Dlaczego kot unosi ogon na powitanie?

Dlaczego kot unosi ogon na powitanie?

Każdy właściciel kota nieraz spotkał się z takim zachowaniem swojego pupila. A właściwie to jest jego świadkiem podczas każdego powrotu do domu, podczas zabawy z pupilem, lub gdy go głaszcze i pieści. Oto zwierzak radośnie pomrukuje, unosząc przy tym ogon do góry, a nierzadko odwracając się i podstawiając nam pod nos owe miejsce, w którym plecy kończą swą szlachetną nazwę. Dlaczego to robi?

W pierwszych tygodniach swojego życia kocięta nie potrafią samodzielnie oddawać moczu i kału. Czynią to wyłącznie pod wpływem bodźca, którym jest dotyk matczynego języka. Kotka dokładnie wylizuje odbyt i ujście dróg moczowo-płciowych, na co kocięta reagują oddaniem kału i moczu. Unoszą przy tym ogonki, by ułatwić mamie zadanie.

Kocięta rosną i zdobywają umiejętność samodzielnego załatwiania potrzeb fizjologicznych, jednakże ich matka nadal liże im miejsce pod ogonkiem, a one nadal go unoszą nadstawiając kuperki. Zachowanie to nabiera bowiem innego znaczenia – zacieśnia więzi między rodzicielką a jej potomstwem, ponadto kocięta sygnalizują w ten sposób swoją uległość wobec matki, a więc wygaszają jej ewentualną agresję.

Zachowanie, które początkowo ma wyłącznie higieniczne znaczenie, staje się u dorosłych kotów rytuałem powitalnym. Jak wszystkie tego typu zachowania oznacza przyjazne zachowanie i jest bodźcem wygaszającym agresję u innych osobników. Teraz już rozumiecie, dlaczego nasz kot unosi ogon i nadstawia nam swoją tylną część ciała?

To kocie zachowanie bywa często przyczyną zabawnych nieporozumień między psem a kotem. U tych pierwszych bowiem uniesienie ogona jest sygnałem dominacji, a nie uległości. Może właśnie dlatego, w kocio-psiej przyjaźni, to zwykle kot jest stroną dominującą a nie odwrotnie?

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu