie tarła. Rozmnażanie nie jest szczególnie trudne.
Do najbardziej popularnych gatunków, które hodowane są w akwariach, należą: brzanka sumatrzańska, brzanka różowa, brzanka titteya, brzanka pięciopręga, brzanka zielona, brzanka purpurowa, brzanka wielkołuska.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Prędzej czy później nadchodzi taki moment, kiedy nasza pociecha zaczyna upominać się o wprowadzenie do mieszkania nowego członka rodziny. Najlepiej z futerkiem, lubiącego się bawić i przytulać, znającego różne sztuczki...
Filtracja mechaniczna jest podstawowym rodzajem filtracji w akwarystyce. Stosuje się ją w każdym zbiorniku, a służy ona do usunięcia stałych cząstek, np. resztek pokarmu, drobin mułu, szczątków roślin, itd. Zanim...
Ryb, które odżywiają się wyłącznie pokarmem roślinnym znajdziemy w naszych akwariach znacznie mniej niż gatunków wszystkożernych. Pewnie dlatego asortyment pokarmów roślinnych jest w sklepach zoologicznych jest mniejszy niż pokarmów wieloskładnikowych....