Dieta light dla psa

Dieta light dla psa

Smaczne jedzenie wnosi w życie czworonogów mnóstwo radości. W gronie domowych podopiecznych nie brakuje jednak prawdziwych łakomczuchów, które nie potrafią poskromić swojego apetytu. W ostatnich latach poważnym problemem czworonogów stała się nadwaga, destrukcyjnie wpływająca na psie zdrowie. Aby uchronić czworonożnego łasucha przed jej negatywnymi konsekwencjami, warto zastosować dietę light. Jakie są jej główne zasady?

Kiedy warto zastosować dietę light u psa?

Dieta psa zawsze musi być ściśle dopasowana do jego potrzeb wynikających z rasy, wieku, poziomu aktywności, stanu fizjologicznego i zdrowotnego. Pominięcie nawet jednego aspektu przy komponowaniu jadłospisu może poważnie zaburzyć cały bilans energetyczny, a w konsekwencji doprowadzić do nadwagi lub otyłości. Zapas energii jest bowiem magazynowany w postaci tkanki tłuszczowej. Gdy więc psiak zaczyna niepokojąco przybierać na wadze, z pewnością powinniśmy rozważyć zmodyfikowanie jego menu.

Zmniejszenie kaloryczności posiłków jest wymagane, gdy masa ciała zwierzaka jest o ponad 10% większa od optymalnej. Gruntownej zmiany żywienia potrzebują czworonogi otyłe, których waga przekracza o więcej niż 20% wzorcową. Dieta light dla psa doskonale sprawdza się podczas terapii odchudzającej. Pozwala też utrwalić osiągnięte efekty. Warto wykorzystać ją jednak również w celach profilaktycznych – u zwierzaków ze szczególną tendencją do tycia. Pamiętajmy, że posiłków o obniżonej wartości energetycznej potrzebują zwłaszcza pupile o spowolnionym tempie metabolizmu. Dieta light jest więc polecana czworonożnym seniorom i psiakom po zabiegu kastracji. Sposób żywienia trzeba dostosować do cech rasowych pupila i jego trybu życia. Jeżeli nasz podopieczny jest leniwym domatorem, może nie być w stanie spożytkować energii zawartej w standardowej karmie bytowej. Dietoprofilaktyka jest wskazana w przypadku genetycznych predyspozycji do otyłości, występujących m.in. u beagle’i, cocker spanieli, jamników, cavalier king charles spanieli, labrador retrieverów. Karmy light dla psa znajdują ponadto zastosowanie przy niektórych schorzeniach – wymagających redukcji podaży energii. Tego typu receptury mogą być użyteczne np. dla psów cierpiących z powodu cukrzycy czy chorób wątroby.

Podstawowe zasady diety light dla psa

Dieta light dla psa ma dostarczyć zwierzakowi wszystkich niezbędnych składników, jednocześnie zapewniając ujemny bilans energetyczny. Konieczne jest zatem obniżenie wartości kalorycznej pożywienia przy zachowaniu jego dotychczasowej objętości. Duże znaczenie ma przy tym zagwarantowanie zwierzakowi długiego uczucia sytości, a co za tym idzie – ograniczenie u niego zachowań skierowanych na zdobywanie pokarmu. Kaloryczność posiłków w diecie light powinna być zredukowana o około 20-40% w stosunku do dań stosowanych w standardowym psim menu. Poziom energii należy zmniejszać stopniowo, o 10% w ciągu każdego kolejnego tygodnia – aż do osiągnięcia rekomendowanej dawki. Dobrą praktyką jest również zwiększenie częstotliwości posiłków czworonoga do 3 lub 4. Krótsze przerwy w karmieniu hamują uczucie głodu i zmniejszają motywację do pochłaniania kolejnych porcji pokarmu. Warto wiedzieć, że skuteczna, a przy tym bezpieczna, dieta odchudzająca powinna powodować 1-2% spadek masy ciała w ciągu tygodnia.

↓ KARMA LIGHT DLA PSA ↓

Karmy light dla psa

W diecie light najlepiej stosować odpowiednio zbilansowane gotowe formuły żywieniowe. Czym powinna odznaczać się karma odchudzająca dla psa? Przede wszystkim obniżoną zawartością tłuszczu i zwiększoną zawartością włókna. Zmiany w proporcjach tych dwóch składników sprawiają, że psiak zaczyna tracić na wadze, nie odczuwając przy tym silnego głodu. Karma light dla psa musi być jednak zasobna w białko. Receptury wysokobiałkowe pozytywnie wpływają na sytość długoterminową i zapobiegają spadkowi masy mięśniowej podczas odchudzania. Karma dla psa z nadwagą powinna ponadto zawierać węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, które nie powodują nagłych skoków poziomu glukozy we krwi. Do diety czworonożnych łakomczuchów warto też wprowadzić dodatki funkcjonalne. Godne polecenia są zwłaszcza: L-karnityna, HMB, chondroprotetyki (np. glukozamina, chondroityna). Substancje te zwiększają sprawność fizyczną i pomagają zachować prawidłową masę mięśniową. Ich stosowanie jest więc korzystne, jeśli dietę light planujemy połączyć z treningiem odchudzającym.

Jak skutecznie odchudzić psa?

Odchudzanie to długi i dosyć skomplikowany proces, który może trwać od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy. Bardzo ważne jest więc, by starannie zaplanować wszystkie jego elementy. Dieta light jest podstawą całej kuracji odchudzającej. Specjalistyczny jadłospis na nic się jednak zda, jeśli nie zmienimy nawyków żywieniowych naszego pupila. Nie możemy ulegać błagalnym spojrzeniom podopiecznego, który prosi o kolejną dokładkę. Musimy ściśle kontrolować wszystkie porcje pokarmowe. Jeśli podajemy zwierzakowi smakołyki, uwzględnijmy je w codziennym bilansie energetycznym. Postawmy na niskokaloryczne i wysokobłonnikowe przekąski, np. warzywa. Postarajmy się skłonić zwierzaka do wolniejszego spożywania pokarmu przy pomocy misek spowalniających jedzenie lub zabawek interaktywnych. W walce z nadwagą nieoceniona jest też codzienna aktywność fizyczna, która pozwala spożytkować część nagromadzonej energii. Wygospodarujmy co najmniej godzinę w ciągu dnia na ćwiczenia fizyczne z czworonogiem. Swobodne bieganie, aportowanie, pływanie – to tylko niektóre aktywności, które wspomagają spalanie kalorii. Nie zapominajmy również, że odchudzanie nie kończy się w momencie uzyskania przez psiaka optymalnej masy ciała. Aby problem nie powrócił, należy na stałe zmodyfikować menu zwierzaka. Najczęściej trzeba zatem utrzymać kaloryczność posiłków na poziomie 80% wartości wyjściowej. Nie można także pominąć regularnych kontroli. Systematycznie sprawdzajmy wagę psiaka i konsekwentnie przestrzegajmy wszystkich zaleceń żywieniowych, a na pewno nasz podopieczny będzie mógł poszczycić się smukłą sylwetką.

↓ KARMA LIGHT DLA PSA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

© Jiri Hera — stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

2 komentarze

Dodaj komentarz

Trackbacks/Pingbacks

  1. Jak odchudzić labradora? | Sieć sklepów zoologicznych Kakadu
  2. Jak odchudzić goldena? | Sieć sklepów zoologicznych Kakadu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu