czy szczeniak powinien jesc w nocy

Czy szczeniak powinien jeść w nocy?

Wielu właścicieli młodych psiaków z pewnością zna ten problem: maluch budzi nas w środku nocy albo nad ranem i piszczy, domagając się uwagi i jedzenia. To naturalne zachowanie, ale nie powinno nas skłaniać do tego, by serwować mu obfity posiłek w środku nocy. To nie wpłynie dobrze na pracę jego układu pokarmowego, a do tego wyrobimy w psiaku nawyk, że zawsze o taki posiłek może poprosić. W ten sposób dorosły kudłacz również może nas budzić, domagając się jedzenia. Są lepsze metody, ale poradzić sobie z problemem nocnego podjadania.

Karmienie szczeniaka

 

Dlaczego szczeniak piszczy w nocy?

Szczeniak może piszczeć z wielu różnych powodów. Po pierwsze, może chcieć po prostu zwrócić naszą uwagę, żebyśmy wstali i poprzytulali go trochę albo się z nim pobawili. Szczenięta, tak jak małe dzieci, mają mnóstwo energii i potrafią wstać bladym świtem. Są ciekawskie, towarzyskie, pełne wrażeń. Dla nich to tak samo dobra pora dnia, jak każda inna. Po drugie, być może nasz maluch czegoś się boi. Szczeniętom zdarzają się lęki w okresie dzieciństwa (znów tak samo jak małym dzieciom), zwłaszcza jeśli bardzo niedawno przybyły do naszego domu i wiele rzeczy oraz nawyków jest dla nich obcych. Dobrym pomysłem jest wówczas ulokowanie psiego posłania możliwie blisko naszego łóżka, żeby pupil mógł czuć nie tylko naszą obecność, ale także zapach, co daje mu ogromne poczucie bezpieczeństwa. Warto także rozważyć pomysł spania z kudłaczem w jednym łóżku, ale to już sprawa, którą trzeba porządnie przemyśleć, bo psiak natychmiast się przyzwyczai i kiedy zacznie nam przeszkadzać jego obecność podczas snu, już nie będzie odwrotu (dowiedz się, czy szczeniak powinien spać w łóżku KLIK). Po trzecie, psiak może się domagać spaceru. Szczenięta potrzebują wychodzić na siusiu o wiele częściej niż dorosłe zwierzaki. Ważne jest, aby ostatni spacer zaplanować późnym wieczorem, a w razie potrzeby wyłożyć newralgiczne miejsca w domu specjalnymi matami do nauki czystości ». Bardziej zaawansowanego w tych sprawach ulubieńca możemy nauczyć załatwiać się w jednym kącie i tylko tam położyć matę. W nocy metoda powinna sprawdzić się bardzo dobrze. Po czwarte, szczenię może wcale nie chcieć jedzenia, tylko picie. To ważne, aby zawsze w jego misce była świeża woda, którą należy regularnie uzupełniać. Podanie wody to też o wiele lepszy pomysł niż serwowanie w nocy jedzenia.

↓ MATY DO NAUKI CZYSTOŚCI DLA SZCZENIAKA ↓

Karmienie szczeniaka w nocy – dlaczego to niedobry pomysł?

Noc to czas odpoczynku. O ile koci organizm przyzwyczajony jest do aktywności po zmroku, ponieważ wówczas budzą się również gryzonie i inne małe zwierzaki, na które poluje, o tyle psiaki mają rytm dobowy bardziej podobny do rytmu człowieka. Oczywiście, psy żyjące na wolności też uaktywniają się w nocy, nie jest to jednak taka aktywność, jaka występuje u kotów. Z tego powodu nie powinniśmy serwować szczeniakowi pożywienia późno w nocy. Pamiętajmy, że jego układ pokarmowy jest jeszcze bardzo wrażliwy i delikatny, a zatem łatwo go przeciążyć, co skończy się biegunką albo bólem brzucha. Z tego samego powodu nie należy podawać kudłaczowi zbyt ciężkich potraw na wieczorny posiłek. Jedzenie pochłonięte w nocy, choćby nawet było lekkie, i tak nie okaże się lekkostrawne dla żołądka. Nocne posiłki to także prosta droga do wyrobienia u malucha nawyku, że taki sposób pożywiania się jest w porządku, a zatem ochota na podjadanie w późnych godzinach pozostanie mu już na długo i na dalszym etapie rozwoju będzie bardzo trudno go od tego odzwyczaić.

↓ MISKI DLA SZCZENIAKA ↓

Co robić, żeby psiak nie chciał jeść w nocy?

Dobrym pomysłem jest wyjście z psiakiem na wieczorny spacer i porządne „wybawienie” go na tym spacerze. Poszalejmy trochę, aby wyładował energię. Oczywiście nie należy przesadzać, ale zmęczenie zwierzaka przed snem do pewnego stopnia się sprawdza. Dopiero po spacerze podajmy mu posiłek. Może być wtedy nawet trochę obfitszy, aby wystarczył na całą noc. Nigdy nie serwujmy natomiast kudłaczowi posiłku przed spacerem, bo grozi to bardzo niebezpiecznym skrętem jelit. Zadbajmy też o to, aby w miejscu, gdzie śpi zwierzak, panowała cisza i spokój. Ryczący telewizor albo radio z pewnością nie pomogą mu zapaść w sen. Zostawmy też pełną miskę wody, a gdyby psiak wypił wszystko w nocy i nad ranem zacząć piszczeć, podajmy mu właśnie picie zamiast pożywienia. W wielu przypadkach działa to bardzo dobrze. Warto także pomyśleć o jakiejś specjalnej zabawce albo nawet zabawce typu interaktywnego, najlepiej z ukrytymi fragmentami jedzenia. W ten sposób psiak zajmie się czymś i trochę się dożywi, ale z pewnością nie przeciąży sobie żołądka.

↓ ZABAWKI DLA SZCZENIAKA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu