cukrzyca u psow

Cukrzyca u psów

Cukrzyca to jedna z tych chorób, które z pewnością wymagają kompleksowego podejścia. Nie da się bowiem skutecznie chronić przed nią psiaka bez wdrożenia zasad zdrowego stylu życia. Niektóre czynniki środowiskowe wywołujące cukrzycę, zarówno u czworonogów, jak i u ludzi, wciąż pozostają nieznane. Nie znaczy to jednak wcale, że nie możemy zmniejszyć ryzyka wystąpienia tej choroby u naszego pupila. Jak przeciwdziałać cukrzycy u psów?

Jak zapobiegać cukrzycy u psów?

Specyfika cukrzycy u psów

Choć cukrzyca u ludzi często bywa łączona z niewłaściwym trybem życie, u czworonogów prawdopodobnie dużo większe znaczenie mają predyspozycje genetyczne. Większość psiaków cierpi z powodu cukrzycy insulinozależnej (typu 1). Jej istotą jest zahamowanie produkcji insuliny na skutek uszkodzenia komórek beta wysp trzustkowych. Organizm psich cukrzyków jest więc niezdolny do wytwarzania insuliny, a co za tym idzie – do kontrolowania poziomu glukozy we krwi. Niestety, przyczyny choroby w dużej mierze wciąż pozostają tajemnicą. Zauważono, że predyspozycje do zachorowania na cukrzycę mają niektóre rasy psów. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się m.in.: foksteriery, beagle’e, west highland white terriery, mopsy, yorkshire terriery, sznaucery, pudle, szpice. Wbrew pozorom cukrzyca dość często pojawia się również u czworonogów nierasowych. Zazwyczaj same predyspozycje genetyczne nie przesądzają jednak o wystąpieniu choroby. Zwykle na organizm psiaka musi zadziałać jeszcze jakiś czynnik środowiskowy, który wywoła u niego reakcję autoimmunologiczną. Przypuszcza się, że cukrzyca może mieć związek z infekcjami bakteryjnymi lub wirusowymi przebytymi przez zwierzaka. Dodatkowo choroba często powstaje wtórnie do innych schorzeń, takich jak np. zapalenie trzustki, zespół Cushinga. Okresowe zmiany hormonalne sprawiają, że szczególnie narażone na cukrzycę są także niekastrowane suki. Choroba często dotyka psiaki otyłe, zwykle w średnim lub starszym wieku.

Objawy cukrzycy u psów

Mimo że objawy cukrzycy u psa są dość charakterystyczne, nie zawsze są one w porę zauważane. Zdarza się, że cukrzyca całymi miesiącami rozwija się w ukryciu. Początkowo może się bowiem wydawać, że zmiany w psim zachowaniu są tylko chwilowe lub związane z czynnikami środowiskowymi. Zwierzak, u którego rozwija się cukrzyca, zazwyczaj pije i je więcej niż zwykle. Pomimo zwiększonego apetytu psiak zaczyna tracić na wadze. Zaobserwować można ponadto zwiększone oddawanie moczu i ogólny spadek kondycji. Bywa, że pierwszym wyraźnym sygnałem alarmowym są problemy ze wzrokiem, związane z zaćmą.

Profilaktyka cukrzycy u psów

Zapobieganie cukrzycy u czworonogów jest bez wątpienia sporym wyzwaniem. Nie istnieje bowiem jedna skuteczna metoda prewencyjna. Nie możemy mieć też żadnej pewności, że problem ten nie dotknie naszego pupila. Zawsze warto jednak podjąć działania, które pozytywnie wpłyną na cały psi organizm. Bardzo ważne jest, by wzmacniać odporność czworonoga. Pozwoli zapobiec to groźnym infekcjom, które mogą mieć wpływ na rozwój cukrzycy. Zadbajmy więc o to, by menu czworonoga było bogate w przeciwutleniacze i prebiotyki. Możemy również sięgnąć po specjalne suplementy dla psa ». Duże znaczenie dla zdrowia psiaków ma odpowiednia dieta. W profilaktyce cukrzycy szczególnie ważna jest właściwa kaloryczność posiłków. Nie można dopuścić do otyłości u pupila. Warto zwrócić uwagę na zawartość tłuszczu w karmie. Jego nadmiar może spowodować zapalenie trzustki, a w konsekwencji właśnie cukrzycę. Bardzo pomocne przy regulowaniu poziomu glukozy we krwi jest włókno. Świetnym pomysłem może być zwiększenie jego dawki w jadłospisie czworonoga. Należy raczej unikać pokarmów o wysokiej zawartości cukrów prostych. Z tego względu czworonogom szczególnie narażonym na cukrzycę najlepiej podawać pokarmy suche, obfitujące w węglowodany złożone. Z diety psiaków warto wykluczyć wszelkie produkty naszpikowane sztucznymi dodatkami, a także składnikami potencjalnie alergennymi. Oprócz diety dobroczynny wpływ na zdrowie zwierzaków wykazuje aktywność fizyczna. Psiaki to często urodzeni sportowcy. Zwykły, krótki spacer nierzadko nie jest w stanie zaspokoić ich potrzeb. Poszukajmy zatem aktywności, które nasz pupil pokocha bez reszty. Każdego dnia poświęćmy chwilę na uprawianie sportu lub żywiołową zabawę ze zwierzakiem na świeżym powietrzu. U suczek możemy znacznie obniżyć ryzyko cukrzycy za sprawą kastracji. W przypadku wszystkich psiaków nie do przecenienia są jednak regularne wizyty i badania kontrolne u weterynarza. Dzięki nim będziemy mogli w porę wykryć wszelkie nieprawidłowości w pracy psiego organizmu oraz podjąć leczenie chorób, które mogą przyczyniać się do rozwoju cukrzycy u psów.

↓ KARMY DLA PSÓW Z CUKRZYCĄ ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz
  1. Gosia
    maj 24, 2018 - 10:27 AM

    Przydatny artykuł.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu