Czy kot spada na cztery łapy?

Czy kot spada na cztery łapy?

Ile jest prawdy w powiedzeniu, że kot spada na cztery łapy? Niestety nie każdy mruczek może się pod nim podpisać. Faktem jest, że natura wyposażyła kota w mechanizmy umożliwiające bezpieczne lądowanie na czterech łapach, ale to wcale nie znaczy, że nasz pupil przeżyje upadek z czwartego piętra. To czy kotu uda się sprawnie wylądować na wszystkich łapach, zależy od wielu czynników. Jakich dokładnie?

Zmysł równowagi u kota

Umiejętność spadania kota na cztery łapy to coś, co zdecydowanie wyróżnia mruczki spośród innych zwierząt. Ten niezwykły talent zawdzięczają przede wszystkim niezawodnemu zmysłowi równowagi, który mówi im o położeniu ciała względem podłoża. Zmysł ten powiązany jest ściśle z kocim narządem słuchu, a dokładniej błędnikiem błoniastym zlokalizowanym w uchu wewnętrznym. Składa się on z trzech kanałów wypełnionych płynem oraz kryształkami węglanu wapnia. Przekręcenie głowy sprawia, że kamyki przesuwają się i uciskają receptory nerwowe znajdujące się w ściankach kanalików. To właśnie te receptory przekazują do mózgu informację o położeniu ciała w przestrzeni.

Po otrzymaniu bodźców z błędnika błoniastego w uchu mózg porównuje je z wrażeniami wzrokowymi. Dzięki temu kot jest w stanie precyzyjnie ustalić swą pozycję względem podłoża i zachować równowagę podczas skoku czy przemieszczania się po wąskiej przestrzeni. To właśnie te bodźce pozwalają też kotu na instynktownie obracanie ciała podczas upadku, tak aby wylądować na czterech łapach.

Dlaczego kot spada na cztery łapy?

Po tym, jak informacja o nieprawidłowej pozycji ciała dotrze z błędnika do mózgu, instynkt skłania zwierzaka do skorygowania swojego położenia względem podłoża. Dzięki odpowiedniej budowie anatomicznej i właściwej sekwencji ruchów koty są w stanie obrócić się nawet w powietrzu, tak aby łapy znajdowały się przodem do ziemi. Obrót w powietrzu zaczyna się od przekręcenia głowy, potem górnej części tułowia i przednich łap, a następnie łap tylnych. Oglądając spadającego kota w zwolnionym tempie, można zauważyć, że zwierzaki te podczas upadku wykonują zawsze dokładnie tę samą sekwencję ruchów. Naprzemienne przekręcenie i prostowanie łap w różne strony sprawia, że po kilku obrotach w powietrzu zwierzak przyjmuje w końcu odpowiednią pozycję. Obrót ułatwiają mu także koliste ruchy ogonem, który pozwala szybciej złapać równowagę i określić właściwe położenie ciała.

Czy kot zawsze potrafi spaść na cztery łapy?

Niestety nawet kocie zmysły czasem zawodzą. Zdarza się, że zwierzak po prostu nie zdąży obrócić się w powietrzu i spadnie, zanim ustawi ciało w odpowiedniej pozycji. Mruczek może też źle ocenić swoje położenie lub po prostu nie być wystarczająco sprawny do wykonania właściwego manewru. Wiele zależy także od wysokości, z jakiej spada. Chyba nie trzeba tłumaczyć, że o ile upadek z okna na parterze ma szansę skończyć się niejakim sukcesem, tak skok z drugiego piętra już nie. A im wyżej, tym mniejsza szansa na to, by pupil wyszedł cało z takiej przygody. Pamiętajmy też, że nawet jeśli po upadku z dużej wysokości, kotu uda się wylądować na czterech łapach, to nie znaczy, że wyjdzie z tego bez obrażeń. Ryzyko kontuzji jest bardzo duże, a złamanie kości, pęknięcie żuchwy czy uszkodzenie kręgosłupa to dopiero początek. Największym zagrożeniem są obrażenia wewnętrzne, których na pierwszy rzut oka nie widać, a mogą zaważyć na życiu zwierzaka. Dlatego tak ważne jest zabezpieczanie okien i balkonów specjalną siatką, która uniemożliwi kotu skok w pogoni za wróblem czy gołębiem.

Co robić, gdy kot spadnie z dużej wysokości?

Jeżeli nasz mruczek spadł z większej wysokości, postarajmy się przede wszystkim dotrzeć do niego jak najszybciej. Nie podnośmy go od razu, ale przyjrzyjmy się czy jego ciało nie jest ułożone w nienaturalnej pozycji. Zwróćmy też uwagę czy nie wystąpiło krwawienie z nosa, uszu albo pyska czworonoga. Niepokojącym objawem może być także przyspieszone bicie serca, problemy z oddychaniem i bladość dziąseł. Oczywiście wizyta u weterynarza będzie konieczna, nawet jeśli pupil nie wykazuje żadnych niepokojących symptomów. Trzeba pamiętać, że wiele obrażeń wewnętrznych trudno zdiagnozować gołym okiem, a sam kot często stara się nie pokazywać po sobie, że coś jest nie tak. Dla pewności warto więc jak najszybciej przetransportować go do lecznicy, gdzie specjalista oceni jego stan i udzieli niezbędnej pomocy.

↓ KARMY I AKCESORIA DLA KOTA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © Ingus Kruklitis — istockphoto.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu