czy kot powinien jesc w nocy

Czy kot powinien jeść w nocy?

Noc to dla wielu kotów ulubiona pora aktywności. Zwierzaki nabierają wtedy wyraźnej ochoty zarówno na radosną zabawę, jak i na posiłek. Zdeterminowane futrzaki często potrafią zrobić wszystko, by tylko dostać upragnioną przekąskę. Gdy błagalne miauczenie lub pomruki niezadowolenia wyrywają nas z najgłębszego snu, trudno nie ulec żądaniom mruczków. Czy karmienie pupila nocą to jednak na pewno dobry pomysł?

Dlaczego kot domaga się jedzenia w nocy?

Mruczki, leniwie przeciągające się w ciągu dnia, wieczorem wprost rozpiera energia. Nocna aktywność jest głęboko zakorzeniona w kociej naturze. Schemat snu i czuwania futrzaków ma ścisły związek z aktywnością gryzoni, na które polują nasi podopieczni. Udając się na nocne łowy, mruczki mają dużo większe szanse na sukces niż w ciągu dnia. To właśnie dlatego za dnia koty głównie odpoczywają, a o świcie i o zmierzchu są gotowe do wyruszenia na ekscytujące, dalekie wyprawy. W warunkach domowych wiele futrzaków potrafi doskonale dostosować swoją aktywność do aktywności opiekunów. Zdarza się jednak, że mruczący podopieczni mają trudności z przestawieniem swojego naturalnego zegara. Problem ten jest powszechny choćby u zwierzaków, które zmieniły środowisko życia, a zwłaszcza u kotów wychodzących, zmuszonych później do życia wyłącznie w domowych pieleszach. Dla takich futrzaków noc to naturalna pora posiłku. Koty nierzadko intensyfikują swoje prośby o jedzenie pod wpływem zachowania opiekunów. Gdy widzą, że ich błagania przynoszą oczekiwane rezultaty, zaczynają coraz częściej wymuszać na właścicielu nocne karmienie. Niestety, dość szybko staje się to ich nawykiem. Niejednokrotnie futrzaki próbują też zbudzić opiekuna, bo dokucza im głód. Jeśli między ostatnim, a pierwszym posiłkiem jest zbyt długa przerwa, nasz mruczek prawdopodobnie nie może doczekać się swojego jedzenia.

O jakich porach karmić kota?

Nocne karmienie to nie najlepsze rozwiązanie. Pamiętajmy, że nasze futrzaki uwielbiają rutynę. Jeśli więc w ich codziennym schemacie znajdą się posiłki po zmierzchu, trudno będzie nam walczyć z kocimi przyzwyczajeniami. Nie można jednak zapominać, że mruczki przystosowane są do spożywania jednorazowo tylko małych porcji pokarmu. Zgodnie z kocią naturą najważniejsze pory posiłków to świt i zmierzch. W warunkach domowych godziny karmienia warto dostosować do własnego planu dnia. Między naszą pobudką, a kocim śniadaniem powinno upłynąć trochę czasu – dzięki temu futrzak nie będzie za wszelką cenę starał się zmusić nas do wstania z łóżka. Kolację dobrze natomiast zorganizować mruczkowi tuż przed udaniem się na nocny spoczynek – da nam to pewność, że zwierzak bez problemu dotrwa do rana. Dwa posiłki nie zaspokoją jednak kocich potrzeb. Futrzak powinien mieć możliwość pałaszowania małych porcji pożywienia wielokrotnie w ciągu dnia. Najlepiej zaangażować go w samodzielne zdobywanie pokarmu, czyli wyszukiwanie łakoci i wydobywanie smacznych kąsków z zabawek interaktywnych.

↓ MOKRA KARMA DLA KOTA ↓

Co robić, gdy kot chce jeść w nocy?

By zmienić upodobania amatorów nocnych posiłków, trzeba działać powoli, ale niezwykle konsekwentnie. Bardzo ważne jest, by już po ustaleniu właściwych pór karmienia, nie ulegać kocim prośbom. Za każdym razem, gdy mruczek próbuje nas zbudzić, powinniśmy całkowicie zignorować jego starania. Kolejnym krokiem jest próba przestawienia kociego zegara. W tym celu niezbędne jest regularne przeprowadzanie pełnej sekwencji łowieckiej w godzinach wieczornych. Sesja zabawy w polowanie zawsze powinna zakończyć się sukcesem. Dajmy mruczkowi nacieszyć się upolowaną zabawką. Zwieńczeniem udanych łowów jest najczęściej konsumpcja ofiary. Właśnie dlatego dopiero po radosnych harcach warto podać pupilowi ostatni posiłek. W ten sposób damy kotu wyraźny sygnał – polowanie zakończone, pora na zasłużony odpoczynek. W przypadku futrzaków, które nie chcą zrezygnować z nocnego jedzenia, dobrze może sprawdzić się metoda małych kroczków. Zamiast drastycznych zmian godzin posiłków, lepiej działać stopniowo i w ciągu kolejnych tygodni odrobinę modyfikować schemat żywienia. Ułatwi to mruczkowi zaakceptowanie nowego rozkładu dnia.

↓ MISKI DLA KOTA ↓

O ile karmienie kota (dowiedz się czym karmić kota KLIK) w nocy bywa niezwykle kłopotliwe, zazwyczaj nie ma powodów, by całkowicie zabraniać mruczkowi konsumpcji w późnych godzinach. Nic nie stoi na przeszkodzie, by część kociego pożywienia pochować w domowych zakamarkach, umieścić w dozownikach lub akcesoriach interaktywnych. Rozwiązywanie łamigłówek, za które czeka smaczna nagroda, to dla wielu futrzaków doskonała rozrywka, skutecznie chroniąca przed nudą. Odkrywanie pysznych przekąsek na pewno umili naszemu pupilowi czas i sprawi, że z radością powita on nowy dzień.

↓ SUCHA KARMA DLA KOTA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu