Czy suchy nos u psa jest objawem choroby?

Czy suchy nos u psa jest objawem choroby?

Suchy nos u psa zawsze budzi niepokój właścicieli. Nierzadko można usłyszeć, że jest on zwiastunem choroby. Czy rzeczywiście niedostateczna wilgotność psiej trufli sygnalizuje problemy? Jakie są prawdziwe przyczyny tego zjawiska?

Psi nos jako wyznacznik stanu zdrowia

Czy psi nos jest pewnym wyznacznikiem stanu zdrowia naszego ulubieńca? Z całą pewnością nie, czasami jednak może nam dostarczyć kilku cennych informacji. Jeśli zaobserwujemy nietypowy wyciek z nosa, prawdopodobnie nasz pies cierpi z powodu przeziębienia, infekcji układu oddechowego lub choroby zakaźnej, dlatego powinniśmy niezwłocznie wybrać się z nim do weterynarza. Niepokojące są również wszelkie owrzodzenia czy utrata koloru przez truflę. Suchy nos u pupila niekiedy może sugerować chorobę, zwykle jednak w przypadku infekcji u psa zaobserwujemy szereg innych objawów. Przyczyny zmian w wilgotności psiego nosa często bywają bardziej prozaiczne.

Dlaczego psi nos jest zazwyczaj wilgotny?

Istnieje co najmniej kilka powodów dla których nos naszego pupila jest mokry.
Nadmiar łez u psów odprowadzany jest do jamy nosowej, a następnie zlizywany i rozprowadzany po całym nosie przez czworonogi. Dzięki temu mechanizmowi nosy naszych podopiecznych są stale wilgotne. Oblizywanie psiego nosa pełni też funkcję higieniczną.

Wilgotność nosa nie jest powodowana wyłącznie przez psie samonawilżanie. Mokry nos czworonoga to nie przypadek. Warstwa śluzu na jego powierzchni sprzyja doskonałemu węchowi naszych ulubieńców. Różnice w absorpcji molekuł zapachowych przez powierzchnię nosa są niezwykle pomocne w rozróżnianiu zapachów. [1]

Psi nos pełni też ważną funkcję w termoregulacji – gruczoły potowe rozmieszczone na psiej trufli sprawiają, że jest ona wilgotna i umożliwiają pupilowi oddanie nadmiaru ciepła do otoczenia.

Kiedy nos u czworonoga jest suchy?

Suchy nos u pupila zazwyczaj jest związany z czynnikami środowiskowymi. Niewłaściwa temperatura otoczenia, niewłaściwa wilgotność, zmiany temperatury to tylko niektóre z powodów. Wilgotność nosa podlega też wahaniom w ciągu doby – zaraz po przebudzeniu zazwyczaj jest on suchy i nie ma w tym nic niepokojącego. Psia trufla może ulec wysuszeniu na skutek przegrzania, w upalne dni, w gorących pomieszczeniach bez klimatyzacji lub w rezultacie intensywnych ćwiczeń. W takim przypadku musimy dostarczyć psu wody i umożliwić ochłodzenie, a sytuacja na pewno szybko wróci do normy.

Dlaczego suchy nos może być symptomem choroby?

Skoro przyczyn suchości psiego nosa jest tak wiele, skąd wzięła się krążąca do dziś pogłoska jakoby była ona objawem choroby? Wszystkiemu winna jest gorączka. Wzrost temperatury ciała naszego pupila może spowodować odwodnienie, a w konsekwencji doprowadzić do utraty wilgotności przez psią truflę. Odwodnienie może również towarzyszyć poważnym chorobom występującym u naszego ulubieńca.

Niedostateczne nawilżenie nosa może mieć również związek z zablokowaniem kanalików łzowych, co jest częstym zjawiskiem u niektórych ras (np. pudel, shih tzu). Jeśli zauważymy więc u naszego psa łzawienie, jak najszybciej skonsultujmy się z weterynarzem.

Niekiedy suchość nosa ma związek z alergią, dlatego jeśli występuje dłuższy czas, warto sprawdzić czy nasz pupil nie jest uczulony.

Jeżeli zaobserwujemy suchy nos u naszego ulubieńca nie powinniśmy nigdy wpadać w panikę. Pamiętajmy, że na jego wilgotność wpływa wiele czynników w otoczeniu, które podlegają ciągłym zmianom. Nie możemy jednak tego objawu zupełnie lekceważyć, dlatego jeśli wystąpi, zmierzmy temperaturę ciała naszego czworonoga, co dostarczy nam pewnych informacji o stanie jego zdrowia.

Zdjęcie: Fotolia.com
Źródło: 1. https://www.newscientist.com/article/mg20026846-100-dogs-amazing-sense-of-smell-down-to-a-wet-nose/
{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu