Czym nie wolno karmić psa

Czym nie wolno karmić psa

Spróbujcie przypomnieć sobie, kiedy ostatnio ulegliście błagalnemu spojrzeniu waszego psa i podzieliliście się własnym jedzeniem. Z pewnością każdy z nas niejednokrotnie uległ swojemu „zabiedzonemu” pupilowi. Nie mogąc dłużej znieść świdrującego spojrzenia i widoku cieknącej z pyszczka śliny, w końcu poddajemy się i obdarowujemy psiaka resztkami ze stołu. Ale czy to rozsądne?

Często zapominamy, iż nasi czworonożni towarzysze wcale nie są wszystkożerni. To co jest zdrowe dla człowieka, wcale nie musi być zdrowe dla jego pupila. Są produkty, których w psiej diecie należy unikać, a są i takie, którymi wręcz nie wolno karmić psa. Nawet małe ilości szkodliwych produktów mogą poważnie odbić się na zdrowiu naszego czworonoga, a nawet zagrozić jego życiu. Psy to zwierzęta mięsożerne, podobnie jak ich dzicy kuzyni, wilki. Znaczy to, że ich układ pokarmowy znacznie różni się od ludzkiego, inaczej wygląda też proces trawienia. Zatem czym nie należy karmić psa?

Produkty szkodliwe dla psów

Chyba wszyscy lubimy czekoladę. Nigdy jednak nie zapominajmy, że dla naszych czworonogów, zarówno psów, jak i kotów, czekolada może stanowić nawet śmiertelną truciznę. Najbardziej szkodliwa jest jedna z substancji zawartych w czekoladzie – teobromina. Dla ludzi zupełnie niegroźna, natomiast u naszego pupila może wywołać silne zatrucie pokarmowe. Najczęstszymi objawami po spożyciu czekolady są wymioty, silna biegunka, odwodnienie, a także otępienie. W takiej sytuacji należy natychmiast zabrać psa do weterynarza. Warto dodać, że teobrominę znajdziemy również w kawie i kakao, dbajmy o to, aby zwierzę nie miało dostępu również do tych produktów.

Niezwykle szkodliwe dla psów są także winogrona i rodzynki. Oba produkty podrażniają układ pokarmowy, a mogą doprowadzić nawet do niewydolności nerek. Innym toksycznym owocem jest awokado, które wywołuje silne zatrucie pokarmowe z wymiotami i biegunką.
W psiej diecie nie powinno być miejsca także dla czosnku i cebuli. Tymi warzywami nie wolno karmić psa, ze względu na brak odpowiednich enzymów trawiennych w układzie pokarmowym naszych pupili. Podanie zwierzęciu czosnku skończy się zatruciem i biegunką. Groźniejsza jest cebula, jej spożycie nawet w małych ilościach prowadzi do rozpadu czerwonych krwinek w organizmie psa.

A co z kośćmi? Może się wydawać, że psy od zawsze obgryzają kości i nie ma w tym nic szkodliwego. Jednak i tutaj powinniśmy zachować ostrożność. Zdajmy sobie sprawę, że zwierze może zakrztusić się kawałkiem kości, a ostro zakończone kawałki podrażniają układ pokarmowy. Mogą też wbić się w podniebienie, przełyk czy żołądek.

Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia naszych pupili są orzechy, bardzo źle tolerowane przez organizmy tych zwierząt. Najgroźniejsze są orzechy makadamia, które mogą doprowadzić nawet do zgonu psa. Pamiętajmy, że objawy spożycia orzechów można zaobserwować po upływie około 12 godzin. Równie groźne są pestki, niektórych owoców, ze względu na zawarty w nich cyjanek. Nawet jego śladowa ilość jest groźna dla zdrowia i życia psa. Dopilnujmy więc, aby zwierzę nie rozgryzało pestek brzoskwiń, jabłek czy śliwek.
Składnikiem, który nie zabije naszego czworonoga, ale spowoduje niepotrzebne problemy zdrowotne jest surowe białko jajka. Spożywanie go może prowadzić go do wypadania sierści oraz problemów skórnych. Należy uważać też z mlekiem i nabiałem. Większość psów z wiekiem przestaje tolerować laktozę, a spożywanie produktów mlecznych może kończyć się biegunką.
Pod żadnym pozorem nie wolno podawać psu alkoholu, ze względu na silnie toksyczny etanol. Natomiast zawarty w piwie chmiel znacznie przyspiesza pracę serca, jego spożycie może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia.

Pamiętajmy również, że z diety naszego pupila powinniśmy wykreślić produkty zawierające konserwanty oraz sztuczne barwniki. Prawidłowe żywienie ma ogromną rolę w rozwoju psa. Odpowiednia dieta i sumienne jej przestrzeganie może znacznie wydłużyć życie naszego towarzysza, i wpłynąć na jego jakość. A to chyba wystarczająca nagroda, nawet za cenę znoszenia uporczywych, błagalnych spojrzeń podczas obiadu.

Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu