czy pies moze jesc chleb

Czy pies może jeść chleb?

Domowe czworonogi w ciągu dnia często pochłaniają wiele przedziwnych przekąsek. Smakołyki z naszego stołu nie zawsze szkodzą psiakom. Nie znaczy to jednak, że są one dla nich w pełni bezpieczne i zdrowe. Większość psów jest w stanie bez przeszkód strawić kawałek chleba. Pomimo tego zdecydowanie kiepskim pomysłem jest wciąganie go na listę regularnie serwowanych psich specjałów.

Kiedy chleb może okazać się szkodliwy dla psiaka?

Gdy domowy czworonóg przypadkiem skradnie bułkę bądź kawałek chleba, nie trzeba wszczynać alarmu. Dla psów chleb nie jest produktem toksycznym, nie musimy więc z naszym małym przestępcą pędzić do weterynarza. Oczywiście są sytuacje, w których podrzucanie psiakowi nawet małych kawałków pieczywa powinno być surowo zakazane. Takiego smakołyku nie mogą przyjmować przede wszystkim uczuleni na zboża psi alergicy (poczytaj więcej o żywieniu psa alergika KLIK). Ponadto pamiętajmy i o tym, że w przypadku psiaków na liście produktów zakazanych gości chleb z rodzynkami, czosnkiem, orzechami bądź ksylitolem użytym jako zamiennik cukru. W niektórych przypadkach więc nie samo pieczywo, ale obecne w nim dodatki zwierzakom mogą poważnie zaszkodzić.

Dlaczego chleb niespecjalnie nadaje się na psią przekąskę?

Zasadniczo chleb psom nie szkodzi. Z całą pewnością nie jest on jednak zdrowym i pełnowartościowym pożywieniem. Pieczywo, zwłaszcza białe, jest zapełniaczem pozbawionym specjalnych wartości odżywczych. Nie dostarczy więc ono naszemu pupilowi potrzebnych mu witamin czy minerałów. Chleb bogaty jest natomiast w węglowodany i posiada wysoki indeks glikemiczny. Sposobem tym powoduje on szybki wzrost poziomu glukozy, a serwowany w znacznych ilościach przyczynia się też do otyłości. Dla naszego pupila, tak jak i dla nas, bezpieczniejsze będzie pieczywo wypiekane w domu, gdyż wówczas mamy pewność, że nie zawiera ono podejrzanych konserwantów i dodatków. Nieco lepszą opcją od białego bochenka jest też wersja pełnoziarnista. Propozycje te podawane okazjonalnie, w niewielkich ilościach i najlepiej w formie sucharków zdrowemu psu nie zaszkodzą. Pod żadnym pozorem nie wprowadzajmy jednak takiego specjału do codziennego psiego jadłospisu.

Uważaj, aby pies nie dobrał się do świeżego chlebowego ciasta

O ile z upieczonym, a najlepiej podsuszonym kawałkiem chleba żołądek naszego zwierzaka da sobie radę, o tyle polegnie on w starciu ze świeżym chlebowym ciastem. Psy nie trawią drożdży, a połknięte przez nie ciasto w ciepłym żołądku będzie nadal rosnąć, wywołując kolki, bóle brzucha i wzdęcia. Dodatkowo do krwiobiegu zwierzaka wydzielony zostanie też toksyczny etanol, który to doprowadzić może do uszkodzenia układu nerwowego, do napadów padaczki, a nawet śpiączki. Dojrzewające ciasto na chleb zawsze trzymać powinniśmy w miejscu dla psa niedostępnym. Gdy zaś zwierzak przypadkiem dobierze się do takiej miski, konieczna jest natychmiastowa wizyta w weterynaryjnej przychodni.

↓ NATURALNE PRZYSMAKI DLA PSA WOOLF ↓

Wybierz zdrowe psie przekąski

Nie ma nic złego w tym, by od czasu do czasu uraczyć pupila dodatkowym smakowitym kąskiem. Zadbajmy jednak o to, by specjały takie były zdrowe i nie stanowiły więcej niż 10% codziennej diety. Chcąc nagrodzić psa, zrezygnujmy więc z bezwartościowego chleba. Znacznie lepszym rozwiązaniem będą dedykowane psom przysmaki. Wśród nich wybierzmy takie, które są w pełni naturalne, pozbawione konserwantów i sztucznych barwników (dowiedz się więcej o naturalnych przysmakach dla psa KLIK). W ofercie sklepów zoologicznych Kakadu nie brak specjałów bazujących na mięsie, ziołach, owocach i warzywach.

NATURALNE PRZYSMAKI DLA PSA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu