Dlaczego kot mruczy?

Dlaczego kot mruczy?

Dlaczego kot mruczy? Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista – ko mruczy, gdy jest zadowolony czy wręcz szczęśliwy. Przekonanie to wzięło się zapewne stąd, że zazwyczaj słyszymy kocie mruczenie, gdy leży zwinięty w kłębek na naszych kolanach i z upodobaniem poddaje się naszemu głaskaniu. Czy jednak naprawdę tylko dobry nastrój jest dla kota powodem do mruczenia?

Mruczenie jest fenomenalną zdolnością, którą wykazują kody domowe i ich krewniacy – małe gatunki kotowatych. Duże kotowate, takie jak lew, pantera, czy tygrys, nie mruczą. Potrafią za to ryczeć, czego nie umie robić żaden kot domowy, kot nubijski czy żbik.

Kocie mruczenie jest dwufazowe – zwierzę wydaje dźwięk zarówno na wdechu, jak i na wydechu, przy zamkniętym pyszczku. Nadal nie wiemy, skąd się ten dźwięk właściwie wydobywa. Wydaje się, że w jego powstawaniu bierze udział nie tylko krtań i struny głosowe. Gdy przyłożymy rękę do ciała mruczącego kota, możemy odczuć wibracje, jakby cały koci organizm wytwarzał mruczenie. Ale dlaczego właściwie koty mruczą?

Koty zaczynają mruczeć już w pierwszym tygodniu życia, gdy ssą mleko matki. Mruczy i kotka, gdy karmi swoje kocięta. Zupełnie, jakby matka i jej dzieci informowały się nawzajem w ten sposób, że wszystko jest w porządku. Koty mruczą jednak również w sytuacjach, w których raczej nie powinny być szczęśliwe, np. gdy są chore, ranne, a nawet umierające.

Wydaje się więc, że nie można jednoznacznie interpretować kociego mruczenia. Zależnie od okoliczności może być ono i oznaką zadowolenia, i oznaczać potrzebę bliskości, osamotnienie, a nawet cichą prośbę o pomoc.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu