Jak zdrowo żywić kota?

Jak zdrowo żywić kota?

Jak skomponować kocie posiłki, by zapewnić naszym pupilom zdrową dietę? Co koty mogą jeść?

Co koty mogą jeść?

Podstawą diety każdego kota jest mięso. Co więcej, zwierzęta te określane są mianem mięsożerców bezwzględnych. Oznacza to, że w toku ewolucji ich organizmy przystosowały się do czerpania praktycznie wszystkich składników odżywczych z ciał innych zwierząt.

Dla naszych futrzaków najbardziej wartościowe jest mięso surowe. Takie bowiem zawiera najwięcej składników odżywczych. Niestety obróbka termiczna, zwłaszcza gotowanie, pozbawia go wielu cennych substancji, takich jak witamin. Przed podaniem, surowe mięso najlepiej włożyć do zamrażalki na dwa tygodnie.

Jeśli chcemy zdrowo odżywiać naszego pupila powinniśmy podawać mu mięso różnych gatunków zwierząt i pochodzące z różnych części ciała. Pamiętajmy bowiem, że skład mięsa zmienia w zależności od rodzaju. Nie zapominajmy o mięsie ryb.

Pokarm pochodzenia zwierzęcego, to nie tylko mięso, ale również jaja, białe sery, jogurty oraz podroby. Są one cennym urozmaiceniem kociej diety, jednakże trzeba zachować pewne proporcje. Nie można np. Podawać kotu zbyt dużo podrobów ani surowych jaj.

Układ pokarmowy kotów kiepsko sobie radzi z trawieniem pokarmów roślinnych. Tym nasze futrzaki różnią się od psów, które są niemal wszystkożerne. Dietę kotów można uzupełniać warzywami i owocami, tyle tylko, że surowe nie stanowią dla nich dużej wartości odżywczej, a ugotowane sporo na tej wartości tracą. Można gotować warzywa na parze, co jest najzdrowsze i w takiej postaci niewielkie ich ilości podawać wymieszane z mięsem

Do jedzenia warzyw trzeba jednak kota przyzwyczaić. Zwierzaki te zwykle za nimi nie przepadają, a wiele z nich nawet nie raczy ich powąchać.

Gotowe karmy dla kotów

Prawda jest taka, że trudno jest samodzielnie skomponować zdrową, w pełni zbilansowaną dietę dla kota. Niektórzy twierdzą, że ich zwierzak dostaje wyłącznie surowe mięso i ma się dobrze. Zazwyczaj szybko okazuje się, że ich pupil wychodzi z domu i skwapliwie uzupełnia swoje codzienne posiłki upolowanymi przez siebie ptaszkami, gryzoniami i innymi drobnymi żyjątkami.

Dla własnej wygody zatem, i dla dobra zwierzaka, najlepiej jako podstawę kociej diety stosować gotowe karmy dla kotów. Szczególnie godne polecenia są karmy suche, z racji ich rozlicznych zalet. Dobrej jakości produkt może być wręcz jedynym pokarmem naszego kota.

Oczywiście, jeśli chcemy możemy uzupełniać kocia dietę karmami mokrymi, mięsem i tym wszystkim, co kot może zjadać. (W innym miejscu piszemy o tym, czego kot nie powinien jeść.)

Jak karmić kota?

Koty przystosowały się do polowania na małą zdobycz. Muszą zatem jeść kilka razy dziennie. Z tego powodu powinny mieć stały dostęp do pokarmu. Sucha karma powinna być więc zatem cały czas w misce, mokra podawana w niewielkich porcjach od czasu do czasu.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu