czy kot powinien miec pelna miske

Czy kot powinien mieć pełną miskę?

Pełna miska zawsze prezentuje się wyjątkowo kusząco. Koty, które w każdej chwili mogą liczyć na smaczny posiłek, z pewnością nie zrezygnują łatwo z okazji, by najeść się do syta. Pozostawiając podopiecznym wolny dostęp do jedzenia, nie musimy martwić się o to, że w którymś momencie zacznie doskwierać im głód. Co więcej, najedzone futrzaki są z reguły zrelaksowane i zadowolone. Czy jednak nieustanne oferowanie pupilowi wypełnionej po brzegi miseczki jest dla niego korzystne?

Jaką miskę wybrać dla kota?

 

Żywienie ad libitum a naturalne zwyczaje pokarmowe kotów

Koty, jako wyspecjalizowani samotni łowcy, niegdyś w zdobycie pożywienia musiały włożyć wiele wysiłku. Polowanie bez wątpienia należy bowiem do niezwykle angażujących i wyczerpujących zajęć. Warto też zauważyć, że nie zawsze kończy się sukcesem. Zdarza się, że za podjęty wysiłek, na mruczki nie czeka żadna nagroda i zwyczajnie muszą obejść się smakiem. Mimo wszystko, koty są zazwyczaj na tyle skuteczne, że łapią około 8-10 gryzoni dziennie. Zamknięcie sekwencji łowieckiej, które stanowi konsumpcja ofiary, jest dla zwierzaków bardzo ważne – uspokaja i daje poczucie satysfakcji. Nie ulega więc wątpliwości, że sytuacja, w której futrzaki mają praktycznie nieograniczoną możliwość pałaszowania jedzenia, nie jest dla nich naturalna. Problematyczne jest jednak nie to, że na wolności pełna miseczka może być tylko kocim marzeniem, ale przede wszystkim to, że nasi domowi pupile często nie muszą włożyć żadnego wysiłku w zdobycie pożywienia. Wolny dostęp do jedzenia, czyli karmienie ad libitum (łac. według upodobań), jest na pewno wygodnym rozwiązaniem z punktu widzenia kociego właściciela. Nie można jednak zapominać, że nie pozwala futrzakowi na realizowanie naturalnych zachowań pokarmowych. Mruczki niejednokrotnie nie potrafią także poskromić swojego apetytu i zjadają zbyt wiele pokarmu w stosunku do swoich potrzeb. Jedzenie może stać się ponadto kocią metodą na smutki. To prosta droga do nadwagi i otyłości. Z kolei pożywienie, które leży dłuższy czas w miseczce zwierzaka, z czasem traci swoją świeżość i aromat. Jeśli więc nasz pupil za każdym razem nie opróżni pojemnika z pokarmem, pozostałe w nim resztki mogą nie być już dla niego atrakcyjne. W takiej sytuacji część pokarmu, która z powodzeniem mogłaby być kolejnym kocim posiłkiem, trzeba będzie zwyczajnie wyrzucić.

↓ MISKA DLA KOTA ↓

W jaki sposób karmić kota?

Dużo lepszym rozwiązaniem niż żywienie kota ad libitum jest podzielenie jego dziennej dawki pokarmowej na mniejsze porcje (dowiedz się, jak często karmić kota KLIK). Z behawioralnego punktu widzenia futrzak powinien być karmiony wielokrotnie w ciągu dnia, ale małymi porcjami. Duże znaczenie mają też odpowiednie pory posiłków. Trzeba zwrócić uwagę, by szczególnie smakowite dania zwierzak otrzymywał o poranku i późnym wieczorem – to bowiem dla mruczków czas najbardziej intensywnych łowów. W ciągu dnia wcale nie musimy poświęcać wiele czasu na serwowanie pupilowi posiłków. Najlepszym pomysłem jest umożliwienie futrzakowi samodzielnego zdobywania pożywienia. Pomogą nam w tym zabawki interaktywne, które można wypełnić karmą. Jedzenie warto również oferować kotu po każdej zabawie imitującej polowanie. W ten sposób mruczek będzie mógł zrealizować cały łańcuch łowiecki i odprężyć się po polowaniu zakończonym konsumpcją – pełniącej funkcję zdobyczy – przekąski. Jak najczęściej zachęcajmy zatem pupila do aktywności.

↓ MOKRA KARMA DLA KOTA ↓

O czym pamiętać, organizując kocią stołówkę?

Koty na ogół z dużą starannością podchodzą do wyboru odpowiednich miejsc spożywania posiłków. Pamiętajmy, że mruczki konsumują w samotności, dlatego w przypadku kilku kotów wspólna stołówka może się nie sprawdzić. Należy zadbać, o to, by zwierzaki nie blokowały sobie wzajemnie dostępu do pożywienia. Każdy futrzak powinien mieć więc oddzielną miseczkę, usytuowaną z dala od miejsc, w których stołują się inne koty. Nawet jeśli jesteśmy właścicielami tylko jednego mruczka, musimy postarać się urozmaicić jego posiłki. Z tego względu pojemniki z przekąskami (zarówno miseczki, jak i zabawki interaktywne) należy porozstawiać w różnych pomieszczeniach. Nie zaszkodzi też, aby znajdowały się w nietypowych miejscach (np. pudełkach) lub na podwyższeniu (np. na półkach). Nie najlepszym rozwiązaniem jest jednak lokowanie miseczek w kątach – zwierzak musi mieć bowiem do nich dostęp z każdej strony. W pobliżu miejsc karmienia nie należy ponadto ustawiać pojemników z wodą ani kuwet. Koty, organizując swoją przestrzeń, wydzielają zupełnie inne obszary na jedzenie, picie i wydalanie. Mruczącym łakomczuchom, które nie mogą doczekać się kolejnego posiłku, warto pozostawić do schrupania zieleninę. Specjalna kocia trawka, tymianek czy rozmaryn, w ustawionej na parapecie doniczce, będą doskonałym wzbogaceniem diety zwierzaka i dodatkową atrakcją.

↓ SUCHA KARMA DLA KOTA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu