Czy można zarazić się koronawirusem od psa lub kota?

Czy można zarazić się koronawirusem od psa lub kota?

Nie, w żadnym wypadku nie można zarazić się koronawirusem od psa lub kota ani od żadnego innego zwierzaka domowego! Koronawirus nie jest przenoszony przez zwierzęta, nie chorują one na niego i nie mogą ani zarazić się od chorego człowieka, ani tym bardziej sprawić, że to człowiek zachoruje. Niestety, narastająca panika i dezinformacja sprawiły, że wielu właścicieli pupili uwierzyło w rozprzestrzeniane (przede wszystkim przez internet) fake newsy, jakoby od strony zwierząt domowych groziło nam jakieś niebezpieczeństwo. Nasz futrzasty przyjaciel nie stanowi dla nas żadnego zagrożenia, jest odporny na koronawirusa i bardzo potrzebuje naszej opieki w tym trudnym czasie. My natomiast potrzebujemy zrozumieć, że przede wszystkim musimy zachowywać się jak ludzie – i to ludzie, którzy mają serce. Przecież kochamy nasze zwierzaki, a one kochają nas!

Koronawirus nie przełamuje bariery gatunkowej

Nieprzełamywanie bariery gatunkowej w praktyce oznacza, że ludzie mogą zarażać się tylko między sobą. Koronawirus jest wirusem zagrażającym tylko naszemu gatunkowi, a zwierzęta są od niego wolne. Nawet po najstraszliwszej epidemii, jaką możemy sobie wyobrazić, to właśnie one pozostaną na świecie, całe i zdrowe. Naukowcy i weterynarze biją na alarm, aby nie przekazywać sobie fałszywych informacji, które niestety natychmiast docierają do wielu odbiorców i wyrządzają mnóstwo krzywdy, zanim zdąży się je oficjalnie sprostować. Oczywiście zwierzaki potrafią mieć własne odmiany wirusa, z którymi weterynarze zmagają się od dziesiątków lat, ale to formy zwierzęce i znów nieprzełamujące bariery gatunkowej. Są to także zupełnie inne odmiany, niż obecna – ludzka, wywołująca pandemię. Nie mamy się zatem czego bać i ponownie powtarzamy, że nie można zarazić się koronawirusem od psa lub kota.

Spacery z psem w czasach koronawirusa

Nasz psiak może bez przeszkód śmigać po dworze, z nami jest nieco gorzej, bo tylko my możemy się wirusem zarazić. Co zatem robić? Wybierajmy na spacery miejsca, gdzie jest sporo zielonych terenów, a jednocześnie mała ilość ludzi. Parki, lasy, łąki – to wszystko dobry wybór. Taki spacer dobrze zrobi nie tylko psiakowi, ale też i na (oczywiście musimy zachować zdrowy rozsądek i przestrzegać wszystkich zasad higieny). Kiepskim pomysłem jest natomiast jeżdżenie na spacer komunikacją miejską albo mijanie pod drodze dużych skupisk ludzi. Jest to groźne – ale tylko dla nas, bo tylko my możemy się od innych zarazić. Wybierajmy zatem na spacery miejsca nieco bardziej odludne i próbujmy chodzić tam na piechotę albo dojeżdżać swoim autem. Jest to niemożliwe? Róbmy jeden porządny spacer dziennie i spróbujmy nauczyć psiaka załatwiać się w ogrodzie, na balkonie albo do specjalnej kuwety, takiej jak dla mruczka. To jednak wyjście tylko w sytuacjach naprawdę podbramkowych. Pamiętajmy, że nasz kudłacz potrzebuje dużo ruchu na świeżym powietrzu.

Z mruczkiem sytuacja jest łatwiejsza. Jeśli do tej pory był kotem wychodzącym, powinniśmy na ten czas po prostu nieco ograniczyć jego eskapady. Dlaczego? Bo nigdy nie mamy pewności, jak zareagują na niego inni ludzie. Zwłaszcza ci, którzy uwierzyli w okropne plotki, że zwierzęta przenoszą koronawirusa. Wypad do ogrodu albo legowisko na zabezpieczonym balkonie to najlepszy pomysł. Na ten czas zainstalujemy też w domu kuwetę.

Właściciel ma koronawirusa, co robić ze zwierzakiem?

Wzrost zachorowań na koronawirusa wśród ludzi, wpływa również na coraz trudniejszą sytuację domowych pupili. Jeśli właściciel zostanie zabrany do szpitala, koniecznie pamiętajmy o jego zwierzaku. Przecież utrzymujemy kontakt z naszymi bliskimi, znajomymi, sąsiadami. Zawsze istnieje sposób, aby taka osoba nas powiadomiła, o tym co się wydarzyło. Wtedy najważniejszą sprawą jest dostać się do mruczka, psiaka albo innego futrzaka, który pozostał sam, całkowicie bez opieki. Bądźmy przede wszystkim gotowi przygarnąć albo regularnie odwiedzać i dokarmiać takiego zwierzaka. Mieszka gdzieś niedaleko nas samotna osoba z psem lub kotem? Spróbujemy nawiązać z nią kontakt, weźmy telefon i uzgodnijmy, co możemy zrobić w sytuacji, kiedy pupil zostanie osamotniony. Takie gesty mogą ocalić niejedno życie!

Ktoś z bliskich lub znajomych ma kwarantannę domową i nie powinien wychodzić na zewnątrz? Zadeklarujmy pomoc! Może to być kupno nowej karmy, żwirku, a w przypadku psiaka – wyprowadzanie na spacery. Wiele osób boi się, że na zwierzaku może być koronawirus, skoro przebywał z chorym lub osobą na kwarantannie. Pamiętajmy, że póki nie zaczniemy wtulać twarzy w sierść futrzaka albo wkładać palców do ust po głaskaniu go, nic złego nam nie grozi. Po prostu zachowajmy takie same środki ostrożności jak w przypadku dotykania klamek, klawiatury komputera albo czegokolwiek innego. Psiaka ani mruczka nie zdezynfekujemy, ale swoje dłonie jak najbardziej. A zwierzak jest stuprocentowo zdrowy, co do tego możemy mieć pewność!

Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna apeluje

KIL-W wydała w ostatnim czasie specjalny komunikat, z związku z rzekomą bardzo zasmucającą praktyką, jaką próbowało uskuteczniać wielu ludzi. Ta praktyka to prośby o eutanazje zwierząt. KIL-W stanowczo zaprzecza, jakoby w lecznicach weterynaryjnych pojawiły się tłumy osób, chcących pozbawić życia swoje psiaki, mruczki i inne stworzenia. To kolejny fake news! Przeprowadzono w tym celu mnóstwo rozmów z lecznicami na terenie całego kraju i nie potwierdzono, aby gdziekolwiek taka barbarzyńska praktyka miała miejsce. Hurtownie leków także zaprzeczają, jakoby wzrosło zapotrzebowanie na środki używane do eutanazji zwierząt. Nie wpadajmy zatem w panikę i słuchajmy specjalistów, zamiast wierzyć internetowym plotkom, które mają na celu przede wszystkim przyciągnięcie uwagi oraz wzbudzenie silnych emocji. Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna ogłosiła również, opierając się na autorytetach takich jak Światowa Organizacja Zdrowia oraz Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt, że nie ma żadnych dowodów na to, że można zarazić się koronawirusem od psa albo kota.

W czasie siedzenia w domu i pracy zdalnej obecność naszego czworonoga nie tylko nam nie zagraża, ale może zdecydowanie podnieść naszą radość życia i dać nam poczucie, że nie jesteśmy sami. Doceńmy to w tych trudnych chwilach!

↓ KARMY I AKCESORIA DLA PSÓW ORAZ KOTÓW ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © chendongshan – istockphoto.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Trackbacks/Pingbacks

  1. Co zrobić z psem w czasie kwarantanny? | Sieć sklepów zoologicznych Kakadu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu