czy twoj kot potrzebuje witamin

Czy Twój kot potrzebuje witamin?

Kocia dieta z pewnością musi obfitować w odpowiednie składniki budulcowe oraz energetyczne. Nie mniej istotne są jednak substancje o działaniu regulującym, które wpływają na wszystkie procesy zachodzące w organizmie mruczka. Do związków o tak szczególnych właściwościach należą właśnie witaminy. Dlaczego nie może zabraknąć ich w jadłospisie futrzaków? W jakich sytuacjach trzeba zadbać o ich dodatkową suplementację?

Witaminy dla kotów

Rola witamin w diecie kotów

Znaczenie witamin w żywieniu bywa często niesłusznie bagatelizowane. Warto pamiętać, że związki te nie są wcale opcjonalnym uzupełnieniem diety mruczków, ale jej niezbędnym elementem. Witaminy oddziałują bowiem na wszystkie procesy zachodzące w organizmie i zapewniają mu wewnętrzną równowagę. Pod ich kontrolą znajdują się m.in. przemiany metaboliczne, procesy odpornościowe, synteza niektórych hormonów czy gospodarka wodno-mineralna. Część witamin (A, E, C) wykazuje ponadto działanie przeciwutleniające, a co za tym idzie – chroni mruczki przed negatywnym wpływem wolnych rodników i redukuje stres oksydacyjny. Nie sposób pominąć też specyficznych funkcji, jakie pełnią poszczególne związki regulacyjne. Witamina A jest futrzakom niezbędna do prawidłowego widzenia, witamina D gwarantuje prawidłową mineralizację szkieletu, a witaminy E i K regulują procesy krzepnięcia krwi. Bardzo ważną rolę w kocim organizmie odgrywają witaminy z grupy B. Odpowiadają one m.in. za stan skóry i sierści, pracę układu nerwowego, metabolizm węglowodanów i tłuszczów czy produkcję endorfin.

↓ WITAMINY DLA KOTA WZMACNIAJĄCE SIERŚĆ ↓

Źródła witamin dla kotów

Witaminy znajdują się w różnorodnych pokarmach pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego. Właśnie dlatego w prawidłowo zbilansowanej diecie, opartej na pełnoporcjowej karmie, na ogół ich nie brakuje. Doskonałym źródłem witamin dla kotów mogą być niektóre przysmaki funkcjonalne czy zioła. Jeśli jednak sami układamy menu futrzaka, musimy zatroszczyć się o podawanie mu zróżnicowanych surowców żywnościowych, zasobnych w związki regulacyjne. Trzeba przy tym uwzględnić specyficzny metabolizm mruczków, by nie tylko nie doprowadzić do niedoboru witamin, ale również do ich przedawkowania. Warto wiedzieć, że koty nie potrafią syntezować witaminy A z beta-karotenu. Muszą pozyskać ją więc z pokarmu zwierzęcego (np. wątróbki). Organizm futrzaków nie jest też w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości witaminy B3 z tryptofanu. U kotów upośledzona jest ponadto synteza witaminy D pod wpływem promieniowania UV. Futrzaki mają szczególnie wysokie zapotrzebowanie na witaminy z grupy B (choć niektóre z nich są produkowane przez ich mikroflorę jelitową). Zwykle nie musimy natomiast się martwić o dostarczanie zwierzakom witamin C (koty wytwarzają ją na drodze własnych szlaków metabolicznych) i K (powstaje ona z udziałem mikroorganizmów bytujących w kocim przewodzie pokarmowym).

Kiedy warto suplementować kotu witaminy?

Gotowe karmy dla kotów zwykle zawierają wszystkie niezbędne witaminy w odpowiednich proporcjach. Jeżeli zatem serwujemy pupilowi dobrej jakości pokarm, dodatkowa suplementacja witamin z reguły nie jest potrzebna. Bywają jednak sytuacje, w których zapotrzebowanie zwierzaków na witaminy wyraźnie wzrasta. Po preparaty witaminowe warto sięgnąć zwłaszcza w przypadku kotów chorych oraz przechodzących rekonwalescencję. U takich zwierzaków dobrze sprawdzą się specyfiki multiwitaminowe. Suplementacja witamin (zwłaszcza z grupy B) jest często wskazana przy schorzeniach dermatologicznych. Preparaty ze związkami regulacyjnymi mogą być także niezwykle przydatne dla kocich seniorów. Ich dietę warto wzbogacić przede wszystkim o witaminy E oraz B12, które wpływają na zdolności poznawcze i pamięć. Kolejną grupą mruczków, które niejednokrotnie wymagają dodatkowej porcji witamin, są zwierzaki zestresowane lub wykazujące problemy behawioralne (takie jak np. niepokój, lękliwość, depresja). Takim futrzakom można suplementować preparaty z witaminami B6, B3 i B1. Na niedobory witamin szczególnie narażone są koty karmione domowym jedzeniem. Jeżeli więc chcemy samodzielnie komponować posiłki pupila, powinniśmy rozważyć stosowanie suplementów witaminowych. Sprawę zawsze jednak warto omówić z weterynarzem lub dietetykiem zwierzęcym. Pomogą nam oni ustalić właściwe dawkowanie preparatów. Suplementy z witaminami dla kotów dostępne są w formie tabletek, past czy płynów. Na ogół zawierają one również inne dobroczynne substancje (np. kwasy tłuszczowe omega-3, polifenole, minerały), dlatego można łatwo dostosować je problemów mruczka.

Objawy niedoborów witamin u kotów

Znaczny niedobór witamin u kota bywa widoczny gołym okiem. Do najbardziej charakterystycznych objawów hipowitaminozy u futrzaków należą problemy ze skórą i sierścią. Na skutek niedostatecznej podaży niektórych związków sierść kota może stać się łamliwa i matowa oraz zacząć nadmiernie wypadać. Dodatkowo niejednokrotnie osłabieniu ulega bariera ochronna skóry, w rezultacie czego może dojść do stanów zapalnych i infekcji. O niedostatku witamin świadczą też nieraz kłopoty ze wzrokiem, zaburzenia trawienne, zmiany zachowania czy problemy stomatologiczne. Tego typu symptomy mogą być jednak związane także ze schorzeniami rozwijającymi się u mruczka, dlatego zanim rozpoczniemy podawanie kotu suplementów, powinniśmy najpierw skontrolować jego stan zdrowia.

↓ WITAMINY DLA KOTA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © isavira – stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu