Dlaczego mój kot prawie nie miauczy?

Dlaczego mój kot prawie nie miauczy?

Kocie miauczenie potrafi rozczulić każdego właściciela futrzaka. Bo jak tu oprzeć się tak uroczemu wezwaniu? Zdarza się jednak, że kociaki niechętnie odzywają się do swoich opiekunów. Jeśli nasz ulubieniec ciągle milczy, warto poznać prawdopodobne przyczyny jego zachowania.

Koty rzadko używają miauczenia we wzajemnych kontaktach, co wskazuje na to, że jego podstawową funkcją jest komunikacja z człowiekiem. Te inteligentne zwierzaki doskonale wiedzą, że ich odgłosy często wywołują natychmiastową reakcje u właścicieli. Futrzaki komunikują się więc z nami w sposób, który jest dla nich najbardziej efektywny. Wszak to dzięki miauknięciu mogą otrzymać pokarm, wyjść na zewnątrz, lub po prostu zaprosić nas do zabawy. Niejednokrotnie właściciele są w stanie rozpoznać po intensywności, natężeniu lub sposobie wydawania odgłosów, czy kocie „miau” oznacza w danej sytuacji prośbę, skargę, a może stanowi formę radosnego przywitania. Nieświadomie to właśnie my uczymy swojego pupila używania tej formy komunikacji na co dzień.

Jakie mogą być przyczyny cichego zachowania kota?

Prawdopodobnie nasz futrzak nie miauczy, bo po prostu nie ma powodu. Kocie odgłosy często mają uwrażliwić właścicieli na niezaspokojone potrzeby zwierzaków. Jeśli nasz kot milczy, może po prostu ma wszystko, czego potrzebuje? Skoro nie może narzekać ani na brak zajęcia, ani na brak zainteresowania człowieka, miauczenie często staje się po prostu zbędne.

Wokalizacja umożliwia kotom porozumienie z ludźmi, ale w wielu przypadkach nie jest konieczna do przekazywania informacji. Być może komunikacja z naszym ulubieńcem przebiega w inny sposób, niż ma to miejsce w większości domów i po prostu rozumiemy się z nim bez słów, a raczej miauknięć. Jeśli reagujemy już na subtelne sygnały futrzaka, jego mowę ciała, zazwyczaj nie będzie on nadużywał swoich odgłosów. Wszak my i tak doskonale wiemy, że jego spojrzenie w pobliżu miseczki to prośba o nakarmienie, a ocieranie o nogi to forma przywitania. Wbrew pozorom rzadkie miauczenie w tym przypadku to bardzo dobry znak, świadczący o doskonałym porozumienie z pupilem.

Dopiero co przygarnęliśmy futrzaka i martwi nas jego milczenie? Pamiętajmy, że niekiedy musi upłynąć wiele dni, nim zyskamy jego zaufanie. Gdy już przełamiemy nieufność kota, będzie on skłonny do rozpoczęcia przyjaznych interakcji. Miauczenie może więc pojawić się dopiero po pewnym czasie od przybycia nowego pupila do naszego domu.

Duży wpływ na zachowania kota mamy my sami. Nie od dziś wiadomo, że zwierzaki upodabniają się do swoich właścicieli. Jeśli w naszym domu zawsze jest gwarno i lubimy przemawiać, także do swojego pupila, zazwyczaj odwzajemni on nasze zachowanie.  Gdy preferujemy zaś ciszę i spokój, bardzo prawdopodobne, że taki będzie też nasz pupil.

Nasz kot może też nie miauczeć, bo po prostu jest cichy z natury. Niektóre rasy (np. koty syjamskie) są bardziej skłonne do intensywnej wokalizacji niż inne, co wyniki po prostu z predyspozycji genetycznych.

Co robić, jeśli kot nie miauczy?

Jeśli nasz ulubieniec nie miauczy, najczęściej nie mamy powodu do zmartwień. Dla pewności możemy wybrać się z nim do weterynarza, który wykluczy problemy z układem oddechowym.
Nagłe zamilknięcie naszego ulubieńca, połączone z apatią może też sygnalizować problemy behawioralne, a zwłaszcza depresję, dlatego czasami niezbędna jest konsultacja z zoopsychologiem.

Cichy kot to dla wielu właścicieli wymarzony pupil, dlatego jeśli chcemy stale cieszyć się takim zachowaniem u naszego ulubieńca, możemy je wzmacniać przy użyciu przysmaków. Rozpoczynajmy też wszelkie interakcje z futrzakiem, kiedy zachowuje się spokojnie. W innym wypadku z pewnością szybko się nauczy, że tylko dzięki miauczeniu może zyskać naszą uwagę.

Pamiętajmy, że miauczenie nie jest potrzebne, aby świetnie zrozumieć kocie oczekiwania. Wypracujmy wraz z naszym ulubieńcem własne sposoby na przywitanie, rozpoczęcie zabawy lub głaskania. Komunikacja pozawerbalna pełni w kocim świecie bardzo ważną rolę, dlaczego więc jej nie wykorzystać w codziennych kontaktach?

Co, jeśli mój kot nagle zaczął miauczeć?

Nasz futrzak od zawsze był milczkiem, a nagle zaczął intensywnie wokalizować? To niepokojący sygnał. Być może chce nam zwrócić uwagę, że nie wszystkie jego potrzeby zostały zaspokojone. Jeżeli nasz kociak miauczy bardzo rzadko, powinniśmy być szczególnie wyczuleni na jego odgłosy. Kiedy nasz ulubieniec zdecydował się już ich użyć, jest bardzo zniecierpliwiony, albo znalazł się w trudnej sytuacji, dlatego powinniśmy niezwłocznie się nim zająć.

Niestety taka nagła zmiana zachowania może być spowodowana chorobą – jeśli nasz ulubieniec odczuwa ból, dyskomfort lub ma problemy ze słuchem, może zacząć miauczeć częściej lub głośniej niż zwykle. Pomiaukiwanie jest też charakterystyczna dla samiczek w rui, dlatego jeżeli nasza ulubienica nie została wysterylizowana, może stać się szczególnie hałaśliwa właśnie w tym czasie.

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu