Czy można nauczyć mówić papugę nimfę?

Czy można nauczyć mówić papugę nimfę?

Wszystkie papugi posiadają zdolność naśladowania nie tylko dźwięków, ale i ludzkiej mowy. Jednym rasom wychodzi to lepiej, innym nieco gorzej. Prawdziwą mistrzynią w tym fachu jest afrykańska papuga żako. W repertuarze jej znaleźć może się nawet do kilkuset słów, sporo zwrotów i zdań, z których wiele papuga ta użyć potrafi zgodnie z wymogiem sytuacji. Żadna nimfa takiego wyczynu z pewnością nie powtórzy. Przy odrobinie szczęścia i przy sporym samozaparciu może okazać się jednak, że i ta papużka na powitanie będzie umiała zawołać „dzień dobry”.

Czy każda nimfa może mówić?

To, czy nasza papuga zacznie mówić, w dużej mierze zależne jest od naszych indywidualnych starań. Na szkolenie jej w tej dziedzinie z pewnością poświęcić trzeba sporo czasu. W końcu władanie ludzką mową to nie lada sztuka i wcale nie tak prosto opanować ją choćby i w minimalnym zakresie. Tak jak i w przypadku ptaków śpiewających, tak i wśród papug lepiej swym głosem zawsze posługiwać będą się samce. W końcu to w ich gestii leżą wszelkie popisy wokalne. Jeśli więc chcemy mieć w domu rozgadanego towarzysza, warto wybrać samczyka – jego naturalne skłonności z pewnością znacznie ułatwią trening.

Naukę mowy im wcześniej się zacznie, tym lepiej. To jedna z tych umiejętności, z której szkoleniem nie ma co zwlekać. Młoda papuga może zacząć pobierać swe pierwsze nauki już w wieku trzech, czterech miesięcy. W tym czasie, czyli przed pierwszym pierzeniem nie będziemy jednak w stanie rozpoznać, czy do czynienia mamy z samcem, czy też z samiczką. Pierwsza wymiana piór następuje zazwyczaj między szóstym a ósmym miesiącem. Jeśli komuś zależy więc na ptaku określonej płci, z zakupem wstrzymać powinien się do tego czasu. W przypadku, gdy przyszłemu właścicielowi nie robi to większej różnicy, warto pokusić się o nabycie młodszego ptaszka. Nimfy za młodu karmione z ręki lepiej nadają się na domowych towarzyszy, zawczasu przyzwyczajone zostały one do interakcji z człowiekiem. Indywidualne papuzie predyspozycje oraz nasz czas i nasza cierpliwość to elementy, które zadecydować mogą o sukcesie. Starszą papugę, która ma do tego smykałkę, też można nauczyć mówić.1

Jak nauczyć nimfę powtarzania wyrazów?

Jeśli chodzi o naukę, to częste powtórki zawsze są kluczem do sukcesu. Nasz domowy pupil opanuje kilka zwrotów tylko wtedy, gdy będzie je często słyszał. Mechaniczne klepanie formułek spowoduje to, że papuga doskonaleniem swych umiejętności z pewnością nie będzie zainteresowana. Ptakowi można puszczać nagrania, jednak metoda ta sprawdzi się tylko w pewnym zakresie. Dzięki niej nimfa zdoła pewnie opanować parę zwrotów, ale taki tryb nauki szybko ją znudzi. By rozwijać swe umiejętności, potrzebuje ona krótkich, ale bardzo urozmaiconych ćwiczeń. Kontakt z żywym, wchodzącym z nią w interakcje człowiekiem to zatem zdecydowanie lepszy pomysł. „Dzień dobry” przy wejściu, „Piękny ptaszek”, gdy ta zalotnie zagląda w lustro czy „Chcesz marchewkę?” w trakcie karmienia to zestaw słów, który znacznie bardziej przykuje papuzią uwagę. Nimfa z pewnością skora będzie wybierać te zwroty czy słowa, które uzna za istotne w łączącej nas z nią relacji.2 Frazy nie tylko muszą więc być powtarzane, ale i w wypowiadanie ich wprzężona powinna być odpowiednia doza emocji. Z tej prostej przyczyny wszelkie przekleństwa papuga w lot jest w stanie spamiętać i powtórzyć. Warto uważać zatem na to, co mówimy w jej towarzystwie.

Zamiast mówienia nimfa może się też zabrać za gwizdanie czy odtwarzanie odgłosów

Poza powtarzaniem słów czy zwrotów nimfy potrafią przyswoić też i inne głosowe umiejętności. Z reguły papugi te do perfekcji opanowane mają zdolności dźwiękonaśladowcze. Jeśli nie znajdziemy dość czasu czy ochoty na to, by naszego pupila uczyć mówić, nie znaczy to, że nie będziemy mogli cieszyć się jego głosem. Szybko przekonamy się o tym, że papuga ta z przyjemnością odtwarzać będzie liczne otaczające ją odgłosy. Nimfa wspaniale kopiować może dźwięk czajnika, domofonu, telefonu, elektrycznej szczoteczki do zębów czy wielu innych urządzeń. Zawsze zamiast mówienia postawić możemy też na naukę gwizdania. Wtedy nasz pupil z przyjemnością umili nam czas  jakąś znaną melodią.

Zdjęcie: Fotolia.com
Źródła:
1. http://pets.thenest.com/cockatiels-talk-whistle-9364.html
2. http://www.parrotfeather.com/cockatiel/talking_cockatiels.php

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu