czy pies ma poczucie czasu

Czy pies ma poczucie czasu?

Sprawa jest skomplikowana i chociaż naukowcy przeprowadzili naprawdę sporo badań w tej dziedzinie, zdania nadal są podzielone. W internecie z pewnością natkniemy się na ten temat na wielu forach o psiakach. Znajdziemy gorących zwolenników teorii, że psy mają poczucie czasu, jak również przeciwników tej teorii, twierdzących, że nasi pupile dostosowują się jedynie do naszego funkcjonowania na co dzień, a zatem tylko mechanicznie uczą się pewnych czynności w określonych momentach. W obu twierdzeniach jest sporo prawdy.

Rytm biologiczny psa

Każda istota żywa ma coś takiego jak rytm biologiczny. Tego nie trzeba się uczyć, bo przychodzimy z rytmem biologicznym na świat i możemy go co najwyższej trochę modyfikować i dostosowywać do sytuacji. Tak samo jest z psiakami. Mają konkretne pory, kiedy jedzą, śpią, są mniej lub bardziej aktywne. Wielu właścicieli pisze, że ich futrzaste pociechy mają ustaloną godzinę zasypiania i budzenia się. Nie znają się przecież na zegarku, a jednak nigdy nie zmieniają tego rytmu i zawsze budzą się i idą spać na czas. Nie ma to oczywiście nic wspólnego z odczytywaniem godziny. To wewnętrzny rytm zwierzaka. Kiedy następuje zmiana czasu z letniego na zimowy albo na odwrót, nasz pupil początkowo zapewne obudzi się według starego czasu i będzie bardzo zdziwiony, że coś się zmieniło. Oczywiście dosyć szybko dostosuje się do nowej godziny, bo funkcjonuje z nami pod jednym dachem i bez problemu uczy się ludzkich nawyków i porządku dnia.

Ludzki rytm dnia – psi rytm dnia

Zwierzęta szybko się uczą. Podpatrują, naśladują, dostosowują się. Jest im tak zwyczajnie wygodnie, bo w ten sposób mogą żyć mniej więcej w tych samych porach, co właściciel, a przecież nasze egzystowanie pod jednym dachem jest bardzo mocno połączone, zwłaszcza w przypadku kudłaczy. Wyprowadzamy je na spacery, karminy, bawimy się. Jeżeli codziennie wstajemy do pracy o konkretnej godzinie, psiak także zacznie z nami wstawać, aby dostać śniadanie i wyjść na poranny spacer. Bardzo się zdziwi, kiedy przyjdzie weekend i wstaniemy później, zaburzając mu rytm. Wiele psiaków nawet w dni wolne wstaje tak samo jak w tygodniu i często budzą właścicieli, bo według nich przecież nadeszła już pora. To samo dotyczy posiłków. Pupil nie wie, która dokładnie godzina, ale nauczył się, że w konkretnych okresach dnia dostaje coś smakowitego do miski. Kudłacze uczą się pór spacerów, wspólnej zabawy, wszystkiego. Ich pojmowanie czasu ma zatem charakter mocno sekwencyjny, rozciągający się od wydarzenia do wydarzenia. Psiak nie wie, ile dokładnie czasu minęło, ale widzi nasze reakcje i wyciąga wnioski, że czas na spacer lub do miski. Podpowiada mu to również rytm biologiczny.

Pojęcie czasu według psa

Psiaki z pewnością nie mają takiego poczucia czasu, jak ludzie. Odróżniają jednak krótkie od długich okresów, czego najlepszym dowodem jest żywiołowe i radosne witanie właściciela po długiej nieobecności w domu. Psiak zdecydowanie odróżnia kilka godzin nieobecności, kiedy jesteśmy w pracy, od kilku dni lub nawet tygodni, podczas których byliśmy na przykład na urlopie. Z kolei różnicy między dwoma, a pięcioma godzinami zapewne nie czuje, bo to zbyt krótki okres. Psiaka można jednak nauczyć odmierzania sekund, co sprawdzili naukowy, testując grupę kudłaczy rasy beagle. Zwierzaki miały wejść na platformy po upływie dziewięćdziesięciu sekund i dosyć szybko radziły sobie z poleceniem, choć z pewnością sekund jako takich nie liczyły. To pokazało, że pupile mają coś w rodzaju przewidywania trwania danej chwili. Choć brzmi to nieco nieprawdopodobnie, po prostu szacują i dzięki temu bardziej czują niż wiedzą, kiedy dana rzecz ma się zdarzyć. Nie rozumieją ciągłości czasu jako takiej i nie analizują jego przemijania, a już z pewnością nie w kategoriach upływających minut, mogą jednak nauczyć się odmierzyć fragment tego czasu, trochę na zasadzie cyrkowej sztuczki. „Policzenie” sekund nie jest równoznaczne z pojmowaniem pojęcia czasu jako zjawiska.

Psi węch a poczucie czasu

Psiaki mają naprawdę nieprawdopodobny węch i ten węch czasem bardzo ułatwia im poruszanie się w naszym rytmie godzinowym. Przede wszystkim czują zapach właściciela, kiedy ten zbliża się do domu. Czują też, że zapach coraz bardziej się ulatnia, kiedy długo nie ma nas w mieszkaniu. To właśnie z tego powodu lubią tarmosić nasze ubrania albo zabierać buty – są bowiem źródłem silnej woni właściciela, a ona gwarantuje poczucie bezpieczeństwa. Dzięki węchowi psiakom udają się sztuczki, które dla nas wyglądają nieraz jak telepatia. Wiele psiaków wie, że na przykład wracamy wcześniej z pracy. Teoria zapachowa wyjaśnia wiele spraw, ale oczywiście nie wszystkie. Być może kudłacze mają swoje małe tajemnice, jeśli chodzi o radzenie sobie z czasem i naukowcy jeszcze przez wiele lat będą próbowali te sekrety zgłębić.

↓ KARMY I AKCESORIA DLA PSA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu