Frisbee dla psa

Frisbee dla psa

Frisbee to jedna z najbardziej popularnych i znanych zabawek dla psów. Można bawić się z pupilem rekreacyjnie i rzucać mu frisbee tak jak piłkę (przeczytaj więcej o wybranych rodzajach piłek dla psów KLIK) albo patyk. Można też robić to bardziej „zawodowo” i przygotowywać psiaka nawet do zawodów. Bez względu na to, na jakie frisbee się zdecydujemy, powinno być przede wszystkim bezpieczne dla psa i odporne na uszkodzenia.

Frisbee dla psa – co to?

Terminem frisbee określa się specjalny rodzaj dysku dla psa, którym można rzucać. Jest trochę podobny do talerzyka. Wykorzystywany zarówno w zabawie (trzeba złapać i przynieść), jak i w zawodach, gdzie możliwość złapania dysku zależy od poziomu trudności konkursu.

Dobre frisbee dla psa – to znaczy jakie?

Przede wszystkim wytrzymałe. Frisbee się rzuca, taki dysk ląduje na różnych powierzchniach, obija się, jest gryziony i tarmoszony przez naszego czworonoga. Dlatego należy kupić produkt w dobrym sklepie zoologicznym, gdzie wybór jest duży, zarówno jeśli chodzi o modele, jak i kolory. Najważniejsze, żeby frisbee dl psa było zrobione z nietoksycznych i nieuczulających materiałów. Nie powinno też się kruszyć i pękać. Nie ma oczywiście jednego idealnego frisbee. Każdy psiak ma swoje preferencje. Dla małych zwierzaków lepsze będą lżejsze i z mniejszą średnicą, dla dużych przydadzą się solidne, potężne frisbee. Każda rasa ma swoje upodobania, nie wspominając już o cechach charakteru poszczególnych psiaków: jedne więcej gryzą dysk, inne potrzebują bardziej „zwrotnego” produktu. Dlatego najlepiej jest przetestować różne modele i wybrać taki, który sprawi zwierzakowi najwięcej radości. Absolutnie zabronione jest używanie frisbee dla ludzi do zabawy z psem. Możemy mu w ten zrobić krzywdę! Ludzki model nie jest przeznaczony dla psiaków.

Frisbee – porady dla początkujących

Najpierw to sam właściciel musi nauczyć się rzucać dysk. Liczy się odpowiedni chwyt i rzut, przypominający poziome „ścięcie” powietrza. Można też zacząć od zwyczajnej zabawy w przeciąganie, aby pupil przyzwyczaił się do nowej zabawki. Najbardziej zwyczajne modele frisbee są gumowe lub szmaciane. Dobre do zabawy i tarmoszenia, ale marne do porządnego rzucania, bo zaraz spadają. Z kolei dyski z tworzyw sztucznych latają świetnie i daleko, ale tarmoszenie ich spowoduje, że bardzo szybko się zniszczą. Niektórzy właściciele stosują na początek miski zamiast frisbee, by przyzwyczaić pupila do przedmiotu i wywołać przyjemne skojarzenia, ale nie poleca się tej metody. Miska to nie dysk. Źle lata, nie ma tej budowy i może zrobić nawet zwierzakowi krzywdę. Możemy natomiast zacząć od toczenia frisbee po ziemi i uczenia psiaka, że ma przedmiot złapać i nam przynieść. To wcale nie jest taka prosta sprawa, jak może nam się wydawać i ulubieniec z pewnością potrzebuje trochę czasu, żeby się nauczyć aportować taki przedmiot. Przydadzą się komendy w rodzaju „bierz” albo „łap”. Szczeniaki oczywiście szybciej się uczą, ale mogą mieć jeszcze problemy z koordynacją.

Najpopularniejsze rodzaje frisbee dla psów

Wśród profesjonalnych dysków najczęściej wymienia się dwa klasyczne frisbee. Są to Hero Xtra oraz Fastback Flex. Hero Xtra jest bardzo wytrzymały, ale przy tym łatwy w użyciu nawet dla nieprofesjonalistów. Dobry na niepogodę, bo ładnie przylega do ręki dzięki dodaniu specjalnego tworzywa do dysku. Fastback Flex, jak sama nazwa wskazuje, jest z kolei cudownie elastyczny. Świetnie lata i ma tendencję do lekkiego „zawisania” w powietrzu, dzięki czemu psiakowi łatwiej do złapać. Do tego lata raczej wolno (oczywiście nie oznacza to, że nie można rzucać naprawdę szybko, chodzi raczej o specyfikę przecinania powietrza), więc jest bardzo dobry dla początkujących psiaków albo uczących się nowych technik łapania. Hero jest mniej wytrzymały, za to szybciej lata, bo ma bardziej spłaszczony kształt. Obydwa po długim czasie intensywnego użytkowania oczywiście zaczną się niszczyć i porobią się na nich nieprzyjemne zadziory, które mogą kaleczyć psi pysk. Dlatego dyski raz na jakiś czas należy zmieniać, to nie jest produkt na całe życie. Są oczywiście też dyski bardziej wytrzymałe, należą do nich na przykład Eurablend, Super Hero czy Super Star albo Super Sonic. Dyski dzielą na podstawowe (cena: do 20 złotych), średnio wytrzymałe (do 40 złotych) i wytrzymałe (do 60 złotych).

Frisbee dla psa, a warunki pogodowe

W okresie letnim większość frisbee, bez względu na model i tworzywo, z którego zostało wykonane, nie sprawia większych kłopotów. Problemy zaczynają się, kiedy pada. Nie każdy dysk ma wtedy dobrą przyczepność. Niektóre do tego robią się „oklapnięte” albo zupełnie nie trzymają się ręki, są śliskie, trudno nimi rzucać, a psiakowi bardzo ciężko je złapać. W okresie zimowym dochodzi z kolei sprawa niskiej temperatury. Są frisbee, które właściwie zamarzają na kość, robią się zupełnie nieelastyczne i pupile odmawiają zabawy takim produktem. Jak sobie poradzić z takimi problemami? Dobierać model dysku do warunków pogodowych. Są takie, które nadają się do ćwiczeń nawet podczas srogiego mrozu. Przy silnym wietrze sprawdzają się z kolei cięższe frisbee.

Kolor psiego frisbee

Kolor dysku to nie tylko kwestia estetyki. Oczywiście możemy wybrać taki, który to nam się bardzo podoba, ale pamiętajmy, że psiaki widzą kolory inaczej niż człowiek. Unikajmy frisbee w kolorze nieba (będzie je trudno wypatrzeć), jak również wszelkich modeli przezroczystych, które w powietrzu mogą się stać dla zwierzaka po prostu niewidoczne. Dobrze sprawdzają się różne wzorki i napisy na frisbee.

Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl
{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu