{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Czyszczenie zębów u psa

Śnieżnobiały uśmiech stanowi najlepszą wizytówkę każdego zadowolonego czworonoga. Wszelkie zaniedbania w profilaktyce dentystycznej odbijają się jednak nie tylko na wyglądzie psiaka, ale przede wszystkim na jego zdrowiu. Aby nasz pupil mógł się poszczycić zdrowymi i czystymi zębami, musimy jednak zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. W jaki sposób prawidłowo czyścić zęby psa?

Metody czyszczenia psich zębów

Istnieją różne sposoby na oczyszczanie psich zębów. Niektóre wymagają sporego zaangażowania ze strony opiekuna, a inne bazują jedynie na naturalnych tendencjach psiaka do gryzienia i żucia. Metodę zawsze należy dobrać do potrzeb czworonoga – warto pamiętać, że starsze zwierzaki są bardziej narażone na problemy z zębami, dlatego należy szczególnie zadbać o higienę ich jamy ustnej.

Z pewnością najskuteczniejszym sposobem na oczyszczenie psich zębów jest ich szczotkowanie. Potrzebne nam do tego będą: specjalna pasta lub żel dedykowane psiakom i odpowiednia szczoteczka. Warto wybrać akcesorium z miękkim włosiem, które nie porani delikatnych dziąseł naszego pupila. Co więcej, łatwiej będzie nam umyć uzębienie czworonoga szczoteczką, która posiada dwie główki – bez problemu możemy wtedy wyczyścić zęby z obu stron. Szczotkowanie zębów psa warto wykonywać przynajmniej 2 – 3 razy w tygodniu, najlepiej po ostatnim posiłku. Zanim przystąpimy do zabiegu, pozwólmy pupilowi spróbować odrobinę pasty i przyzwyczaić się do jej smaku. Czyszczenie rozpoczynamy od zębów policzkowych (trzonowych i przedtrzonowych), a następnie przechodzimy do kłów i siekaczy. Włosie szczoteczki powinniśmy ustawić pod kątem 45 stopni. Zęby należy myć ruchami okrężnymi. W miarę możliwości trzeba próbować szczotkować psie zęby także od strony podniebiennej. Cały zabieg powinien trwać około 2 minuty.

Jeśli nie jesteśmy w stanie wyczyścić psich zębów za pomocą szczoteczki, możemy spróbować uczynić to w inny sposób. Zdecydować możemy się na płyn do higieny jamy ustnej dodawany do wody lub proszek, który dosypuje się bezpośrednio do pokarmu. Istnieją także specyfiki w tabletkach. Innym rozwiązaniem jest zakup sprayu pielęgnacyjnego, który rozpyla się bezpośrednio na zęby i dziąsła czworonoga. Wybierając preparat, warto zwrócić uwagę na jego skład. Chlorheksydyna skutecznie ogranicza rozwój bakterii i redukuje nieprzyjemny zapach z pyska, a zawarte w preparatach enzymy rozkładają substancje organiczne tworzące osad.

O pielęgnację psich zębów można także zadbać poprzez regularne serwowanie pupilowi przysmaków dentystycznych. Dzięki chropowatej teksturze, specjalnemu kształtowi i odpowiedniej twardości mogą one skutecznie oczyścić zęby czworonoga z osadu i znacząco ograniczyć powstawanie kamienia nazębnego. Co więcej, ich gryzienie wzmacnia mięśnie żuchwy i poprawia ukrwienie dziąseł. Dodatkowo, tego typu przysmaki pomagają zaspokoić psu naturalną potrzebę żucia i dostarczają rozrywki. Przysmaki dentystyczne dostępne są w formie kości, ciasteczek czy pasków. Aby wzmocnić efekt ich działania, powinniśmy dodatkowo zakupić dla pupila także odpowiednie zabawki do żucia z wypustkami masującymi dziąsła w czasie gryzienia (poczytaj więcej przysmakach dla psa KLIK).

↓ ZABAWKI DENTYSTYCZNE DLA PSA ↓

Jak przyzwyczaić psa do czyszczenia zębów?

Nie da się ukryć – większość psiaków nie zareaguje od razu entuzjazmem na widok szczoteczki do zębów. Jeśli dodatkowo zaczniemy nią nerwowo manipulować w pysku czworonoga, możemy skutecznie zniechęcić zwierzaka do pielęgnacji. Z tego względu warto działać stopniowo. Najlepiej kształtować dobre nawyki już u młodych czworonogów, które zazwyczaj łatwiej akceptują wszelkie eksperymenty. Jednak nawet dorosłego psiaka da się przekonać do mycia zębów, choć może to być bardziej czasochłonne. Od czego zacząć trening? Z pewnością od wprowadzenia pupila w pozytywny nastrój. Warto spróbować wykonać masaż w okolicy psiego pyska. W ten sposób możemy przyzwyczaić podopiecznego do dotykania kufy w przyjemnej i relaksującej dla niego atmosferze.

Następnym krokiem jest oswajanie psiaka z odsłanianiem zębów. Warto przy tym zadbać o tworzenie pozytywnych skojarzeń. Jeśli zwierzak dzielnie znosi nasze manewry, nie zapominajmy, by go sowicie nagrodzić. Dobrym ćwiczeniem, które przygotuje pupila do właściwego czyszczenia zębów, jest ich pielęgnacja przy pomocy palców, na które nakładamy odrobinę pasty. Dla psiaków, które dopiero uczą się akceptować czyszczenie zębów, powinniśmy zakupić szczególnie atrakcyjny, pachnący preparat, najlepiej o mięsnym smaku.

Nie mniej istotne jest przekonanie czworonoga, że szczoteczka do zębów nie jest narzędziem tortur. Niech jej widok wiążę się dla psa z czymś przyjemnym. Podczas treningu warto nałożyć na nią więc jakiś ulubiony przysmak zwierzaka. Mycie zębów trzeba również odpowiednio umieścić w psim harmonogramie dnia. Najlepiej, aby było zapowiedzią czegoś przyjemnego. Może dla zwierzaka będzie znakiem, że za chwilę czeka go ulubiona zabawa lub spacer? Wtedy na pewno pupil łatwiej zaakceptuje ten zabieg.

Profilaktyka dentystyczna u psów

Tylko kompleksowe działania mogą przynieść oczekiwane rezultaty. Właśnie dlatego oprócz oczyszczania psich zębów, nie można zapominać o regularnych przeglądach dentystycznych. Na kontrolę warto udać się przynajmniej raz na 6 miesięcy. Nie bagatelizujmy nigdy też niepokojących objawów – nieprzyjemny zapach z pyska, niechęć do gryzienia pokarmu, zaczerwienione dziąsła – powinny być sygnałem do wizyty u weterynarza. Istotną rolą w profilaktyce dentystycznej odgrywa odpowiednia dieta. Miękkie domowe jedzenie nie sprzyja higienie zębów. Twarde granulki o zróżnicowanej chropowatej strukturze sprawiają natomiast, że zęby psiaka w czasie jedzenia mogą w sposób mechaniczny się oczyszczać. Jeśli nasz pupil ma tendencję do problemów z zębami, powinniśmy zakupić dla niego specjalną karmę, która ogranicza powstawanie kamienia nazębnego.

↓ PRZYSMAKI DENTYSTYCZNE DLA PSA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 62 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu