dlaczego-kot-chudnie

Dlaczego kot chudnie?

Większość kocich właścicieli doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że zbyt krągłe kształty domowych pupili z pewnością nie są oznaką zdrowia. Niestety nie tylko przybieranie na wadze, ale i chudnięcie ukochanego zwierzaka powinno nas zaniepokoić. Nagła utrata „kilogramów” może okazać się dla kota bardzo niebezpieczna. Ponadto, takie niknięcie w oczach, często jest konsekwencją poważnych medycznych problemów.

Dlaczego kot traci na wadze?

Bez zebrania wnikliwego wywiadu i przeprowadzenia niezbędnych badań niezwykle ciężko jest ustalić przyczyny spadku wagi u kota. Gdy dogłębnie prześledzimy listę kocich chorób, od razu zauważymy, że chudnięcie może być symptomem wielu dolegliwości. W grę może tu wchodzić m.in. cukrzyca, białaczka, zapalenie jelit, choroby nerek, wątroby bądź górnych dróg oddechowych, nowotwory, pasożyty czy problemy stomatologiczne … a i to nie wyczerpuje oczywiście długiej listy możliwości.

Jak w porę dostrzec chudnięcie kociaka?

Kot to stosunkowo niewielki zwierzak. Kocie olbrzymy wywodzące się zazwyczaj z ras takich jak Maine Coon, Ragdoll czy Pixie-bob ważyć mogą co prawda nawet 10-12 kg, jednak masa ciała większości domowych mruczków waha się od 2,5 do 7 kg. Przy tak piórkowej skali nieraz trudno jest zauważyć chudnięcie pupila – utratę 400 gram możemy łatwo przeoczyć. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to niewiele, warto zdać sobie sprawę z tego, że często stanowi to nawet 10% dotychczasowej wagi zwierzaka! Nie jest tajemnicą, że wcześnie wykrytą dolegliwość zdrowotność znacznie łatwiej jest wyleczyć. Dobrze jest więc regularnie monitorować ciężar ukochanego czworonoga.

Inne oznaki choroby towarzyszące chudnięciu

Nader często jest tak, że utrata wagi, to nie jedyny symptom problemów zdrowotnych. Chudnięciu towarzyszyć może brak apetytu, wymioty czy biegunka. Z bardziej subtelnych oznak naszą uwagę powinna zwrócić także słaba kondycja kociej sierści, nadaktywność bądź wręcz przeciwnie – niechęć do harców, ociężałość i brak energii. To właśnie te dodatkowe dolegliwości zazwyczaj ułatwiają dostrzeżenie tego, że ze zdrowiem zwierzaka coś niedobrego się dzieje.

Czy kocia waga zmienia się wraz z wiekiem?

Wielu właścicieli bagatelizuje utratę wagi, zwłaszcza u kocich seniorów. Tymczasem warto mieć na uwadze fakt, że to nie starość jest powodem chudnięcia, a różnego rodzaju zdrowotne dolegliwości, które w tym wieku znacznie łatwiej mogą dopaść naszego zwierzaka. Kot, gdy przestanie już rosnąć, powinien utrzymywać cały czas stałą wagę. Niezależnie od tego, czy jest kociakiem, dojrzałym osobnikiem, czy kocim seniorem, utrata wagi zawsze powinna być dla nas sygnałem alarmowym.

Stres, a waga kota

Koty z powodu stresu mogą reagować nadmiernym objadaniem się bądź wręcz przeciwnie, zupełnym stronieniem od wypełnionej smakołykami miski. W stan nerwowego napięcia naszego zwierzaka może wprowadzić niemal wszystko. Wnikliwa obserwacja najbliższego otoczenia kota zazwyczaj pozwolą nam odkryć źródło problemu. Jeśli utracie wagi nie towarzyszą żadne dodatkowe dolegliwości, warto przyjrzeć się temu, czy w życiu naszego milusińskiego nie zaszły ostatnio jakieś zmiany. Przeprowadzka, pojawienie się w domu nowego zwierzaka, bądź rozstanie z opiekunem, to sprawy łatwe do wychwycenia. Nasz mruczek wyczulony może być jednak i na bardziej subtelne odstępstwa od normy. Na kota stresująco wpływać może smutek bądź wszelkie napięcia panujące w domu. Często zdarza się również, że jego niechęć do jedzenia jest reakcją na nasze zaniedbania dotyczące stanu kociej miski. Zmiana karmy (przeczytaj więcej o tym, jaka karma jest najlepsza dla kota KLIK) nieświeże jedzenie, brudny pojemnik bądź zbyt bliskie sąsiedztwo kuwety skutecznie odbierać mogą apetyt naszemu pupilowi.

Zdjęcie: Fotolia.pl
{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu