Czy kot jest samotnikiem?

Czy kot jest samotnikiem?

Zwykliśmy mówić, że kot chadza własnymi ścieżkami. Niektórzy uważają nawet, że nie może być prawdziwym przyjacielem człowieka, ponieważ nie jest towarzyski z natury i człowiek mu zupełnie do szczęścia nie jest potrzebny. Udowadniają w ten sposób wyższość psów, które nie mogą żyć bez stada. Czy kot naprawdę jest takim samotnikiem, za jakiego go uważamy?

Kiedyś zapewne tak było. Dziki przodek kota domowego, jak większość przedstawicieli rodziny kotowatych, prowadzi samotniczy tryb życia, szukając towarzystwa pobratymców jedynie w okresie rozrodu. Jego zachowanie uległo jednak zmianie, gdy zbliżył się do ludzkich siedzib w poszukiwaniu pożywienia, gdy z dzikiego stworzenia stał się domowym pupilem. Nagle okazało się, że jest całkiem towarzyski.

W sztucznych, stworzonych przez człowieka warunkach kot musiał zmienić obyczaje. Dostatek pokarmu sprawił, że nie musiał on już tak konkurować o niego z pobratymcami. Jego rewiry zmniejszyły się, a obecność innych kotów przestała przeszkadzać. Kot nadal pozostał zwierzęciem terytorialnym, jednak obecnie każde terytorium jest wspólną własnością kilku osobników.

Żyjące na jednym obszarze koty zwykle starają się nie wchodzić sobie w drogę, korzystając ze wspólnych ścieżek w innym czasie. Ale nie jest to regułą. Czasami zwierzęta gromadzą się. Siedzą wówczas w koło, obserwując się nawzajem, jakby grały w jakąś dziwną i niezrozumiałą dla nas grę.

Wzajemne relację między kotami mogą być jednakże znacznie głębsze. Najczęściej możemy to obserwować u kotek. Mieszkające na jednym terenie kocice wydają się być ze sobą naprawdę zaprzyjaźnione. Widać to wyraźnie, gdy jedna z nich ma się kocić. Inne towarzyszą jej przy porodzie i służą pomocą. Zdarza się, że dwie czy trzy kotki, zwykle matka z córkami lub siostry, rodzą jednocześnie w tym samym gnieździe i wspólnie opiekują się swoim potomstwem.

Kocury również nie są takimi autsajderami. Bywa, że samiec lubi przybywać w towarzystwie „ukochanej” kotki, a nawet uczestniczy w opiece nad swoimi dziećmi, które ona mu rodzi. Czasami dwaj bracia, po opuszczeniu matki, trzymają się razem do końca życia.

Nasze futrzaki potrafią również nawiązać dozgonne przyjaźnie z przedstawicielami innych gatunków. I to nie tylko z psami, ale nawet z gryzoniami czy ptakami, które przecież w chodzą w skład ich naturalnego menu. Oczywiście dzieje się tak tylko pod dachem ludzkiego domu, ale świadczy to o tym, że koty wcale nie są tak nietowarzyskie, jak uważamy. Zresztą, czy w przeciwnym razie dałyby się w ogóle oswoić.

Owszem, to prawda, że koty nie są jeszcze tak społecznymi zwierzętami, jak psy. One rzeczywiście nie potrafią żyć bez grupy, podczas gdy koty potrafią sobie doskonale dać radę samemu. Jak to napisał Desmond Morris „samotny pies jest głęboko nieszczęśliwy – samotny kot po prostu ma spokój!”
Współczesne koty znajdują się gdzieś po środku między samotnikami a zwierzętami stadnymi.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu