Czy kot moze jesc ryz

Czy kot może jeść ryż?

Czekolada, rodzynki, czosnek, szpinak czy ziemniaki należą do grona tych przysmaków, które kot nasz omijać powinien szerokim łukiem. Ryż nie figuruje na kociej czarnej liście. Wcale nie znaczy to jednak, że na stałe gościć powinien on w menu naszego zwierzaka. Jak to więc jest? Czy kot może jeść ryż?

Czy ryż może zaszkodzić kotu?

Ryż w diecie kotów nie jest pokarmem toksycznym. Jednocześnie również nie jest on dla zwierzaków tych źródłem cennych wartości odżywczych. Koty są stworzeniami typowo mięsożernymi i z tej to właśnie przyczyny wielu producentów kocich karm z receptur swych zupełnie wyklucza zboża. Jeśli więc w codzienną kocią dietę włączyć chcielibyśmy pokaźną porcję ryżu, szybko okazać mogłoby się, że zwierzak nasz zmaga się z niedożywieniem. Dodatkowo istnieją badania wskazujące na to, że u kotów jedzących jednocześnie ryż i karmę wzbogaconą w taurynę, wyraźnie spada we krwi stężenie tego cennego aminokwasu.

Jak wybrać karmę dla kota?

Kiedy w kocią dietę warto włączyć trochę ryżu?

Koci układ trawienny jest niezwykle delikatnym mechanizmem. Często zdarza się więc, że domowym mruczkom doskwiera rozstrój żołądka oraz wynikająca z niego biegunka. O ile w diecie zdrowego kota ryż faktycznie okazuje się zbędny, o tyle dobrze sprawdza się on w roli regulatora trawienia. Jeśli więc pupil nasz cierpi na problemy związane z układem pokarmowym do jego codziennego jedzenia dodać możemy trochę ryżu. Warto wyraźnie podkreślić jednak, że nawet w takiej sytuacji ryż nie powinien stać się głównym kocim pożywieniem. W zupełności wystarczy więc, że stanowić będzie on ok. 25% całego posiłku. Ryż dla kota w takiej dawce zazwyczaj jest w stanie zatrzymać biegunkę, a tym samym zapobiec odwodnieniu. Resztę takiego leczniczego dania stanowić może gotowane mięso drobiowe.

Choć porcja ryżu w przypadku problemów pokarmowych może okazać się pomocna, nie traktujmy specjału tego jako mikstury potrafiącej zdziałać cuda. Jeśli więc kot dodatkowo wymiotuje lub gorączkuje bądź gdy w kale jego obecne są ślady krwi lub rozwolnienie nie ustępuje w ciągu 24 godzin, zabierzmy zwierzaka do weterynarza. Częste wypróżnienia szybko doprowadzają do odwodnienia organizmu, to zaś bezpośrednio zagrozić może życiu zwierzaka.

↓ SUCHA KARMA DLA KOTA ↓

Jaki ryż podać możemy kotu?

Dla nas zdecydowanie bardziej pożywnym pokarmem jest ryż brązowy, gdyż zawiera on więcej błonnika, minerałów i witamin. Jak zostało wspomniane, koci mięsożercy niezbyt dobrze radzą sobie z metaboliczną obróbką węglowodanów. Stąd też w przypadku tych zwierzaków walory odżywcze ryżu nie są aż tak ważną kwestią. Intensywnie oczyszczony ryż biały jest zdecydowanie bardziej lekkostrawny i to on lepiej sprawdzi się w roli dodatku do dania rekonwalescenta.

Decydując się na włączenie ryżu w kocia dietę, zawsze zadbać powinniśmy o to, aby produkt ten był dobrze dogotowany. Niedogotowany ryż ze względu na zawartość lektyny wywoływać może bóle brzucha, wzdęcia, biegunkę i wymioty. W takiej formie pogorszy on, nie zaś poprawi kocie zdrowie.

↓ MOKRA KARMA DLA KOTA ↓
{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © Lightspruch — stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu