Czy kota niewychodzącego z domu trzeba odrobaczać?

Czy kota niewychodzącego z domu trzeba odrobaczać?

Robaki to częsty problem wielu mruczków. Pasożyty wewnętrzne mogą zaatakować zarówno zwierzaki spacerujące po okolicy, jak i te niewychodzące, czyli domowe kanapowce. Brak bezpośredniego kontaktu ze środowiskiem naturalnym nie oznacza bowiem, że futrzak mieszkający w bloku jest zabezpieczony przed robakami. Pasożyty wewnętrzne mogą zostać przez nas przyniesione z dworu, mogą znajdować się w pożywieniu albo w zwykłej trawie rosnącej w doniczce na parapecie okiennym czy balkonie. Z tego powodu każdego mruczka, także tego niewychodzącego z domu, trzeba odrobaczać.

Po czym poznać, że kot ma pasożyty?

Kiedy odrobaczać kota?

Kocięta odrobaczamy zazwyczaj w wieku 3-4 tygodni. Kuracja nie jest jednorazowa, powtarza się ją co dwa tygodnie aż do czasu, kiedy maluch skończy piętnasty tydzień życia. Jeśli mamy w domu hodowlę pupili, odrobaczamy od razu wszystkie zwierzaki z miotu, aby nie zarażały się wzajemnie. Odrobaczać należy również kocią mamę. Pamiętajmy ponadto o tym, aby zgrać odrobaczanie ze szczepieniami ochronnymi, bo zarobaczony maluch ma o wiele słabszy układ odpornościowy i po szczepieniu może się po prostu rozchorować. Odrobaczanie kota powinno zatem wypadać na tydzień przed planowanym szczepieniem. A jak jest z dorosłymi mruczkami? Odrobaczamy je regularnie. Ogólna zasada mówi, aby robić to mniej więcej cztery razy do roku. O wiele lepszą i mądrzejszą metodą jest natomiast sprawdzanie kociego kału raz na jakiś czas i dopiero kiedy zostaną wykryte w nim pasożyty, zaleca się przeprowadzenie odrobaczenia. Jak często warto zanosić koci kał do analizy? W przypadku mruczków niewychodzących wystarczy co pół roku, ale też przed wszelkimi szczepieniami.

Jak odrobacza się kota?

Po przebadaniu próbek mamy już pewność nie tylko co do stanu zdrowia zwierzaka, ale też – jeśli badanie kału wskazało na zarobaczenie – wiemy też, jakie konkretnie pasożyty wewnętrzne zasiedlają jego układ pokarmowy. Dzięki temu można od razu dopasować najbardziej skuteczny lek. To ważne, bo same objawy zarażenia robakami są często bardzo niespecyficzne i „na oko” nie da się ocenić, czy to na pewno pasożyty i w dodatku jakie konkretnie. Ważne jest, aby takie próbki kału zbierać przez kilka dni, przechowywać w lodówce i zanieść cały komplet do przebadania. O wyborze konkretnego środka odrobaczającego dla kota decyduje oczywiście weterynarz. Do wyboru są preparaty jednoskładnikowe i o wiele bardziej złożone. Mogą też mieć różną postać – tabletki, pasty, żelu albo kropli (także typu spot-on). Oprócz samego stwierdzenia obecności robaków w kocim organizmie, ważne jest określenie stopnia zarobaczenia. To niezwykle istotne w przypadku walki z pasożytami, ponieważ wytrucie ich wszystkich na raz mogłoby spowodować zablokowanie układu trawiennego. Wówczas odrobaczanie kota przeprowadza się etapami.

Po czym poznać, że kot ma pasożyty?

Niestety, pasożyty u kota » nie dają jednoznacznych objawów, więc nie zawsze możliwe jest stwierdzenie, że to właśnie one są przyczyną złego samopoczucia zwierzaka. Jest jednak szereg ogólnych objawów, które powinny nas zaniepokoić. Zarobaczeniu często towarzyszą bóle brzucha, wymioty, biegunki, krew i śluz w kale, problemy z apetytem, chudnięcie, apatia, senność, pogorszenie się kondycji sierści, anemia, awitaminoza, czasami także kaszel i problemy z oddychaniem (zwłaszcza w przypadku zarażenia glistą). Jeśli nasz mruczek ma tasiemca lub właśnie glisty, możemy zaobserwować fragmenty pasożytów gołym okiem. Znajdziemy je w kale i wokół kociego odbytu. Mogą przypominać ziarenka ryżu lub spaghetti. Wówczas mamy pewność, że to zarażenie pasożytami. Są jednak również takie robaki, które lęgną się w jelicie cienkim zwierzaka i ich fragmenty nie są usuwane z organizmu lub są dla nas całkowicie niewidoczne gołym okiem. Bez względu na przyczynę, jeśli obserwujemy, że z pupilem dzieje się coś niedobrego, trzeba koniecznie zgłosić się do weterynarza i wykonać badania. Im szybciej znajdziemy źródło złego samopoczucia mruczka, tym szybciej będzie można wziąć się za leczenie. Pamiętajmy, że każda choroba jest najłatwiejsza do pokonania na samym początku, zanim wyrządzi spore szkody w organizmie. Tak samo jest też z pasożytami wewnętrznymi – robaki rozwijające się w układzie pokarmowym nie tylko zabierają cenne substancje odżywcze zwierzakowi, ale też produkują trujące toksyny. Im więcej namnoży się ich w organizmie, tym trudniej z nimi wygrać i szybko przywrócić pupilowi zdrowie.

↓ PREPARATY NA ODROBACZANIE KOTA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © Daga_Roszkowska — pixabay.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz
  1. Michał
    kw. 01, 2020 - 10:21 AM

    Bardzo ważny artykuł. Warto aby każdy go przeczytał

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu