Dysplazja stawu biodrowego u psów

Dysplazja stawu biodrowego u psów

Mianem dysplazji stawu biodrowego określamy niedorozwój i zniekształcenie panewki stawowej w miednicy, głowy kości udowej oraz więzadła w kończynie tylnej. Skutkiem jest wypadanie kości udowej ze stawu. Zwierzę kuleje i często odczuwa ból. Na dysplazję mogą cierpieć wszystkie psy, ze zrozumiałych jednak względów jest ona największym problemem w przypadku zwierząt dużych i ciężkich, jak owczarek niemiecki, dog niemiecki czy rottweiler. Dysplazja ujawnia się u psów bardzo młodych – zwykle u szczeniąt w wieku od 4 do 12 miesięcy.

Jak rozpoznać, że pies cierpi na dysplazję stawu biodrowego?

O tym, że pies cierpi na dysplazję stawu biodrowego świadczą problemy z poruszaniem się oraz unikanie wysiłku fizycznego, nawet zabawy. Zwierzę ma sztywny chód lub kuleje na tylne nogi, ma trudności ze wstawaniem i kładzeniem się, czy chodzeniem po schodach. Nawet wejście na ulubiony fotel jest niemal niemożliwe. dlatego diagnozę może postawić tylko lekarz weterynarii na podstawie badań i zdjęć rentgenowskich.

Jakie są przyczyny dysplazji stawu biodrowego u psów?

Dysplazja stawu biodrowego jest chorobą genetyczną, czyli dziedziczną, dlatego niektóre rasy mają do niech wyraźne predyspozycje. Geny odpowiedzialne za tę przypadłość przekazywane są potomstwu przez rodziców. Rozwojowi choroby sprzyja kilka czynników.

Przede wszystkim niewłaściwe żywienie szczeniąt, zwłaszcza należących do ras dużych. Ich dieta powinna być tak skomponowana, by nie powodować zbyt szybkiego przyrostu masy, im większe bowiem obciążenie stawów w pierwszym okresie rozwoju, tym większe ryzyko choroby. Drugim czynnikiem jest nadmierny wysiłek fizyczny w okresie intensywnego wzrostu szczenięcia.

Jak leczy się dysplazję stawu biodrowego u psów?

Po zdiagnozowaniu dysplazji weterynarz może zalecić jedną z dwóch metod jej leczenia: nieoperacyjną lub operacyjną. W przypadku psów, u których dysplazję wykryto wcześnie, leczenie polega na ograniczaniu ruchu, utrzymywaniu odpowiedniej masy ciała oraz podawaniu preparatów chroniących i chrząstki stawowe. U psów z wyraźnymi bólami podaje się dodatkowo środki przeciwbólowe.

Leczenie operacyjne stosuje się zwykle w najbardziej zaawansowanych stadiach dysplazji. Istnieje kilka technik leczenia operacyjnego, a o tym, którą z nich zastosować decyduje weterynarz po dokładnym rozpatrzeniu konkretnego przypadku.

Najprostszym rozwiązaniem jest amputacja główki kości udowe, a sprawdza się to najlepiej u psów stosunkowo lekkich. Inną metodą, stosowaną u zwierząt w trakcie rozwoju jest korekta ustawienia panewki względem głowy kości udowej. Istnieje również możliwość wymiany chorego stawu na sztuczny, co niestety jest bardzo kosztowne.

Jak zapobiegać dysplazji stawu biodrowego u psów?

Dysplazja jest schorzeniem genetycznym, dlatego jedynym sposobem jej zapobiegania jest eliminowanie z hodowli zwierząt nią obciążonych. Zdarza się jednak, że psy nie wykazują oznak dysplazji, ale są jej nosicielami. Konieczne są więc badania profilaktyczne, zanim pies zostanie dopuszczony do rozrodu. Dotyczy to zwłaszcza raz szczególnie zagrożonych dysplazją.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu