Czym grozi zle odzywianie kota

Czym grozi złe odżywianie kota?

Wielu właścicieli zdaje się zapominać, że ich domowi ulubieńcy nie przestali być drapieżnikami, a setki lat udomowienia nie zmieniły ich potrzeb żywieniowych. Koty są mięsożerne, nic więc dziwnego, że mają ogromne zapotrzebowanie na białko i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, które zawsze powinny być podstawą ich żywienia. Nieodpowiednia dieta, w której brak niezbędnych dla kota składników odżywczych, z pewnością odbije się na zdrowiu i kondycji zwierzaka (przeczytaj dlaczego warto kupować dobrej jakości karmę dla kotów KLIK).

Co to jest tauryna?

Tauryna jest składnikiem absolutnie niezbędnym dla zdrowia, a nawet życia kota. Jest to aminokwas, którego koci organizm nie potrafi wytwarzać samodzielnie, zatem konieczne jest podawanie kotu pokarmów bogatych w ten właśnie składnik. Przez setki lat koty we własnym zakresie dostarczały sobie taurynę – polując na polne myszy i szczury. A w związku z tym, że w organizmach małych gryzoni stężenie tauryny jest największe, taka dawka skutecznie zaspokajała zapotrzebowanie kotów na ten aminokwas. Dzisiejsze, gotowe karmy nie zawsze zawierają wystarczającą ilość tauryny, co może prowadzić do znacznych niedoborów oraz powikłań zdrowotnych.

Skutki niedoboru tauryny

Koci organizm traci taurynę wraz z moczem i kałem, również bakterie jelitowe rozkładają ten cenny aminokwas. Objawy w niedoborze tauryny mogą być początkowo niewidoczne, ponieważ jej deficyt rozwija się przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. Niedobór tego aminokwasu u kociąt skutkuje zaburzeniami wzrostu oraz rozwoju układu nerwowego i mięśniowego. Brak tauryny może prowadzić również do poważnych zaburzeń ruchowych, osłabienia widzenia, ślepoty oraz groźnych chorób serca, np. kardiomiopatii. Do powikłań tego schorzenia należą: obniżona kurczliwość, przerost i niewydolność mięśnia sercowego, a także choroba zatorowo-zakrzepowa.

Deficyt tauryny odbija się również na zdolności do rozrodu u kotów, często wywołuje bezpłodność lub niezdolność utrzymania ciąży u kotek. Samice, w których diecie brakuje tauryny mają mniejsze mioty, kocięta częściej rodzą się martwe lub słabe i chorowite. Bardzo częste są też poronienia.

Długotrwały niedobór tauryny u dorosłych kotów prowadzi z kolei do osłabienia zmysłów słuchu i powonienia, pogarsza się również stan skóry i sierści zwierzęcia.

Woda, a choroby nerek u kota

Koty to zwierzęta przystosowane do życia w środowisku ubogim w wodę, nie znaczy to jednak, że woda jest im zupełnie niepotrzebna. Zwierzęta te nie wykazują dużego pragnienia i dziennie piją raczej mało, a to dlatego, że nauczyły się pozyskiwać wodę ze swojego pożywienia, którego wilgotność w naturalnych warunkach wynosi około 75%.

Zawartość wody w mokrych karmach jest stosunkowo duża (około 80%), natomiast wilgotność karm suchych wynosi jedynie około 6% do 10%. To zdecydowanie za mało, aby nawodnić organizm kota, dlatego dieta domowego pupila nie może składać się jedynie z suchej karmy. Jeśli już właściciel decyduje się na taki sposób żywienia (dowiedz się jak zdrowo żywić kota KLIK), należy dołożyć wszelkich starań, aby kot pił jak najwięcej wody, co wcale nie jest takie proste. Nerki kota są bardzo delikatne, a woda jest niezbędna do wypłukiwania toksyn z układu moczowego zwierzęcia – między innymi mocznika, będącego produktem przemiany materii.

Skutki odwonienia u kota

Kot, w którego pokarmie brakuje wody, wcale nie zaczyna pić więcej i początkowo nie wykazuje żadnych oznak odwodnienia. Dochodzi jednak do powolnego uszkadzania narządów wewnętrznych. Mocz kota staje się bardziej gęsty, co z kolei prowadzi do odkładnia się piasku i kamieni w pęcherzu i nerkach zwierzęcia. Nerki są coraz bardziej obciążone, a ich praca utrudniona, jednak poważne uszkodzenia dają o sobie znać dopiero po czasie, gdy konieczne jest już nawadnianie zwierzaka kroplówkami. Jeśli nerki zostały już uszkodzone, to nawet przejście z suchej karmy na wyłącznie mokrą w niczym nie pomoże.

Na niewydolność nerek cierpi coraz więcej kotów, jest to również jedna z najczęstszych przyczyn ich śmierci.

Zdjęcie: Fotolia.pl

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu