Co zrobić z psem w czasie kwarantanny?

Co zrobić z psem w czasie kwarantanny?

Epidemia koronawirusa budzi szczególny niepokój u opiekunów czworonogów. Jednym z największych problemów dla właścicieli psów jest zapewnienie podopiecznym właściwej opieki w czasie kwarantanny. W jaki sposób zorganizować spacery z psem w trakcie kwarantanny z powodu koronawirusa? Jak zaopiekować się czworonogiem, jeśli nie możemy opuszczać swojego mieszkania?

Czy można zarazić się koronawirusem od psa lub kota?

Kwarantanna – ograniczenia dla właścicieli psów

Jednym ze środków mających ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa jest kwarantanna. Polega ona na całkowitej izolacji podejrzanych o zarażenie. Obowiązkowej kwarantannie podlegają osoby, które w ostatnim czasie miały kontakt z chorymi na COVID-19 lub wróciły z zagranicy. Kwarantanna trwa 14 dni. W tym czasie zakazane jest wychodzenie z domu, jak również przyjmowanie wizyt. Nie wolno więc wychodzić do sklepu czy parku. Spacery z psem nie stanowią w tym względzie wyjątku. Nie ma też możliwości udania się z pupilem na wizytę weterynaryjną. Warto także pamiętać, że kwarantannie podlegają wszystkie osoby mieszkające w jednym domu. Nie ma więc szans, by którykolwiek z domowników mógł opuścić miejsce pobytu.

Kwarantanna z powodu koronawirusa – co zrobić z psem?

W obliczu rosnącej liczby zarażeń koronawirusem każdy właściciel czworonoga powinien być przygotowany na konieczność odbycia kwarantanny. Z tego powodu warto zawczasu opracować awaryjny plan działania.

W okresie kwarantanny pies może pozostać w naszym domu. Warto to rozważyć, jeżeli nasz podopieczny ma trudności z adaptacją do nowych warunków lub źle znosi rozłąkę. Ze względu na konieczność izolacji z pewnością nie będziemy jednak w stanie sami zapewnić mu należytej opieki. Upewnijmy się więc, czy możemy skorzystać z pomocy sąsiadów lub znajomych. Na wszelki wypadek skontaktujmy się z kilkoma osobami, ponieważ nasi pomocnicy również mogą trafić na kwarantannę lub zachorować. Uwzględnijmy ponadto nasz potencjalny pobyt w szpitalu – poszukajmy kogoś, kto zajmie się naszym pupilem w tym czasie. Jeśli sytuacja jest nagła i mamy trudność ze znalezieniem pomocy, przekażmy informację o psie służbom sanitarno-epidemiologicznym. Gmina ma obowiązek zapewnić zwierzakowi opiekę w czasie naszej kwarantanny.

Dużo lepszym rozwiązaniem niż samodzielna opieka nad psiakiem w czasie kwarantanny jest oddanie go pod opiekę zdrowej, zaprzyjaźnionej osobie. Dzięki temu zyskamy pewność, że naszemu czworonogowi niczego nie zabraknie i zminimalizujemy ryzyko przenoszenia się wirusa na inne osoby poprzez akcesoria zwierzaka. Poszukiwania zastępczego opiekuna warto rozpocząć od osób, które nasz pupil dobrze zna i lubi. Najlepiej, żeby mieszkali w bliskiej okolicy – dzięki temu psiak nie będzie narażony na zmianę otoczenia czy miejsca spacerów. Jeśli nie uda nam się znaleźć chętnych do pomocy wśród rodziny i znajomych, skontaktujmy się z hotelem dla zwierząt. Nie zapomnijmy, by przekazać zastępczemu opiekunowi wszystkie niezbędne informacje o czworonogu. Koniecznie poinformujmy go, jaką karmę je na co dzień psiak, na co choruje i jakie leki przyjmuje. Powiedzmy mu także o harmonogramie aktywności czworonoga. Prawdopodobnie nie uda się go w pełni odwzorować, ale nawet częściowe zastosowanie może pomóc zwierzakowi przyzwyczaić się do nowych warunków. By ułatwić pupilowi zmianę środowiska, można wyposażyć go w obrożę adaptacyjną.

↓ KARMA DLA PSA ↓

Spacery z psem, a kwarantanna

Dla bezpieczeństwa innych nie możemy wychodzić na spacery z psem w czasie kwarantanny. Nawet jeśli mieszkamy w mało uczęszczanej okolicy, nie powinniśmy nigdy tego robić. Pamiętajmy, że za złamanie kwarantanny grożą dotkliwe kary. W jaki sposób zatem zorganizować spacery psa w czasie kwarantanny? Nie obejdzie się bez pomocy sąsiadów, znajomych lub rodziny. Ustalmy z nimi stałe pory spacerów czworonoga. Uwzględnijmy zarówno ich możliwości, jak i przyzwyczajenia oraz potrzeby naszego pupila. Dorosły pies powinien odbyć minimum trzy spacery w ciągu dnia. W czasie epidemii koronawirusa zaleca się skrócenie ich czasu – najważniejsze, by pozwalały czworonogowi na załatwienie potrzeb fizjologicznych. Jeśli nasz pupil jest przyzwyczajony do częstego wychodzenia, a musimy na okres kwarantanny ograniczyć liczbę jego spacerów, możemy wykorzystać podkłady higieniczne. Będą one szczególnie przydatne w przypadku czworonożnych juniorów.

↓ PODKŁADY DLA PSA ABSORBUJĄCE WILGOĆ ↓

By nie doszło do zarażenia koronawirusem osoby wyprowadzającej czworonoga, warto zadbać o odpowiedni sposób przekazywania psiaka. Koniecznie poinformujmy naszego pomocnika, że jesteśmy poddawani kwarantannie i poprośmy go o zachowanie środków bezpieczeństwa (m.in. spacerowanie w rękawiczkach ochronnych, niespuszczanie zwierzaka ze smyczy, uniknie zatłoczonych miejsc). Przed spacerem zdezynfekujmy smycz i obrożę zwierzaka. Przekażmy pupila bez bezpośredniego kontaktu z naszym pomocnikiem. Przywiążmy smycz psiaka do klamki lub lekko uchylmy drzwi, by mógł zostać odebrany. Podobne rozwiązania zastosujmy, kiedy czworonóg będzie wracał ze spaceru.

Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym, z dala od sąsiadów, w okresie kwarantanny możemy bez przeszkód wypuszczać czworonoga do ogrodu. Nie ma także powodów, by rezygnować z wyjścia z nim na chwilę na zewnątrz. Warto jednak dbać, by nikt nie wchodził na teren naszego podwórka.

Opieka nad psem w czasie kwarantanny

Zarażenia koronawirusem i kwarantanny nie da się przewidzieć. Jeżeli jednak na co dzień mamy kontakt z wieloma osobami lub właśnie wracamy z zagranicy, na wszelki wypadek zróbmy zapas karmy i środków pielęgnacyjnych. W czasie kwarantanny powinniśmy robić zakupy online w zoologicznym sklepie internetowym (np. e-sklepie Kakadu »). Poinformujmy kuriera, że podlegamy kwarantannie – zostawi wtedy zakupy przed drzwiami, a my będziemy mogli je bez problemu odebrać. Przełóżmy zaplanowane profilaktyczne i kontrolne wizyty z psem u weterynarza. W pilnych przypadkach postarajmy się jak najszybciej zorganizować transport czworonoga do lekarza.

Niestety, w czasie kwarantanny powinniśmy ograniczyć kontakt z naszym pupilem. Powstrzymajmy się zwłaszcza od jego głaskania czy przytulania. Po każdym kontakcie z psem dokładnie umyjmy ręce wodą z mydłem. Nie ma żadnych dowodów na to, by psy mogły przenosić koronawirusa lub chorować na COVID-19. Wirus może znaleźć się jednak na ich akcesoriach czy sierści, co stwarza zagrożenie dla zdrowych osób pomagających nam w opiece nad pupilami.

Choć psy nie rozumieją zagrożenia związanego z epidemią, z pewnością widzą niepokojące zmiany w naszym zachowaniu. Postarajmy się ułatwić im przetrwanie trudnego czasu kwarantanny. Zapewnijmy im angażujące rozrywki w domu. Skorzystajmy zwłaszcza z wszystkich zabaw pobudzających zmysł węchu. Nie tylko gwarantują one zajęcie na wiele godzin, ale również świetnie wyciszają. Pochowajmy smakołyki w domowych zakamarkach, by zaangażować pupila w ich poszukiwanie. Wypełnijmy przysmakami kong lub matę węchową. Zaserwujmy zwierzakowi ulubione przekąski do gryzienia. Zaproponujmy mu trening sztuczek lub ćwiczenia na inteligencję. Jeśli mieszkamy w domu z ogrodem, pozwólmy psiakowi spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Okres kwarantanny możemy też sami wykorzystać na pogłębienie wiedzy o czworonogach. Dzięki lekturze interesujących książek lub artykułów o psach będziemy mogli na chwilę oderwać się od smutnych myśli i dobrze spożytkować ten trudny czas odosobnienia.

↓ ZABAWKI KONG DLA PSA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Trackbacks/Pingbacks

  1. 10 najlepszych pomysłów na spędzenie czasu z psem podczas kwarantanny | Sieć sklepów zoologicznych Kakadu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu