czy twoj pies potrzebuje witamin

Czy Twój pies potrzebuje witamin?

Witaminy odgrywają szczególną rolę w żywieniu czworonożnych podopiecznych. W dużej mierze to właśnie od nich zależy bowiem prawidłowe funkcjonowanie całego psiego organizmu. Warto więc zatroszczyć się o to, by w menu pupila nigdy ich nie zabrakło. Po czym poznać, że pies potrzebuje witamin? W jaki sposób suplementować je zwierzakowi?

Kiedy trzeba kupić witaminy dla psa?

 

Rola witamin w diecie psów

Witaminy zaliczane są do związków o działaniu regulującym. W przeciwieństwie do białek czy tłuszczów nie są więc wykorzystywane jako składniki budulcowe bądź energetyczne. Nie znaczy to jednak wcale, że psiaki mogą spokojnie się bez nich obyć. Witaminy odpowiadają za koordynację licznych procesów zachodzących w organizmie. Jako niebiałkowe elementy enzymów wpływają przede wszystkim na przemiany metaboliczne. Poszczególne witaminy dla psa » pełnią też wiele specyficznych funkcji. Niektóre z nich (np. A, B5, B7) mają niebagatelne znaczenie dla kondycji skóry i sierści (poczytaj więcej o witaminach dla psa na wypadanie sierści KLIK), z kolei inne (np. B1, B6) oddziałują na układ nerwowy. Od witaminy D uzależniony jest stan kości i zębów, a od witaminy K – proces krzepnięcia krwi. Bardzo ważną rolę odgrywają także witaminy o właściwościach antyoksydacyjnych (A, E, C). Zapewniają one zwierzakom ochronę przed działaniem wolnych rodników, zmniejszają ryzyko wielu chorób i opóźniają procesy starzenia.

Źródła witamin dla psów

Witaminy w formie naturalnej występują w wielu produktach żywnościowych. Ich źródłem dla czworonoga mogą być zarówno surowce pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Zazwyczaj nie musimy także się martwić o odpowiednią podaż witamin, jeśli serwujemy zwierzakowi gotową karmę pełnoporcjową. Tego typu produkty są obecnie standardowo wzbogacane substancjami o właściwościach regulacyjnych. Witaminy znajdziemy ponadto w wielu przysmakach funkcjonalnych dla czworonogów (zwłaszcza na sierść czy odporność). Jeśli natomiast musimy uzupełnić ich poziom w diecie zwierzaka, najlepiej sięgnąć po specjalne suplementy dla psa w postaci tabletek, past czy płynów. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów multiwitaminowych oraz mineralno-witaminowych przeznaczonych dla psiaków. Specyfiki te często dedykowane są czworonogom zmagającym się z konkretnymi problemami, dlatego zawierają również składniki wspomagające działanie witamin lub poprawiające ich wchłanianie. W suplementach z witaminami często znajdziemy np. wielonienasycone kwasy tłuszczowe, polifenole, flawonoidy, prebiotyki. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie witaminy są równie potrzebne psiakom. Organizm zwierzaków samodzielnie syntezuje m.in. witaminę C. Psy, w przeciwieństwie do kotów, potrafią wytwarzać witaminę A z beta-karotenu. Bakterie jelitowe przebywające w jelitach czworonogów produkują też w pewnych ilościach witaminę K.

WITAMINY DLA PSA WSPOMAGAJĄCE STAWY ↓

Kiedy warto podawać psu witaminy?

Zdrowe psiaki, mające prawidłowo zbilansowaną dietę, na ogół nie potrzebują dodatkowych suplementów witaminowych. Istnieją jednak szczególne sytuacje, w których zapotrzebowanie zwierzaków na witaminy znacznie wzrasta. Składniki zawarte w karmie bytowej mogą wtedy nie wystarczyć naszemu podopiecznemu. Suplementów multiwitaminowych niejednokrotnie wymagają psiaki chore lub przechodzące rekonwalescencję. Preparaty z witaminami przydać mogą się także ciężarnym samicom. Zbawienny wpływ na koncentrację, pamięć i procesy poznawcze czworonogów w podeszłym wieku wywierają specyfiki z beta-karotenem i witaminami B1, B6 i B12. Suplementy z tymi składnikami dobrze sprawdzają się też u psiaków zestresowanych lub wykazujących różnorodne problemy behawioralne. Dodatkowej porcji witamin z grupy B potrzebują niekiedy psiaki w czasie linienia. Podawanie preparatów witaminowych dla psa jest bardzo wskazane, jeśli samodzielnie przygotowujemy posiłki dla czworonoga. Domową dietę dość trudno zbilansować, dlatego odpowiednie suplementy mogą być wtedy niezastąpione.

↓ WITAMINY DLA PSA WSPOMAGAJĄCE SIERŚĆ ↓

Objawy niedoboru witamin u psa

Witaminy wywierają bardzo szeroki wpływ na organizm czworonogów, dlatego objawy ich niedoboru bywają dosyć zróżnicowane. U psiaka z hipowitaminozą z reguły najłatwiej zauważyć problemy z okrywą włosową. Sierść zwierzaka może stać się zmierzwiona, matowa lub wyraźnie przerzedzona. U niektórych czworonogów pojawiają się też infekcje skóry i problemy dermatologiczne. Brak witamin u psa może spowodować ponadto kłopoty ze wzrokiem, dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego oraz układu ruchu. Zdarza się, że o niedoborze związków regulacyjnych świadczą zmiany w zachowaniu pupila. Zaalarmować powinny nas zatem trudności z koncentracją występujące u zwierzaka, brak energii oraz apatia.

Niestety, symptomy hipowitaminozy zwykle są na tyle niejednoznaczne, że, zanim podejmiemy jakiekolwiek działania, musimy najpierw wykluczyć poważne choroby u czworonoga. Z pewnością nie obejdzie się więc bez wizyty u weterynarza. Pamiętajmy, że nadmiar witamin może być dla psiaka tak samo niebezpieczny, jak ich niedobór. Zawsze upewnijmy się zatem, czy nasz podopieczny potrzebuje dodatkowej suplementacji tych składników.

↓ WITAMINY DLA PSA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © LeaB — stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu