czy mozna karmic psa tylko sucha karma

Czy można karmić psa tylko suchą karmą?

Suche pokarmy nie bez powodu uchodzą za nieodzowny element psiego jadłospisu. Patrząc na niepozorne granulki, trudno jednak się nie zastanawiać, czy na pewno są one w stanie zaspokoić wszystkie żywieniowe potrzeby czworonogów. Z tego względu wiele osób nie może oprzeć się pokusie, by nie wzbogacić czymś menu pupila. Czy jednak rzeczywiście jest to konieczne?

Najlepsza karma dla psa – super ranking

Czy sucha karma może dostarczyć psu wszystkich niezbędnych składników?

Wybór odpowiedniej karmy dla psa nigdy nie jest łatwy (dowiedz się jak wybrać dobrą karmę dla psa KLIK). Sprawę jeszcze bardziej komplikuje fakt, że pokarmy bywają klasyfikowane w rozmaity sposób. W ofercie znajdziemy produkty różniące się wilgotnością (suche i mokre), klasą (np. standardowe i premium), a także przeznaczeniem (np. karmy bytowe dla zwierząt zdrowych i weterynaryjne dla zwierząt chorych). Z punktu widzenia wartości odżywczej pokarmu najważniejsze jest jednak rozróżnienie między karmami pełnoporcjowymi i uzupełniającymi. Pierwsze z nich stanowią kompletne pożywienie, które może być podawane każdego dnia, jako jedyne źródło wszystkich niezbędnych składników. Co bardzo istotne, są odpowiednio zbilansowane, a więc nie musimy martwić się o właściwe proporcje poszczególnych komponentów. Nie ma też konieczności podawania czworonogowi suplementów. Aby produkt mógł zostać uznany za pełnoporcjowy, musi spełniać międzynarodowe standardy dotyczące prawidłowego żywienia zwierząt. Z kolei karmy uzupełniające w żadnym wypadku nie powinny być podstawą menu czworonoga, bo nie są w stanie zaspokoić wszystkich jego potrzeb. Można zatem je stosować tylko jako przekąski.

Jeśli chcemy karmić pupila wyłącznie suchą karmą, przede wszystkim sięgnijmy po produkt pełnoporcjowy. Pamiętajmy jednak, że nawet wśród tego typu pokarmów istnieje spore zróżnicowanie. Zwróćmy więc uwagę na zawartość i pochodzenie poszczególnych składników. Pokarm, w którym znajduje się przede wszystkim białko pochodzenia zwierzęcego, będzie dla czworonoga dużo bardziej wartościowy niż ten odznaczający się wysokim udziałem białka roślinnego. Kolejną kwestią jest precyzyjne dopasowanie karmy do wymagań zwierzaka, wynikających z jego wieku, poziomu aktywności, stanu zdrowia czy rasy. Nie każda sucha karma dla psa » jest bowiem w stanie zaspokoić specyficzne potrzeby czworonogów. Bardzo ważne jest ponadto ustalenie właściwych porcji pokarmowych dla podopiecznego. Nawet najlepsza karma nie pokryje dziennego zapotrzebowania psiaka na wszystkie składniki, gdy będziemy serwować ją w zbyt małych ilościach. Dodatkowo, jeśli karmimy czworonoga tylko suchym pokarmem, musimy zagwarantować mu stały i swobodny dostęp do świeżej wody.

Zalety karmienia psa suchą karmą

Nie da się ukryć, że karmienie czworonoga gotowym pokarmem jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem. Chrupiące granulki są łatwe w podawaniu i przechowywaniu, a ponadto długo zachowują świeżość. Ich specjalna tekstura sprzyja też odpowiedniej higienie psiego uzębienia. Co więcej, coraz częściej możemy korzystać z unikalnych receptur, które sprawiają, że żywienie zwierzaka nabiera nowej jakości. Dzięki karmom komercyjnym możemy bez problemu włączyć do diety pupila dodatki o działaniu prozdrowotnym. Produkty często są wzbogacane składnikami funkcjonalnymi, które wspomagają pracę poszczególnych narządów i chronią psiaka przed chorobami, na które jest szczególnie narażony. Podawanie jednego pokarmu pozwala kontrolować ilość pobieranej przez czworonoga żywności, a co za tym idzie – przyjmowanych przez niego kalorii. W przeciwieństwie do żywienia mieszanego czy domowego nie musimy się zatem martwić o prawidłową wartość odżywczą posiłków. Łatwiej jest też zauważyć ewentualną utratę apetytu u czworonoga, która może być pierwszym objawem rozwijającej się choroby. Zdarza się, że serwowanie wyłącznie jednego rodzaju pożywiania jest wskazane z przyczyn medycznych. Niektórym psiakom nie służą kulinarne eksperymenty. Odpowiednia sucha karma dla psa o działaniu terapeutycznym może ponadto pomóc uporać się z alergią lub innymi problemami. By tak się stało, niezbędne jest zastosowanie monodiety.

MOKRA KARMA DLA PSA ↓

O czym pamiętać, podając psu suchą karmę?

O ile na ogół nie ma żadnych żywieniowych przeciwwskazań, co do karmienia zwierzaka wyłącznie pokarmem granulowanym, nie sposób nie zauważyć, że niektóre czworonogi potrzebują okresowych urozmaiceń w jadłospisie. Zbytnia monotonia sprawia bowiem, że posiłki z czasem przestają być dla psiaków atrakcyjne. Pożywienie o różnej konsystencji, woni i formie pobudza zmysły zwierzaków. Czworonogom trzeba umożliwić również realizowanie naturalnych zachowań pokarmowych. Właśnie dlatego psiaki powinny mieć możliwość rozszarpywania, rozgryzania czy wylizywania pożywienia. Jeśli nie chcemy zbytnio modyfikować diety podopiecznego, niezastąpione będą różnego rodzaju przysmaki dla psa ». Zadbajmy zwłaszcza o wilgotne specjały i gryzaki. Takimi przekąskami możemy bez obaw wzbogacać menu pupila, pod warunkiem, że psiak w ciągu dnia nie będzie czerpał z nich więcej niż 10% energii. Warto także w inny sposób urozmaicać psie posiłki. Zamiast serwować czworonogowi karmę w misce, pozwólmy mu ją samodzielnie zdobywać i odszukiwać. Suche granulki są idealne do chowania w zabawkach interaktywnych. Dodatkowo można przy ich pomocy stymulować psi węch. Świetnym pomysłem może być np. wytyczenie ścieżki z pachnącego pokarmu, na której końcu na zwierzaka będzie czekała jakaś szczególna nagroda.

↓ SUCHA KARMA DLA PSA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz
  1. Karolina
    sty 28, 2019 - 08:20 PM

    No ja nigdy bym nie podawała swoim psom tylko suchej karmy, dostają też mokrą Bozity, czasem surowe mięso. Trzeba im urozmaicać jedzenie.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu