Gekon lamparci

Gekon lamparci

Gekon lamparci jest niewątpliwie jednym z najpiękniejszych gatunków gekonów. Uchodzi jednak za bardzo wymagający i trudny w hodowli.

Środowisko naturalne gekonów lamparcich

Gekon lamparci pochodzi z Azji Mniejszej i Środkowej. Zamieszkuje pustynne i półpustynne, górskie tereny. Spotkać go można na wysokościach do 2100 m n.p.m.

Wygląd gekonów lamparcich

Gekon lamparci Jest bardzo pięknie ubarwionym zwierzęciem, dorastającym do około 28 cm długości, z czego niemal połowa przypada na ogon. Jak wszystkie gekony ma duże oczy, ale jako jeden z nielicznych ruchome powieki. Nie posiada przylg na palcach, nie może więc wspinać się po pionowych powierzchniach. Posiada zdolność autotomii.

Zachowanie i wymagania gekonów lamparcich

Gekony lamparcie oswajają się i pozwalają brać na ręce. Najlepiej hodować je w grupach złożonych z jednego samca i kilku samic. Unika się trzymania w jednym terrarium dwóch dorosłych samców, ponieważ będą ze sobą walczyć.

Gekony lamparcie hodujemy w terrariach suchych lub półsuchych. Wystrój stanowią skały i kamienie, i ewentualnie jeden lub dwa konary drzew. Wśród kamieni powinny znajdować się kryjówki. Jako podłoże stosujemy piasek, jednak co do tego zdania są podzielone. Uważa się bowiem, że gekony lamparcie, zwłaszcza osobniki młode, „lubią” połykać ziarna pisaku, co może prowadzić do zatkania przewodu pokarmowego.

Optymalna temperatura to około 27 – 35ºC. Wskazane ogrzewanie podłoża.

Pożywienie gekonów lamparcich

Podstawowym gekonów lamparcich pokarmem są owady, ich larwy i inne bezkręgowce. Pożywienie powinno być urozmaicone. Wskazany jest dodatek preparatów witaminowo-mineralnych, by zapobiegać krzywicy, szczególnie że w niewoli pożywienie jest znacznie mniej urozmaicone niż w naturze. Gekony najchętniej spijają wodę z liści i skał, dlatego od czasu do czasu terrarium trzeba spryskać wodą.
Rozmnażanie gekonów lamparcich

U dojrzałych samców widać dosyć wyraźnie podwójny narząd kopulacyjny. Samice zagrzebują jaja w podłożu. Gekony lamparcie rozmnażają się w niewoli.

Systematyka gekonów lamparcich

Gekony lamparcie zaliczamy do rodziny gekonowatych w rzędzie łuskonośnych. Do tego rzędu należą wszystkie jaszczurki i węże. Te ostatnie uważane są za ewolucyjnych potomków jaszczurek.

Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: gady
Rząd: łuskonośne
Rodzina: gekonowate
Rodzaj: Eublepharis
Gatunek: Eublepharis macularius (gekon lamparci)

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz
  1. GekonStefcia
    wrz 13, 2015 - 12:58 PM

    Gekon Lamparci jest łatwy w hodowli bo wiem mam gekona o imieniu Stefania jest słodka i nierozgarnięta kiedy weszła na gałąź pierwsze co się stało to spadła z niej:)

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 62 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu