{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Czesanie kota

Gruntowne wyczesanie mruczka to dla wielu osób karkołomne zadanie. Koty nade wszystko cenią sobie swobodę i zazwyczaj nie przepadają za przytrzymywaniem. Nie oznacza to jednak, że szczotkowanie musi być dla zwierzaka iście traumatycznym przeżyciem. Przeciwnie – można uczynić je dla kota tak przyjemnym, jak głaskanie. Jak przygotować się do czesania kota i jak je przeprowadzić, aby pupil naprawdę polubił ten zabieg?

Dlaczego warto czesać kota?

Każdy wie, jak koty świetnie potrafią same zadbać o pielęgnację sierści. Czesanie nie jest jednak w żadnym wypadku zbędnym wysiłkiem. Przede wszystkim pozwala pozbyć się z futerka martwych włosów. Co się stanie, gdy ich nie usuniemy? Mruczek połknie je, a po pewnym czasie w jego przewodzie pokarmowym mogą utworzyć się zbite kule włosowe (pilobezoary). Bywają one przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Co więcej, podczas szczotkowania łatwo jest dostrzec ewentualne insekty. Mamy też szansę skontrolować stan skóry naszego futrzaka. Czesanie bywa formą masażu, dlatego może wpłynąć pozytywnie na samopoczucie kota. Mruczki długowłose, starsze lub chore wymagają zaś regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, aby mogły zachować piękny wygląd. Trudno im bowiem utrzymać sierść w nienagannym stanie bez naszej pomocy (przeczytaj więcej o tym, jak pielęgnować kocie futro KLIK).

Czym czesać kota?

Aby podczas szczotkowania nie uszkodzić kociej sierści, do pielęgnacji musimy używać jedynie specjalnych przyrządów. Najważniejsza jest szczotka, którą powinien posiadać każdy właściciel mruczka. Zarówno w przypadku kotów krótkowłosych, jak i długowłosych przydatna z pewnością będzie szczotka z naturalnego włosia. Warto zaopatrzyć się również w pudlówkę, która nada sierści mruczka nieco puszystości. Jeśli zależy nam jedynie na usunięciu martwych włosów, możemy zakupić gumową rękawicę do masażu. Akcesorium takie sprawdzi się też u kotów, które nie przepadają za szczotkowaniem. Dla mruczków długowłosych oprócz szczotki powinniśmy nabyć również grzebienie z różnym rozstawem zębów – do rozczesywania sierści i usuwania kołtunów (sprawdź, jaka szczotka dla kota jest najlepsza KLIK).

Jak przyzwyczaić kota do czesania?

Nie ulega wątpliwości, że wszelkie zabiegi pielęgnacyjne najlepiej znoszą te koty, które były do nich przyzwyczajane od pierwszych miesięcy życia. Mało tego, już samo podnoszenie i trzymanie na rękach kociaka w przyszłości może mieć niebagatelny wpływ na jego zachowanie. Jak najwcześniej zacznijmy więc oswajać kota nie tylko z czesaniem, ale też z krótkotrwałym unieruchomieniem i oglądaniem uszu, łapek, zębów. Pamiętajmy, żeby uczynić pierwsze doświadczenia przyjemnymi. Nie obędzie się oczywiście bez smakołyków i dużej dozy pieszczot. Warto, żeby pierwsze sesje były połączone z masażem i głaskaniem. Używajmy przy tym akcesoriów, które nie spowodują u kota nieprzyjemnych doznań. Doskonałe będą gumowe szczotki.

Kot, który ma już negatywne skojarzenia ze szczotkowaniem, będzie potrzebował więcej czasu, aby na nowo zaakceptować ten zabieg. Bądźmy więc cierpliwi i zacznijmy od krótkich sesji delikatnego czesania. W skrajnych sytuacjach będziemy musieli rozpocząć od wyeliminowania u kota strachu przed przyborami do szczotkowania. Można więc spróbować rozsypać smakołyki wokół kociej szczotki lub nagradzać mruczka za samo podejście do niej.

Jak prawidłowo czesać kota?

Zanim zaczniemy czesać kota, zadbajmy o odpowiednie miejsce, w którym przeprowadzimy zabieg. Kota należy umieścić na powierzchni, która zagwarantuje mu odpowiednią przyczepność. Właściwy będzie kawałek tkaniny, w którą można wbić pazurki. Zabieg najlepiej wykonywać, gdy kot jest w zrelaksowany i w dobrym nastroju. Warto czesanie poprzedzić głaskaniem. Szczotkowanie powinniśmy zaczynać od głowy kota i podążać w kierunku ogona. Zazwyczaj mruczka czeszemy zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Szczotkowanie „pod włos” może nadać sierści zwierzaka puszystość i być pomocne przy usuwaniu martwych włosów. Miejmy jednak na uwadze – nie każdy futrzak akceptuje takie praktyki!

Czesanie kota długowłosego jest bardziej skomplikowane. Należy szczególnie starannie wyczesać obszary pod pachami, podbrzusze i ogon. Kołtuny dobrze też przed rozczesaniem grzebieniem wstępnie rozplątać palcami. Zazwyczaj kota długowłosego trzeba wyczesać kilkoma narzędziami – aby usunąć skołtunioną sierść, pozbyć się martwych włosów, a także nadać sierści połysk i puszystość.

Podczas czesania należy być bardzo delikatnym i zwracać uwagę na sygnały wysyłane przez kota. Szybkie ruchy ogona, ułożenie uszu do tyłu lub na bok, syczenie i warczenie – wskazują na to, że mruczek ma dość i ostrzega nas przed atakiem. W takim wypadku zabieg trzeba przerwać i wrócić do niego, gdy kot ponownie poczuje się zrelaksowany.

Jak często szczotkować kota?

O sierść mruczków długowłosych trzeba dbać szczególnie – będą one potrzebować codziennego wyczesywania. Koty krótkowłose nie mają aż tak wielkich wymagań i można czesać je raz w tygodniu. Jeśli zabieg odpręża naszego milusińskiego, warto przeprowadzać go jednak jak najczęściej.

Zdjęcie: Fotolia.pl

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu