Gekon lamparci

Gekon lamparci

Gekon lamparci jest niewątpliwie jednym z najpiękniejszych gatunków gekonów. Uchodzi jednak za bardzo wymagający i trudny w hodowli.

Środowisko naturalne gekonów lamparcich

Gekon lamparci pochodzi z Azji Mniejszej i Środkowej. Zamieszkuje pustynne i półpustynne, górskie tereny. Spotkać go można na wysokościach do 2100 m n.p.m.

Wygląd gekonów lamparcich

Gekon lamparci Jest bardzo pięknie ubarwionym zwierzęciem, dorastającym do około 28 cm długości, z czego niemal połowa przypada na ogon. Jak wszystkie gekony ma duże oczy, ale jako jeden z nielicznych ruchome powieki. Nie posiada przylg na palcach, nie może więc wspinać się po pionowych powierzchniach. Posiada zdolność autotomii.

Zachowanie i wymagania gekonów lamparcich

Gekony lamparcie oswajają się i pozwalają brać na ręce. Najlepiej hodować je w grupach złożonych z jednego samca i kilku samic. Unika się trzymania w jednym terrarium dwóch dorosłych samców, ponieważ będą ze sobą walczyć.

Gekony lamparcie hodujemy w terrariach suchych lub półsuchych. Wystrój stanowią skały i kamienie, i ewentualnie jeden lub dwa konary drzew. Wśród kamieni powinny znajdować się kryjówki. Jako podłoże stosujemy piasek, jednak co do tego zdania są podzielone. Uważa się bowiem, że gekony lamparcie, zwłaszcza osobniki młode, „lubią” połykać ziarna pisaku, co może prowadzić do zatkania przewodu pokarmowego.

Optymalna temperatura to około 27 – 35ºC. Wskazane ogrzewanie podłoża.

Pożywienie gekonów lamparcich

Podstawowym gekonów lamparcich pokarmem są owady, ich larwy i inne bezkręgowce. Pożywienie powinno być urozmaicone. Wskazany jest dodatek preparatów witaminowo-mineralnych, by zapobiegać krzywicy, szczególnie że w niewoli pożywienie jest znacznie mniej urozmaicone niż w naturze. Gekony najchętniej spijają wodę z liści i skał, dlatego od czasu do czasu terrarium trzeba spryskać wodą.
Rozmnażanie gekonów lamparcich

U dojrzałych samców widać dosyć wyraźnie podwójny narząd kopulacyjny. Samice zagrzebują jaja w podłożu. Gekony lamparcie rozmnażają się w niewoli.

Systematyka gekonów lamparcich

Gekony lamparcie zaliczamy do rodziny gekonowatych w rzędzie łuskonośnych. Do tego rzędu należą wszystkie jaszczurki i węże. Te ostatnie uważane są za ewolucyjnych potomków jaszczurek.

Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: gady
Rząd: łuskonośne
Rodzina: gekonowate
Rodzaj: Eublepharis
Gatunek: Eublepharis macularius (gekon lamparci)

park targuwek sklep terrarystyczny

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Małe ssaki
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz
  1. GekonStefcia
    Wrz 13, 2015 - 12:58 PM

    Gekon Lamparci jest łatwy w hodowli bo wiem mam gekona o imieniu Stefania jest słodka i nierozgarnięta kiedy weszła na gałąź pierwsze co się stało to spadła z niej:)

    Reply

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu