czy pies powinien jesc ziemniaki

Czy pies powinien jeść ziemniaki?

Ziemniaki to niezwykle popularny specjał, spotykany nie tylko w naszej kuchni, ale również w produktach przeznaczonych dla czworonogów. Wiele dostępnych na rynku karm dla psów zawiera ziemniaki, będące lekkostrawnym źródłem cennych składników odżywczych, wielu witamin oraz minerałów. Pamiętajmy jednak, że choć nie ma przeszkód by od czasu do czasu zaserwować pupilowi ziemniaki, to nie powinny stać się one podstawą jego żywienia. Zobaczmy, kiedy i w jakiej postaci można podawać psu ziemniaki.

Czego nie podawać psu?

 

Czy ziemniaki są zdrowe dla psa?

Wielu właścicieli waha się przed podawaniem psu karm zawierających ziemniaki sądząc, że stanowią one jedynie zbędny wypełniacz, bez jakichkolwiek wartości odżywczych. Ile w tym prawdy? Okazuje się, że bardzo niewiele. W rzeczywistości warzywa te stanowią cenne źródło wielu niezbędnych składników odżywczych, takich jak wapń, magnez, potas oraz fosfor. Ponadto kartofle dostarczają zwierzakom wielu potrzebnych dla zdrowia witamin, między innymi witaminy A, C oraz B1, B2 czy B6.

Warto wspomnieć, że ziemniaki zawierają także błonnik pokarmowy, który wspomaga procesy trawienne, reguluje perystaltykę jelit, zapobiegając biegunkom oraz zaparciom u czworonogów. Ze względu na dużą zawartość węglowodanów ziemniaki są także idealnym źródłem energii, a przy tym lekkostrawnym i nieobciążającym układu pokarmowego dodatkiem do codziennej diety zwierzaka. Trzeba pamiętać jednak, że nie każdy rodzaj karofli jest wskazany dla psa. Jakie ziemniaki można podawać psu, a których zdecydowanie powinniśmy unikać?

Jak podawać psu ziemniaki?

Psom nie podajemy przede wszystkim ziemniaków niedojrzałych, surowych oraz tych, które zzieleniały pod wpływem promieni słonecznych. W ich skórce gromadzi się bowiem substancja zwana solaniną – silnie toksyczny związek zagrażający życiu czworonoga. Wysokie stężenie solaniny znajdziemy także w pędach, kiełkach oraz nasionach i kwiatach ziemniaków. W związku z tym w misce pupila znaleźć mogą się jedynie ziemniaki dobrze ugotowane, a nawet rozgotowane, starte lub ubite na puree. Kartofle podane w takiej formie będą dla psa bardziej lekkostrawne i mniej obciążające dla układu pokarmowego. Pamiętajmy także, by nie serować psu gorących ziemniaków, ponieważ taki posiłek mógłby wywołać poważne problemy trawienne, a nawet groźny dla życia skręt żołądka.

MOKRA KARMA DLA PSA NA BAZIE ZIEMNIAKÓW ↓

Karmy z ziemniakami dla psa

Jak już wspomnieliśmy ziemniaki to często spotykany składnik gotowych pokarmów dla czworonogów. Producenci psich specjałów wykorzystują kartofle jako źródło węglowodanów w pokarmach przeznaczonych dla psów borykających się z alergią pokarmową lub częstymi problemami trawiennymi, takimi jak biegunka czy zatwardzenie. Ziemniaki występują w nich jako zdrowy i bezpieczny dla zwierzaka zamiennik ryżu oraz zbóż zawierających gluten, na który przeważnie uczulone są psy. Dobrej jakości karmy z ziemniakami dla psów stanowią doskonały, pełnowartościowy posiłek dla zwierzaków o zróżnicowanych potrzebach. Sięgając po produkty tego rodzaju serwujemy pupilowi akurat taką ilość ziemniaków, jaka rzeczywiście jest mu potrzebna.

Kiedy lepiej nie podawać ziemniaków psu?

Niestety nie każdy zwierzak może pozwolić sobie na jedzenie ziemniaków. Trzeba pamiętać, że warzywa te odznaczają się dosyć wysokim indeksem glikemicznym, a ich spożywanie powoduje wyraźny skok poziomu cukru we krwi. W związku z tym posiłki lub karmy z dodatkiem kartofli nie są wskazane dla psów cierpiących na cukrzycę (dowiedz się, jak zapobiegać cukrzycy u psa KLIK). Specjały tego rodzaju mogą zaszkodzić także psom ze skłonnością do nadwagi. Duża zawartość węglowodanów w ziemniakach sprzyja nadmiernemu przybieraniu na wadze, zwłaszcza w przypadku psów mało aktywnych i leniuchujących na kanapie.

Czym zatem zastąpić ziemniaki w diecie psa? Doskonałą alternatywą dla zwykłych kartofli są bataty, czyli słodkie ziemniaki. Wbrew pozorom mają one dużo niższy indeks glikemiczny, a co więcej wspomagają prawidłowe wchłanianie insuliny przez organizm. Ponadto zawierają one cały szereg cennych składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu zwierzaka. W batatach znajdziemy między innymi witaminę C, E oraz B6, a także wapń, magnez, fosfor, potas, sód i żelazo. Słodkie ziemniaki są także źródłem cennego kwasu foliowego oraz luteiny, która poprawia wzrok czworonoga.

↓ SUCHA KARMA DLA PSA Z DODATKIEM ZIEMNIAKÓW ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjecie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu