Czy pies sie poci

Czy pies się poci?

Kiedy żar leje się z nieba, a temperatury oscylują w granicach trzydziestu stopni, wszyscy odczuwamy ochotę, aby nieco się ochłodzić. Psiaki mają jednak utrudnione zadanie, przede wszystkim dlatego, że ich mechanizmy termoregulacji nie działają zbyt dobre. Problemem jest tutaj pocenie się, a dokładniej jego brak – nasze psy nie pocą się tak jak my, a na ich ciele znajdziemy bardzo niewielką ilość gruczołów potowych. Oznacza to, że przy wysokich temperaturach pupile odczuwają upał o wiele mocniej niż my, a jeśli mają do tego długie i ciemne futro, sytuacja jest jeszcze trudniejsza. Jak to zatem jest z poceniem i schładzaniem się psiaków?

Bidon dla psa na letni spacer

Pocenie się u psów

Psiaki mają niewielką ilość gruczołów potowych i większość z nich znajduje się na łapach, stąd w porze upałów możemy zaobserwować mokre ślady na podłodze oraz poczuć, że ta część ciała zwierzaka pachnie najintensywniej. Przodkom i dziko żyjącym kuzynom kudłaczy taki sposób pocenia się służy jednocześnie do znakowania swojego terytorium. Tak mała ilość gruczołów uniemożliwia schłodzenie ciała, a tym samym pocenie się psa. Jak zatem ochładzają się nasi pupile? Przede wszystkim poprzez ziajanie. Otwierają szeroko pysk, wystawiają język i wykonują szybkie, płytkie oddechy. To ich najbardziej skuteczna broń w walce z upałami. Z tego powodu musimy bardzo uważać, jaki kaganiec zakładamy, kiedy wychodzimy z pupilem na spacer. Szczelnie zakrywający pysk i uniemożliwiający otworzenie go na tyle, aby udało się swobodnie ziajać, nawet w chłodną pogodę może bardzo zaszkodzić zwierzakowi, natomiast w upały jest wręcz zagrożeniem życia. Takie ściśle przylegające kagańce, zazwyczaj materiałowe i zapinane na rzepy, często nazywa się modelami weterynaryjnymi i właśnie podczas wizyty u specjalisty są używane: zapobiegają ugryzieniu przez kudłacza. Jednak nawet w takiej sytuacji czas noszenia tego typu kagańca jest krótki, bo psiak musi mieć możliwość ziajania zawsze i w każdej sytuacji! W upały natomiast potrzebuje tego podwójnie, w przeciwnym wypadku może nabawić się hipotermii.

↓ AKCESORIA CHŁODZĄCE DLA PSA ↓

Hipotermia u psów

Hipotermia u psa jest skutkiem długo trwającego, intensywnego przegrzania zwierzaka. Może do niej dojść, jeśli psiak nie da rady schłodzić się poprzez ziajanie, zbyt długo przebywa na nasłonecznionym terenie albo uprawia wzmożony wysiłek fizyczny. Organizm nie daje rady się schłodzić, temperatura ciała rośnie i mamy zagrożenie hipotermią. To bardzo niebezpieczne, bo hipotermia może prowadzić do śmierci pupila. Jeżeli nasz kudłacz zupełnie nie ma siły albo pojawią się u niego problemy neurologiczne (zataczanie się, wymioty, drgawki), musimy natychmiast zabrać go do weterynarza! Tutaj liczy się czas!

Jak schłodzić psiaka w upały?

Metod jest wiele i warto wypróbować przynajmniej niektóre. Po pierwsze, możemy zamrozić trochę wody i serwować psiakowi kostki lodu do lizania albo wrzucić przynajmniej ze dwie do jego miski z wodą, by obniżyć jej temperaturę. Po drugie, możemy okryć kudłacza namoczonym w chłodnej wodzie ręcznikiem (trzeba go wymieniać, kiedy się nagrzeje). Po trzecie, dobrym pomysłem jest podniesienie nieco psiego legowiska (na górze jest większy przewiew) i do tego pod spód posłania włożyć miskę z lodem. Lód zacznie parować i zrobi kudłaczowi zimną saunę. Nie wkładamy go bezpośrednio pod posłanie, żeby się nie namoczyło, warto zachować pewną odległość. Po czwarte, warto wykorzystać naturalne zbiorniki wodne w pobliżu domu: staw, jezioro, rzeka albo morze to doskonałe miejsca, aby pupil się schłodził. Muszą być jednak bezpieczne i bez wartkiego nurtu albo dużych fal. Po piąte, zadbajmy o to, aby zwierzak miał dużo cienia. Możemy mu też postawić w pobliżu legowiska wentylator, ważne jest tylko, aby był zabezpieczony i nie dmuchał mocnym strumieniem powietrza bezpośrednio na psiaka.

↓ MATA CHŁODZĄCA DLA PSA ↓

Spacery z psem w upały

Z szalonymi zabawami i pościgami poczekajmy, aż się trochę ochłodzi. Nadmierny wysiłek fizyczny w czasie upałów to bardzo zły pomysł i prosta droga do przegrzania organizmu. Kiedy żar leje się z nieba, najlepszą aktywnością jest pływanie oraz leżenie w cieniu drzew i krzaków. Nie wystawiajmy kudłacza na pełne słońce, nie pozwólmy mu też leżeć w mocno nasłonecznionych miejscach. Na spacer zabierzmy ze sobą zapas wody w bidonie i zadbajmy o to, aby psiak regularnie dostawał nową porcję. Zwróćmy też uwagę na obrożę i kaganiec: mają być nie tylko wygodne i ułatwiać ziajanie, ale też powinny być wykonane z delikatnych, nieodparzających ciało materiałów. Ponieważ w upały psiakom także brakuje minerałów i witamin, warto dodawać do wody kupione w sklepie zoologicznym preparaty wspierające organizm.

↓ BIDON DLA PSA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title


Zdjęcie: © annette shaff — stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Trackbacks/Pingbacks

  1. Jak dbać o psa w upały? | Sieć sklepów zoologicznych Kakadu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu